JPK a Polski Ład. Co zmieniło się w kwestii jednolitych plików kontrolnych?

author Justyna Zaporowska, 2022-05-24
JPK a Polski Ład. Co zmieniło się w kwestii jednolitych plików kontrolnych?

Nowy Polski Ład od 01.01.2023 r nałożył kolejny obowiązek raportowania przez podatników czynności dla urzędu skarbowego - dotyczy on płatników podatku PIT i CIT. Zobowiązani oni będą do prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłania plików do urzędu skarbowego JPK_CIT i JPK_PIT.

Czytaj całość

Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-19
Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład

Polski Ład wywrócił życie tysięcy przedsiębiorców do góry nogami. Zmiany w wielu ustawach przekładają się bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia pracowników. Jak od stycznia 2022 roki obliczać wysokość wynagrodzeń?

Czytaj całość

Faktura bez VAT - czym się charakteryzuje?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-17
Faktura bez VAT - czym się charakteryzuje?

Przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności zwolnione z podatku VAT, nie wystawiają faktur z VAT. Mogą jednak, na przykład na żądanie klienta, wystawić fakturę bez VAT. Czym charakteryzuje się taki dokument sprzedażowy?

Czytaj całość

Faktura online - jak wystawić ją za darmo?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-12
faktura online - jak wystawić ją za darmo?

Faktury wystawiane online nie są obowiązkowe, ale cieszą się coraz większą popularnością. Choć przepisy prawa nie wymagają, by były wystawione za pomocą profesjonalnych narzędzi, to o wiele łatwiej przygotować je właśnie w stworzonych przez specjalistów programach. Wiele z nich to usługi płatne. Można jednak także znaleźć darmowe rozwiązania. Jak wystawić fakturę online za darmo?

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022

author Ewelina Rychlik, 2022-05-09
Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022

Wracamy do pracy po pięknym weekendzie majowym, mam nadzieję, że tradycji stało się zadość i Wasze grille zapłonęły, pod smaczkami różnego rodzaju. Wypoczęci zaczynamy przegląd nowości i ulepszonych funkcji, które zostały zrealizowane w ostatnim miesiącu przez team Fakturowni.

Czytaj całość

Czy biuro rachunkowe może otrzymać zdjęcie faktury zamiast oryginału?

author Katarzyna Litwińska, 2022-05-05
Czy biuro rachunkowe może otrzymać zdjęcie faktury zamiast oryginału?

Od 01.01.2022 działa Krajowy System e-Faktur. Przez najbliższy rok korzystanie z niego jest opcjonalne, a w użyciu ciągle są faktury papierowe. Czy można tradycyjną, papierową wersję faktury zeskanować lub sfotografować i przekazać do biura rachunkowego? Czy to zgodne z prawem?

 

Czytaj całość

Чи громадянин України може відкрити бізнес у Польщі? Czy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

author Margo Ovsiienko, 2022-04-29
czy ukrainiec może założyć firmę w polsce

Чи кожен українець може зареєструвати і провадити господарську діяльність у Польщі на тих же умовах, що і громадянин Польщі? Яка форма ведення бізнесу буде для нього найбільш вигідною? Ми пояснюємо!

Czy każdy Ukrainiec może w Polsce prowadzić działalność na takich samych zasadach jak obywatel Polski oraz jaka forma działalności będzie dla niego najbardziej korzystna? Wyjaśniamy!

Czytaj całość

Faktura ze stawką 0% a faktura ze stawką ZW - czym się różnią i kiedy je stosować?

author Sandra Wiśniewska, 2022-04-27
faktura ze stawką 0% oraz zw różnice i zastosowanie

Kwestia faktur ze stawką 0% oraz faktur ZW nadal zdaje się budzić wiele wątpliwości. Związane jest to z faktem, że oba te dokumenty ewidencjonujące sprzedaż charakteryzują się brakiem realnej kwoty podatku należnego. Zarówno w przypadku faktury 0%, jak i faktury ZW, przedsiębiorca nie odprowadza określonej sumy do skarbu państwa. Nie oznacza to jednak, że funkcjonują one na takich samych zasadach.

