Sprawdź, czym jest Krajowy System e-Faktur i jak wysyłać faktury ustrukturyzowane do systemu, z którego korzystanie po 2024 roku będzie obowiązkowe.
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wprowadzenie obowiązkowego KSeF zostanie opóźnione. Pierwotny termin 1 lipca 2024 zostaje przesunięty, z możliwą nową datą w 2025, po dokładniejszej analizie i optymalizacji systemu. Czytaj więcej
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to nowa platforma teleinformatyczna, która będzie umożliwiała wystawianie, otrzymywanie i przechowywanie faktur tzw. ustrukturyzowanych. KSeF będzie oznaczał dokumenty numerem identyfikującym oraz weryfikował poprawność faktur z konkretnym wzorem. System zaczął działać początkiem 2022 i korzystanie z niego na razie będzie dobrowolne. Stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym (decyzją derogacyjną Komisji Europejskiej) od lipca 2024, a to oznacza konieczność stosowania elektronicznego fakturowania przez wszystkich polskich przedsiębiorców.
Harmonogram wprowadzenia KSeF
Uchwalenie przez Sejm ustawy (dot. podatku od towarów i usług) o wprowadzeniu Krajowego Systemu e-Faktur i wystawianiu faktur w formie ustrukturyzowanej. Otwarcie programu pilotażowego dla podatników.
Start Krajowego Systemu e-Faktur i możliwość dobrowolnego korzystania przez podatników z platformy.
Integracja Fakturownia.pl z Krajowym Systemem e-Faktur - dowiedz się więcej!
Termin wprowadzenia obowiązku korzystania z KSeF.
Faktura ustrukturyzowana to faktura elektroniczna zawierająca odpowiednie, określone w przepisach, informacje. Zapisana jest w konkretnym formacie elektronicznym (w przypadku KSeF jest to XML zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(!) opublikowaną w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych CRWDE na platformie ePUAP). Format umożliwia odczytywanie oraz przetwarzanie danych, które zostały zawarte na dokumencie (np. datę sprzedaży, dane kontrahentów, datę wystawienia, kwoty itd.). Informacje zawarte na fakturze są zatem zapisane nie w formie obrazów, a znaczników. Język formatu nie jest czytelny dla człowieka. Przetworzy i odczyta go za to program księgowy, który pracuje z danym formatem. W praktyce oznacza to, że można automatycznie przekazywać dane z faktur pomiędzy programami księgowymi bez udziału człowieka. Od 2022 dobrowolnie, a od 2024 roku podatnicy będą mieli obowiązek wystawiać faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dokumentom zostaną przydzielone numery identyfikujące, a otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury.
Zacznij już dziś! Fakturownia.pl wprowadza pierwszy etap integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Już teraz możesz eksportować swoje dokumenty do ustrukturyzowanego formatu KSeF XML, tak aby w łatwy sposób zaimportować je do Krajowego Systemu e-Faktur. Docelowo zapewnimy naszym Klientom pełną funkcjonalność wynikającą z integracji obu systemów.
Obserwuj i sprawdzaj nas na bieżąco, aby móc uczestniczyć w kolejnych etapach integracji Fakturowni z Krajowym Systemem e-Faktur!
Sprawdź w Bazie Wiedzy!
Więcej szczegółów na temat Krajowego Systemu e-faktur znajdziesz na naszym blogu!
Krajowy System e- Faktur i faktura ustrukturyzowana - koszmar czy ułatwienie dla podatników?
Polski Ład oznacza wiele zmian dla przedsiębiorców. Jest jedną z największych reform polskiego prawa podatkowego. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadza liczne innowacje także w kwestii faktur elektronicznych. Ustanawia także wariant e-faktur zwany fakturą ustrukturyzowaną. Na czym będzie polegać?
Platforma Elektronicznego Fakturowania a Krajowy System e-Faktur - czym się różnią?
Platforma Elektronicznego Fakturowania to nie to samo co Krajowy System e-Faktur. Pojęcia te mogą być mylące, szczególnie teraz, gdy polski rząd planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur do obowiązkowych od 2023 roku faktur ustrukturyzowanych.
Faktury ustrukturyzowane (e-faktury) - 10 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć
Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Pierwotnie rozwiązanie to miało zacząć działać w październiku 2021 roku, ale już teraz wiemy, że wystartuje w styczniu 2022 i w pierwszym okresie korzystanie z niego będzie dobrowolne. Docelowo jednak wszystkie podmioty gospodarcze będą zmuszone wystawiać specjalny rodzaj e-faktur.
Polski Ład - zmiany w podatku CIT
Wprowadzenie 1.01.2022 roku szeregu zmian w ramach tak zwanego Polskiego Ładu wykreowało nową rzeczywistość podatkową. Innowacji jest tak wiele, że można śmiało mówić o rewolucji. Odnalezienie się w nowych realiach jest trudne zarówno dla firm jednoosobowych, jak i wielkich przedsiębiorstw. Zobaczcie, co wraz z nastaniem nowego roku zmieniło się w podatku od osób prawnych i podatku od dochodów spółek.
Polski Ład - zmiany w PIT i CIT dotyczące przedsiębiorców
Polski Ład dla wielu przedsiębiorców oznacza mnóstwo zawirowań formalnych i prawnych. Przyniesione przez tę reformę zmiany są znaczne i niekoniecznie jasne. Choć częściej można usłyszeć krytyczne niż pochwalne głosy o Polskim ładzie, to trzeba przyznać, że przynosi też kilka nowych ulg. Zobaczcie, co plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii faktycznie zmienia w PIT oraz CIT i na jakie ulgi mogą liczyć polscy przedsiębiorcy.
Szybszy zwrot VAT
Brak obowiązku archiwizowania faktur papierowych
Ograniczenie błędów na fakturach
Bezpieczne rozliczenie z kontrahentami
Szybszy obieg faktur
Minimalne ryzyko zagubienia faktur
Skrócenie czasu obiegu informacji
Ograniczenie stosowania papieru i kosztów w związku z tym
Możliwość śledzenia faktury od zamówienia do płatności
Masz pytania na temat integracji pomiędzy systemem KSeF a Fakturownia.pl?