Trudny biznes odzieżowy - rozmowa o wyzwaniach z właścicielką Miapka Design

author Fakturownia, 2022-01-17
fakturownia,miapka,wywiad,

Myślisz o otwarciu biznesu odzieżowego? A może zaczynasz taki prowadzić albo już długo mierzysz się z jego wyzwaniami? Koniecznie przeczytaj rozmowę z Karoliną Jędrasiak, właścicielką Miapka Design, marki odzieżowej, która oferuje opatentowane kurteczki dziecięce składające się z… 50 elementów.

Czytaj całość

Zmiany w VAT w 2022 roku - będzie ich niemało!

author Katarzyna, 2022-01-13
polskiład,zmiany,zus,skladki,vat,fakturownia,2022,styczen,faktury

Polski Ład to wprowadzany od 2022 roku plan odbudowy polskiej gospodarki, która mocno ucierpiała w czasie pandemii COVID-19. Według rządzących ma zniwelować nierówności społeczne. Dla przedsiębiorców wiąże się z kilkoma istotnymi zmianami. Te związane są m.in. z VAT. Część zmian będzie obowiązywała już od 1 stycznia 2022 roku. Niektóre w życie wejdą od 1 lipca 2022 roku.

Czytaj całość

Polski ład a przychody ewidencjonowane i karta podatkowa - rewolucja, na której straci wielu?

author Katarzyna, 2022-01-05
polskiład,składki,ryczałt,fakturownia, zmiany, nowyład, polski ład, opodatkowanie

Wprowadzenie Polskiego Ładu budzi wiele emocji wśród przedsiębiorców. Choć rządzący tłumaczą, że liczne zmiany mają pomóc gospodarce nadszarpniętej przez pandemię koronawirusa, przedsiębiorcy obawiają się, że inne przepisy podatkowe będą wymierzone w nich. Zmiany dotkną w zasadzie wszystkich, w tym osoby, które korzystają z uproszczonej formy rozliczania podatku - na podstawie przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Co zmieni się w ich przypadku?

Czytaj całość

Podsumowanie roku w Fakturowni!

author Fakturownia, 2021-12-30
nowy rok, podsumowanie, fakturownia, vat,fakturowanie

Na koniec 2021 roku mamy dla Was małe podsumowanie zmian i wydarzeń, jakie miały miejsce w Fakturowni. Dziękujemy za wszystkie sugestie i kontakt z Wami
 
Na przełomie ostatnich 12 miesięcy dokładaliśmy wszelkich starań, by wdrożyć do Fakturowni kolejne udogodnienia, mające ułatwić pracę przedsiębiorców.
 
 
Chcielibyśmy przedstawić Wam najważniejsze z nich!
 
Czytaj całość

Polski Ład - jaką formę opodatkowania wybrać na 2022 rok?

author Agata, 2021-12-22
fakturownia,polskilad,podatek,opodatkowanie,vat,zmiany

Polski Ład wywołuje mnóstwo emocji wśród polskich przedsiębiorców. Właściciele firm  obawiają się wysokich obciążeń finansowych w związku z wprowadzonymi zmianami. Rzeczywiście te mogą oznaczać realne straty dla firm. Nic dziwnego, że mnóstwo specjalistów z zakresu finansów, księgowości czy po prostu prowadzenia przedsiębiorstw szuka optymalnych rozwiązań. Niestety nie ma jednego, które będzie dobre dla wszystkich. Dlatego warto przeanalizować dokładnie swój przypadek, by ostatecznie jak najmniej stracić, a nawet sporo zyskać.

 
Czytaj całość

Składka zdrowotna a Polski Ład - kolejna luka prawna

author Katarzyna, 2021-12-10
fakturownia,polskiład, polski ład, składkazdrowotna, zus, vat

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku w życie wchodzi Polski Ład. Nowy ład, nowe… komplikacje. Rządowe rozwiązanie ekonomiczno - podatkowe napawa strachem nawet doświadczonych księgowych. Nie brak ogromnych zmian i w związku z tym - wielu niewiadomych. Jedne z największych dotyczą naliczania składki zdrowotnej. Twórcy Polskiego Ładu nie zauważyli pozostawionej w niej sporej niedoróbki.

 
Czytaj całość

Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!

author Katarzyna, 2021-12-03
fakturownia,faktury,zaległości,opłaty, dług, faktoring

Dzień wystawienia faktury należy do najprzyjemniejszych w miesiącu przedsiębiorcy. Niestety, smutną codziennością wielu właścicieli firm czy też  jednoosobowych działalności są opóźnienia w otrzymywaniu płatności, za wystawione faktury. Co można zrobić w takiej sytuacji? Mamy kilka rozwiązań.

