Jednolity plik kontrolny

Proste generowanie JPK z wystawionych dokumentów

Na podstawie faktur wprowadzonych do Fakturowni, możesz w ciągu niecałej minuty wygenerować z nich plik JPK.

Obrazek przedstawia niebieską kartkę papieru z trzema liniami tekstu, obok której znajduje się zielona ikona z białym ptaszkiem. Kartka jest lekko przekrzywiona w lewo.

Czym jest plik JPK i kogo obowiązuje?

 • Czym jest JPK?

  Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie. Najnowsza wersja pliku JPK_V7 (JPK_V7M lub JPK_V7K) zawiera rozbudowany schemat, łącząc część ewidencyjną i deklaracyjną dawnej deklaracji VAT.

 • Kogo obowiązuje JPK?

  Z dniem 1 stycznia 2017 roku małe i średnie podmioty gospodarcze zostały objęte obowiązkiem comiesięcznego przekazywania pliku JPK VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek objął również mikroprzedsiębiorców. Od października 2020 wszyscy czynni podatnicy VAT zostali objęci obowiązkiem wysyłki nowego pliku JPK z deklaracją: JPK_V7M lub JPK_V7K.

Fakturownia jest zawsze na bieżąco ze zmianami w prawie

 • obrazek przedstawia stylizowany prędkościomierz z igłą wskazującą wyższy zakres, co oznacza szybkość lub wydajność. Tło jest białe, a prędkościomierz ma niebieskie, zielone i czarne elementy, sugerujące temat szybkości, postępu lub efektywności.

  Szybkie generowanie pliku JPK VAT

  Jeżeli wystawiasz dokumenty przychodowe i kosztowe w systemie Fakturownia, dysponujesz pełną bazą informacji o Twoich transakcjach w danym okresie. Na podstawie danych, które wprowadzisz do systemu, możesz w ciągu nawet niecałej minuty wygenerować z nich plik JPK. To, o co musisz zadbać, to kompletność wprowadzanych przez Ciebie dokumentów. System nie będzie w stanie sprawdzić ich poprawności w każdym przypadku, postara się jednak udzielić pewnych podpowiedzi również w tym kroku - jeżeli wykryje braki obligatoryjnych danych, wskaże dokumenty, które powinny zostać poprawione.


 • Obrazek przedstawia niebieską kartkę papieru z trzema liniami tekstu, nad którą znajduje się zielona strzałka skierowana w górę i w prawo. Kartka jest lekko przekrzywiona w lewo.

  Eksport do XML

  Plik JPK powinien zostać przekazany do organów podatkowych w wersji elektronicznej, w wystandaryzowanym formacie XML. Format ten pozwala na łatwe przetwarzanie pliku. Plik wygenerowany w Fakturowni możesz pobrać w formacie XML i mieć pewność, że jego struktura będzie zgodna z tą wymaganą przez Ministerstwo.


 • Obrazek przedstawia niebieską skrzynkę pocztową na stojaku, z otwartą klapką. Nad nią widać lecącą białą kopertę z zielonym ogonem, która zostawia za sobą przerywaną linię pokazującą tor lotu.

  Wysyłka pliku

  Po wygenerowaniu pliku nie przesyłamy go automatycznie organom podatkowym; bez obaw możesz poprawić plik zanim zainicjujesz jego wysyłkę. Fakturownia pozwala Ci na przesłanie pliku bezpośrednio z systemu. Taki plik należy podpisać Profilem Zaufanym. JPK wygenerowany w Fakturowni możesz wysłać za pośrednictwem aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo: Klient JPK 2.0.


 • Obrazek przedstawia projektor stojący na niebieskim stoliku, który wyświetla wykres liniowy. Wykres pokazuje rosnącą zieloną linię z punktami danych

  Zalety dla Ciebie

  Jeżeli korzystasz z Fakturowni w celu wystawiania, wysyłki i archiwizacji dokumentów, wprowadzasz do systemu dane potrzebne do wygenerowania pliku JPK. Dzięki opcji generowania pliku JPK nie potrzebujesz innego systemu ani dodatkowej pracy informatyków, którzy zapiszą dane transakcyjne w wymaganym formacie.

Nie daj się zaskoczyć

Z Fakturownią będziesz na bieżąco ze zmianami w przepisach!

Sprawdź za darmo