Czytaj całość

Jak założyć oraz prowadzić działalność w branży beauty?

author Ewelina Helbrecht, 2022-04-21
jak założyć i prowadzić działalność branży beauty

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować załamanie branży beauty w Polsce. Według bazy firm ALEO.com w 2021 roku więcej firm związanych z branżą kosmetyczną zawieszało, niż wznawiało biznesy. Z wolna sytuacja zaczyna się zmieniać. Znów możemy mówić o pewnym ożywieniu. Kolejne osoby decydują się na otwarcie własnego salonu kosmetycznego czy SPA. Jak, w realiach Polskiego Ładu, założyć i prowadzić działalność z branży beauty?

Czytaj całość

Fakturownia na 21. Targach eHandlu

author Ewelina Helbrecht, 2022-04-19
wyniki konkursu fotorelacja targów ehandlu

W czwartek, 14 kwietnia, w warszawskim EXPO XXI odbyły się już 21. Targi eHandlu. To największe wydarzenie dla sprzedających online w Europie Centralnej. Na evencie nie mogło oczywiście zabraknąć Fakturowni.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - I kwartał 2022

author Ewelina Rychlik, 2022-04-13

Już jutro odbędą się Targi eHandlu w Warszawie i my też tam będziemy! Znajdziecie nas na stoisku numer D3.8, ale to nie wszystko, przygotowaliśmy Konkurs, w którym udział może wziąć każdy uczestnik targów. Do zobaczenia na miejscu! A tymczasem przechodzimy do nowości w systemie, które pojawiły się w pierwszym kwartale 2022 roku!

 

Czytaj całość

Fakturownia Targach Pracy i Targach Etrade - działo się! [fotorelacja]

author Agata Olejniczak, 2022-03-24

Marzec był dla Fakturowni obfity w Targi. 9 marca uczestniczyliśmy jako wystawca w Targach Pracy IT na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. 10 marca byliśmy częścią eTrade SHOW na PGE Narodowym w stolicy. Obydwa wydarzenia dostarczyły nam mnóstwo pozytywnych emocji, szczególnie z racji spotkań z naszymi Klientami. Sprawdź szczegóły i fotorelację.

Czytaj całość

Polski Ład - koniec z ulgą dla klasy średniej? Sprawdź, co się zmieni

author Agata Olejniczak, 2022-03-24
fakturownia, zmiany, pit,polskilad,ulga,reforma,zmiany

Ministerstwo Finansów stale pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Te zakładają m.in. likwidację bardzo krytykowanej ulgi dla klasy średniej. Co to oznacza dla podatników? Sprawdź!

W czwartek 24 marca Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt likwidacji ulgi dla klasy średniej, która została wprowadzona 1 stycznia 2022 w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tym razem Polacy mają nie stracić, gdyż jednocześnie stawka PIT ma zostać obniżona z 17 procent na 12 procent. 

Czytaj całość

KONKURS - Podaj najdziwniejsze miejsce, w jakim zdarzyło Ci się wystawić fakturę.

author Ewelina Rychlik, 2022-03-23
#konkursfakturownia #konkurs #fakturownia #grajzfakturownia

3,2,1… już jest! Konkurs Fakturowni! 
Weź udział w naszej zabawie i zgarnij super nagrody.

Co należy zrobić? Wystarczą trzy proste kroki, by dołączyć do gry.

Do wygrania słuchawki Edifier W820NB, głośnik przenośny Sencor Sirius SSS 6400N, powerbank Reinston 20000 mAh EPB027.

Czytaj całość

5 powodów, dla których warto skorzystać z integracji Woocommerce&Fakturownia!

author Agata Olejniczak, 2022-03-22
integracja,fakturownia,woocommerce,platforma,ecommerce,fakturowanie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów stworzyliśmy integrację Fakturowni z WooCommerce. Od teraz każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność w oparciu o tę platformę e-sklepową, będzie mógł znacznie usprawnić swoją pracę dzięki naszej aplikacji. 