Nieopłacone w terminie faktury to jedna z największych bolączek polskich przedsiębiorców. Problem ten ma miejsce od wielu lat. Jak czytamy w  raporcie Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw, który opracował KRD i KFF, 9 na 10 firm płaci należność z faktury z opóźnieniem. Pandemia i związane z nią perturbacje ekonomiczne nie poprawiły tej sytuacji.

Czytaj całość

Jak obliczyć składki ZUS w 2022 roku? Sprawdź nasz kalkulator!

author Agata, 2021-12-02
fakturownia,polskiład, zus, kalkulator,skladki, polski ład

Przepisy Polskiego Ładu wywołują bardzo dużo emocji. Przedsiębiorcy obawiają się wysokości składki zdrowotnej, która od 1 stycznia 2022 będzie zmienna. Nie musisz liczyć swoich prognoz ręcznie - łatwo tu o pomyłkę.

Sprawdź kalkulator ZUS 2022 stworzony przez Fakturownię. Jest banalnie prosty w obsłudze!

Kalkulator ZUS 2022. Polski Ład. Kliknij i sprawdź!

 

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie

author Fakturownia, 2021-12-01
podsumowanie kwartalne

Co to były za trzy miesiące! Dopiero czule żegnaliśmy się z ostatnimi promieniami słońca i przygotowywaliśmy na piękną polską złotą jesień, a tymczasem za oknami wirują nam figlarnie pierwsze płatki śniegu! Idzie zima z pełną mocą, czas szykować prezenty pod choinkę lecz zanim zasiądziecie do ich poszukiwań, zobaczmy co zmieniło się w Fakturowni.

Czytaj całość

Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać wystawiając faktury

author Katarzyna, 2021-11-29
fakturowanie, faktury, fakturownia, vat, marża

Jak wystawić fakturę? To pytanie bardzo często zadają sobie początkujący przedsiębiorcy. Także bardziej doświadczeni właściciele firm czasem gubią się w prawnych meandrach. Co wpisać na fakturze? Mamy dla was małą przypominajkę.

Choć fakturowanie nie jest świeżym zjawiskiem w Polsce, nadal na jego temat krąży wiele nieprawdziwych informacji. Zobaczmy, co należy zrobić, żeby prawidłowo wystawić fakturę i nie narazić się na kłopoty. Poznajcie też nieobowiązkowe, ale przydatne elementy, które powinny się na niej znaleźć.

Czytaj całość

Metoda FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HICO I AVCO - czym są i czym się od siebie różnią?

author Magda, 2021-11-19
fakturownia, fifo, lifo, fefo, rachunkowosc, avco

FIFO i LIFO to dwie najpopularniejsze metody wyceny i rozchodu zapasów. W artykule wyjaśnimy, na czym polegają. Podpowiemy także, co oznaczają pojęcia fefo, lofo, hifo i avco i gdzie znajdują zastosowanie.

FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HICO i AVCO to metody wyceny i rozchodu zapasów. Każda z nich nadaje procesom konkretny, ustrukturyzowany przebieg i jasne zasady. W ten sposób pozwala osiągnąć konkretne, kluczowe dla firmy cele. Może to być np. zmniejszenie strat, większa elastyczność czy poprawa szybkości realizacji zleceń.

Na czym w praktyce polegają FIFO, LIFO i FEFO?

 
Czytaj całość

Platforma Elektronicznego Fakturowania a Krajowy System e-Faktur - czym się różnią?

author Agata, 2021-11-15
Platforma Elektronicznego Fakturowania, ksef, zmiany, polskilad

Platforma Elektronicznego Fakturowania to nie to samo co Krajowy System e-Faktur. Pojęcia te mogą być mylące, szczególnie teraz, gdy polski rząd planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur do obowiązkowych od 2023 roku faktur ustrukturyzowanych.

Sprawdź różnice pomiędzy tymi dwiema platformami. 

Czytaj całość

Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą

author Agata, 2021-11-05
polski ład, podatki, składki, zmiany, fakturownia, 2022

Polski Ład wzbudza bardzo wiele obaw, szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy obawiają się większych opłat związanych z prowadzeniem działalności. Zapowiadane zmiany dotyczą głównie nowych ulg oraz preferencji podatkowych. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy nie dostaną "po kieszeni".

Sprawdź 10 rzeczy, które warto już teraz wiedzieć o Polskim Ładzie, który od początku 2022 stanie się faktem. 

