People working on laptops

Krajowy System e-Faktur

Sprawdź, czym jest Krajowy System e-Faktur i jak wysyłać faktury ustrukturyzowane do systemu, z którego korzystanie po 2024 roku będzie obowiązkowe.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wprowadzenie obowiązkowego KSeF zostanie opóźnione. Pierwotny termin 1 lipca 2024 zostaje przesunięty, z możliwą nową datą w 2025, po dokładniejszej analizie i optymalizacji systemu. Czytaj więcej

Krajowy System e-Faktur - co to jest?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowa platforma teleinformatyczna, która będzie umożliwiała wystawianie, otrzymywanie i przechowywanie faktur tzw. ustrukturyzowanych. KSeF będzie oznaczał dokumenty numerem identyfikującym oraz weryfikował poprawność faktur z konkretnym wzorem.

System zaczął działać początkiem 2022 i korzystanie z niego na razie będzie dobrowolne. Stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym (decyzją derogacyjną Komisji Europejskiej) od lipca 2024, a to oznacza konieczność stosowania elektronicznego fakturowania przez wszystkich polskich przedsiębiorców.

Customer profile user interface

Harmonogram wprowadzenia KSeF

Koniec 2021

Uchwalenie przez Sejm ustawy (dot. podatku od towarów i usług) o wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur i wystawianiu faktur w formie ustrukturyzowanej. Otwarcie programu pilotażowego dla podatników.

Styczeń 2022

Start Krajowego Systemu e-Faktur i możliwość dobrowolnego korzystania przez podatników z platformy.

Czerwiec 2022

Integracja Fakturownia.pl z Krajowym Systemem e-Faktur - dowiedz się więcej!

Prawopodobnie 2025

Termin wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF.

Faktura ustrukturyzowana - co to jest?

Faktura ustrukturyzowana to faktura elektroniczna zawierająca odpowiednie, określone w przepisach, informacje. Zapisana jest w konkretnym formacie elektronicznym (w przypadku KSeF jest to XML zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(!) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych CRWDE na platformie ePUAP). Format umożliwia odczytywanie oraz przetwarzanie danych, które zostały zawarte na dokumencie (np. datę sprzedaży, dane kontrahentów, datę wystawienia, kwoty itd.). Informacje zawarte na fakturze są zatem zapisane nie w formie obrazów, a znaczników. Język formatu nie jest czytelny dla człowieka. Przetworzy i odczyta go za to program księgowy, który pracuje z danym formatem. W praktyce oznacza to, że można automatycznie przekazywać dane z faktur pomiędzy programami księgowymi bez udziału człowieka.

Od 2022 dobrowolnie, a od 2024 roku podatnicy będą mieli obowiązek wystawiać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dokumentom zostaną przydzielone numery identyfikujące, a otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury.

Customer profile user interface

Integracja Fakturowni z KSeF

Zacznij już dziś! Fakturownia.pl wprowadza pierwszy etap integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Już teraz możesz eksportować swoje dokumenty do ustrukturyzowanego formatu KSeF XML, tak aby w łatwy sposób zaimportować je do Krajowego Systemu e-Faktur. Docelowo zapewnimy naszym Klientom pełną funkcjonalność wynikającą z integracji obu systemów.

Obserwuj i sprawdzaj nas na bieżąco, aby móc uczestniczyć w kolejnych etapach integracji Fakturowni z Krajowym Systemem e-Faktur!

Sprawdź w Bazie Wiedzy!

KSeF - szczegóły na blogu Fakturowni

Więcej szczegółów na temat Krajowego Systemu e-faktur znajdziesz na naszym blogu!

Zalety korzystania z KSef - wg Ministerstwa

Szybszy zwrot VAT

40 dni zamiast 60

Brak obowiązku archiwizowania faktur papierowych

Ograniczenie błędów na fakturach

Bezpieczne rozliczenie z kontrahentami

Szybszy obieg faktur

Minimalne ryzyko zagubienia faktur

Skrócenie czasu obiegu informacji

Ograniczenie stosowania papieru i kosztów w związku z tym

Możliwość śledzenia faktury od zamówienia do płatności

brak błędów i wymówek związanych np. z nieotrzymaniem faktury

Kontakt

Masz pytania na temat integracji pomiędzy systemem KSeF a Fakturownia.pl?