Jednolity Plik Kontrolny

Proste generowanie JPK na podstawie wystawionych dokumentów

 

Sprawdź już teraz 

Czym jest JPK i kogo obowiązuje?

Zwiększa ryzyko niedostarczenia
okres. Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem wyeksportowanych danych, który zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Charakteryzuje się standardowym formatem (XML), pozwalającym na łatwe przetwarzanie. Najnowsza wersja pliku JPK_V7 (JPK_V7M lub JPK_V7K) zawiera rozbudowany schemat, łącząc część ewidencyjną i deklaracyjną dawnej deklaracji VAT.
Angażuje dodatkowe procesy
Z dniem 1 stycznia 2017 roku małe i średnie podmioty gospodarcze zostały objęte obowiązkiem comiesięcznego przekazywania pliku JPK VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek objął również mikroprzedsiębiorców. Od października 2020 wszyscy czynni podatnicy VAT zostali objęci obowiązkiem wysyłki nowego pliku JPK z deklaracją: JPK_V7M lub JPK_V7K.

Dowiedz się więcej o nowym JPK z deklaracją


 

Czy jesteście na bieżąco ze zmianami w prawie? Fakturownia tak!

Szybkie generowanie pliku JPK VAT

Jeżeli wystawiasz dokumenty przychodowe i kosztowe w systemie Fakturownia, dysponujesz pełną bazą informacji o Twoich transakcjach w danym okresie. Na podstawie danych, które wprowadzisz do systemu, możesz w ciągu nawet niecałej minuty wygenerować z nich plik JPK. To, o co musisz zadbać, to kompletność wprowadzanych przez Ciebie dokumentów. System nie będzie w stanie sprawdzić ich poprawności w każdym przypadku, postara się jednak udzielić pewnych podpowiedzi również w tym kroku - jeżeli wykryje braki obligatoryjnych danych, wskaże dokumenty, które powinny zostać poprawione.

 

Eksport do XML

Plik JPK powinien zostać przekazany do organów podatkowych w wersji elektronicznej, w wystandaryzowanym formacie XML. Format ten pozwala na łatwe przetwarzanie pliku. Plik wygenerowany w Fakturowni możesz pobrać w formacie XML i mieć pewność, że jego struktura będzie zgodna z tą wymaganą przez Ministerstwo.

 

Wysyłka pliku

Po wygenerowaniu pliku nie przesyłamy go automatycznie organom podatkowym; bez obaw możesz poprawić plik zanim zainicjujesz jego wysyłkę. Fakturownia pozwala Ci na przesłanie pliku bezpośrednio z systemu. Taki plik należy podpisać Profilem Zaufanym. JPK wygenerowany w Fakturowni możesz wysłać za pośrednictwem aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo: Klient JPK 2.0.

 

Zalety dla Ciebie

Jeżeli korzystasz z Fakturowni w celu wystawiania, wysyłki i archiwizacji dokumentów, wprowadzasz do systemu dane potrzebne do wygenerowania pliku JPK. Dzięki opcji generowania pliku JPK nie potrzebujesz innego systemu ani dodatkowej pracy informatyków, którzy zapiszą dane transakcyjne w wymaganym formacie.

 

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!