Sklepy internetowe zyskują coraz większą popularność. Według wywiadowni Dun&Bradstreet liczba zarejestrowanych sklepów internetowych w Polsce na koniec grudnia 2021 roku wynosiła ponad 52,3 tysiące. Przybywa więc przedsiębiorców, którzy decydują się prowadzić swój biznes w oparciu o transakcje dokonywane w internecie. Istnieje kilka platform, na których można taki sklep prowadzić, a jedną z nich jest właśnie WooCommerce.

Jak działa nasza aplikacja? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których według nas warto z niej skorzystać!

 
Czytaj całość

5 mln kary z tytułu RODO - czy Twoja firma może przekroczyć polski rekord? Sprawdź [WYWIAD]

author Ewelina Rychlik, 2022-03-22
fakturownia,rodo,zmiany,przepisy,prywatnosc,fakturowanie,2022

RODO nadal budzi wiele kontrowersji i wywołuje zdenerwowanie u niejednego przedsiębiorcy. Czy rzeczywiście jest takie straszne, jak go malują? Szczegóły wyjaśnia Katarzyna Ellerik, leader zespołu ds. Ochrony danych LexDigital i Inspektor Ochrony Danych. 

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym podcaście. Odcinek pt.: “LexDigital - 5 mln kary z tytułu RODO - czy Twoja firma może przekroczyć polski rekord?” jest już dostępny na popularnych platformach podcastowych oraz na Fakturownia.pl.

Czytaj całość

Dlaczego każda firma potrzebuje brandingu? Sprawdź [WYWIAD]

author Agata Olejniczak, 2022-03-18
fakturownia, branding,wywiad,klienci,marka,faktury,fakturowanie,2022

Jak ukształtować świadomość konsumentów na temat danej marki? W tym pomoże… branding. Czym dokładnie jest i dlaczego każdy przedsiębiorca powinien poświęcić sporo energii temu obszarowi? Porozmawialiśmy o tym z jednym z klientów Fakturowni - Damianem Smal z agencji marketingowej Media Project Group.

Czytaj całość

Co Polski Ład zmienia w rozliczeniach ubezpieczenia zdrowotnego dla przedsiębiorców?

author Katarzyna Litwińska, 2022-03-03
polskilad,zus, polski ład, składka, składka zdrowotna, vat, pit, przedsiębiorcy, fakturownia

Polski Ład przyniósł wiele zmian. Jednak najbardziej odczuwalną są innowacje w zasadach rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, spowodowała istne trzęsienie ziemi wśród przedsiębiorców, księgowych i urzędników.

Jak teraz należy wyliczać i opłacać składkę zdrowotną? O czym powinien wiedzieć każdy podatnik?

Czytaj całość

Integracja API - co to jest?

author Katarzyna Litwińska, 2022-02-24
fakturownia,api,faktury,integracje,tokeny, integracjaapi

Application Programming Interface, a po polsku Interfejs Programowania Aplikacji, to pojęcie, którym operują już nie tylko programiści. Stało się ważne także dla ludzi biznesu. Czym dokładnie  jest API? Jak działa? Na czym polega integracja API? Czy warto inwestować w to rozwiązanie? Postaramy się jak najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.

 

Czytaj całość

Dark mode - czym jest i jakie ma zalety?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-02-17
darkmode, fakturownia, ciemny motyw, interfejs, fakturowanie, mode

Dark mode, czyli tzw. ciemny motyw interfejsu, to dostępna funkcja wielu aplikacji i stron internetowych. Możliwość przełączenia motywu ekranu z jasnego na ciemny to dla wielu zbędna opcja, a dla innych korzystne rozwiązanie. Przekonaj się, czy dark mode to narzędzie dla Ciebie. 
 

Opcja dark mode jest już dostępna w Fakturowni! Nasi Klienci mogą samodzielnie wybierać pomiędzy jasnym a ciemnym interfejsem za pomocą przycisku na panelu menu.

Szczegółowy opis funkcji znajduje się na końcu artykułu.

Czytaj całość