Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-06-30
Prowadząc działalność gospodarczą, bardzo często przedsiębiorcom zdarza się zalegać z terminami płatności za usługi, towary lub daniny publiczne. Często zobowiązania udaje się spłacać przed postępowaniem sądowym, jednak gdy sąd lub inna instytucja wydadzą już tytuł wykonawczy, do firmy może wkroczyć komornik. Co może zająć w firmie, by odzyskać dług dla wierzyciela? Przedstawiamy w poniższym artykule.
Postępowanie egzekucyjne zależeć będzie od formy prowadzenia działalności gospodarczej, głównie jednak jest to działanie w postaci:
- ruchomości (samochodów, sprzętu, maszyn i urządzeń, a nawet mebli).
Artykuł 829 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego określa jednak, że egzekucji nie podlegają narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych,
- nieruchomości (np. lokali, domów, mieszkań, hal produkcyjnych).
Ważne: komornik zwolni ww. środki tylko po przedłożeniu mu odpowiednich dokumentów przez przedsiębiorcę.
Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!
Jeśli działalność prowadzona jest w formie spółki cywilnej, komornik może dokonać zajęcia do wysokości udziału dłużnika.
W przypadku spółki jawnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością komornik nie może bezpośrednio zająć majątku spółki, może żądać przejęcia udziałów dłużnika lub wypowiedzieć umowę spółki i wydać żądanie podziału jej majątku oraz wypłatę części przysługującej dłużnikowi.
W przypadku gdy komornik rozpocznie zajęcie egzekucyjne, warto znać przepis wynikający z art. 1061 kpc, który chroni przed całkowitym zajęciem majątku dłużnika i dla którego egzekucja mogłaby skończyć się upadkiem firmy. Zgodnie z jego treścią „dłużnik prowadzący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, w razie gdy egzekucja zostanie skierowana do rzeczy niezbędnej do prowadzenia tej działalności, może wystąpić do sądu o wyłączenie tej rzeczy spod zajęcia, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną. O wyłączeniu spod zajęcia sąd orzeka po wysłuchaniu stron, biorąc pod uwagę obok interesów wierzyciela i dłużnika również społeczno-gospodarcze znaczenie działalności gospodarczej dłużnika”.
Najczęściej czytane: Integracja API - co to jest?
W sytuacji, gdy komornik rozpocznie czynności egzekucyjne, warto znać swoje prawa i treści artykułów kpc przytoczonych powyżej, art. 829 kpc wskazuje również katalog przedmiotów niepodlegających zajęciu.
Dobrą praktyką jest jednak spróbowanie spłacenia wierzytelności w sposób polubowny przed wydaniem tytułu wykonawczego dla zobowiązania.
Należy mieć na uwadze fakt, że komornikowi zależeć będzie na odzyskaniu jak największej części należności dla wierzyciela, a takie czynności zawsze będą wiązać się z pogorszeniem sytuacji materialnej przedsiębiorstwa.
Sprawdź także: Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?
Prowadzenie firmy
Fiskator - moduł do wydruków fiskalnych
Przedsiębiorcy powszechnie korzystają z kas fiskalnych, ewidencjonując sprzedaż. Poza kasami fiskalnymi przedsiębiorcy mogą spotkać się także z urządzeniami takimi jak drukarki fiskalne.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie kwietnia 2023
W kwietniowym podsumowaniu przygotowaliśmy dla Was wiele nowości systemowych w tym m.in. informacje o całkiem nowej funkcji Szybki Przelew, która daje wiele korzyści zarówno dla wystawcy faktury, jak i płatnika.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Sandra Wiśniewska
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Ulgi podatkowe - wszystko co musisz wiedzieć
Ulgi podatkowe to zwolnienia lub zmniejszenia obowiązku podatkowego przysługujące podatnikom na różnych zasadach.
Podsumowanie marca 2023
Jak każdego miesiąca tak i w marcu zespół Fakturownia.pl przygotował dla Was garść nowości i ulepszeń. Zapraszamy na przegląd!
Podsumowanie lutego 2023
Każdy miesiąc w Fakturownia.pl to nowe/ulepszone funkcje, filmy instruktażowe oraz specjalistyczne artykuły dla przedsiębiorców. Zapraszamy na przegląd nowości lutego!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
10 pomysłów na biznes z niskim kapitałem
Właściwie większość biznesów, które zostały wymienione w 10 pomysłach na biznes w domu, nie wymagają dużego kapitału - wręcz przeciwnie. Poniżej prezentujemy dodatkowe pomysły na biznes z małym kapitałem, na którym możesz zarabiać.
10 pomysłów na biznes: branże kreatywne
Niemalże każda praca wymaga kreatywności - w większym lub mniejszym stopniu. Jeśli jednak czujesz potrzebę używania sporych pokładów kreatywności, a przy tym cenisz sobie kontakt z ludźmi - przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą Ci się spodobać.
Jak sprawdzić rzetelność nowego kontrahenta?
Podpisując umowę z nowym dostawcą lub klientem, najczęściej skupiamy się na wynegocjowaniu odpowiednich warunków, przygotowaniu stosownej dokumentacji i aktywnej komunikacji z kontrahentem.
Inwentaryzacja środków trwałych - co to jest?
Pojęcie „inwentaryzacja”, z którym spotkał się chyba każdy przedsiębiorca, jest rozumiane jako ogół skoordynowanych działań rachunkowych, które mają na celu ustalenie precyzyjnego stanu liczbowego i wartości majątku firmy na określony dzień.
Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023, czyli kto dostanie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i na jakich zasadach w 2023?
W ciągu ostatnich miesięcy ceny paliwa drastycznie wzrosły, co negatywnie wpłynęło nie tylko na portfele obywateli, ale również na sektor rolnictwa.