Czytaj całość

Cyberbezpieczeństwo - na czym polega i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

author Fakturownia, 2021-10-29
cyberbezpieczenstwo,fakturownia,cyberatak,cyberprzestrzen,ochrona

 

W czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej zależni od otaczającej nas i nieustannie rozwijającej się technologii, stajemy się łatwym celem dla zorganizowanych grup przestępczych, tzw. Cyberprzestępców. Cyberprzestępcy dopuszczają się cyberataków, aby pozyskać w sposób nielegalny, dane wrażliwe, dokumentację użytkowników i wszelkie informacje niejawne, które mogą wykorzystać dla uzyskania korzyści.


Chcąc zapobiegać potencjalnym atakom hakerów, firmy, w ramach działań nazywanych Cyberbezpieczeństwem, wprowadzają ogrom najróżniejszych zabezpieczeń. Poznaj szczegóły.

Czytaj całość

Czym jest White Label dla SaaS Fakturowni i dlaczego powinieneś wdrożyć go w swojej firmie?

author Agata, 2021-10-22
whitelabeldlasaas,integracje,api,fakturownia

Prowadzisz firmę, w której udostępniasz swoim klientom usługi online? Możesz uzupełnić je o fakturowanie elektroniczne bardzo prostym sposobem. Wystarczy, że skorzystasz z White Label dla SaaS. Czym jest ten system i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Sprawdź szczegóły!

Czytaj całość

Faktury ustrukturyzowane (e-faktury) - 10 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

author Agata, 2021-10-15
Faktury ustrukturyzowane, fakturownia, vat, faktura

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Pierwotnie rozwiązanie to miało zacząć działać w październiku 2021 roku, ale już teraz wiemy, że wystartuje w styczniu 2022 i w pierwszym okresie korzystanie z niego będzie dobrowolne. Docelowo jednak wszystkie podmioty gospodarcze będą zmuszone wystawiać specjalny rodzaj e-faktur.

Sprawdź 10 rzeczy, które już teraz powinieneś wiedzieć o fakturach ustrukturyzowanych i nowym systemie e-faktur.

 
Czytaj całość

Integracja Fakturowni z Shoper

author Agata, 2021-10-13
fakturownia, shoper, integracje, api

Posiadasz sklep internetowy na platformie Shoper, a fakturowanie prowadzisz w systemie Fakturownia.pl? Możesz skorzystać z integracji tych dwóch narzędzi! Aplikacja znacząco ułatwia prowadzenie rozliczeń w sklepie www. Każde zamówienie (np. opłacone gdy tak zdecydujesz) generuje fakturę w Fakturowni. Automatycznie!

 
Czytaj całość

Co to jest faktura europejska i jakie elementy powinna zawierać?

author Agata, 2021-10-08

Najczęstszym dokumentem, który jest wykorzystywany w przypadku sprzedaży usług na terenie Unii Europejskiej z zagranicznymi kontrahentami jest faktura europejska. To dokument, którego pozycje i zasady wystawiania zasadniczo nie różnią się od tych, które stosujemy wystawiając fakturę polskiemu partnerowi. Jednak jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, o jakie konkretnie chodzi. 

Zasady wystawiania faktury europejskiej nie odbiegają od zasad stosowanych w naszym kraju, jednak osobie, która robi to pierwszy raz może sprawić trudność.

 
Czytaj całość

Fakturownia na targach eHandlu? Z Wami jest to możliwe! Zapraszamy do głosowania!

author Fakturownia, 2021-09-17
targi ehandly prelegentki

Wielkimi krokami zbliża się największe wydarzenie dla sprzedających online w Europie Centralnej - targi eHandlu.

Już 20 pażdzerinika 2021r możesz dołączyć do ponad 4000 uczestników na EXPO XXI Warszawa przy ul. Prądzyńskiego 12/14

Oczywiście będziemy na Was czekać z pozytywną dawką energii i szczerą chęcią poznania osobiście naszych obecnych i (trzymamy kciuki) przyszłych Klientów.

Czytaj całość

Faktura VAT RR JPK — czym jest, kto ją wystawia i jak ją zaksięgować?

author Magda, 2021-09-17
fakturaVATRR, fakturownia, RR, rolnik ryczałtowy, VAT

Faktura VAT RR to dokument, który wystawia czynny podatnik VAT, nabywający produkty rolne lub usługi rolnicze od Rolnika Ryczałtowego. W artykule omówimy specyfikę faktury RR. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania naszych użytkowników.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego są zwolnione z podatku VAT.

Czytaj całość