Prowadzenie firmy
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
Rabat jako motywacja terminowej płatności
Chociaż opłacanie zobowiązań finansowych powinno być oczywiste zarówno dla przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli, okazuje się, że terminowe wpłaty to bynajmniej nie chleb powszedni. Według Europejskiego Raportu Płatności aż 56% polskich przedsiębiorstw zaliczanych do małych i średnich nie opłaca swoich faktur na czas! A chociaż przygotowane przez Intrum statystyki dotyczą roku 2018, problem z biegiem czasu tylko narasta.
Sandra Wiśniewska
Kredyt dla przedsiębiorcy - jak wyliczyć zdolność kredytową?
Prowadząc firmę przedsiębiorca często musi sięgać do zewnętrznych źródeł finansowania jakimi są np. kredyt gotówkowy, leasing, większe środki obrotowe dla firmy czy kredyt hipoteczny (do zakupu nieruchomości).
Rodzaje płatności - wszystko, co musisz wiedzieć
W obliczu tych danych przedsiębiorcy często zachodzą w głowę, jakie formy płatności powinien oferować swoim klientom. Tradycyjne przelewy nie wydają się już atrakcyjnym wariantem, za to płatność za pobraniem to pewne ryzyko dla przedsiębiorcy. Jakie systemy płatności oferuje polski rynek? Które są najpopularniejsze wśród konsumentów?
Jednoosobowa spółka z.o.o czy jednoosobowa działalność gospodarcza - co wybrać?
Własne przedsiębiorstwo kusi niezależnością od pracodawcy oraz samodzielnym decydowaniu o interesach, jednocześnie przerażając liczbą formalności.
Norma ISO 27001 - co to jest i dlaczego jest tak ważna dla organizacji?
Obowiązkiem prawnym wszystkich podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą, jest dążenie do ochrony przed utratą informacji. Nieprzestrzeganie przepisów prawa w tym zakresie grozi nałożeniem kary i sankcji.
Zmiany w kodeksie pracy w roku 2023
Wraz z nowym rokiem zostały wprowadzone nowe regulacje w kodeksie pracy. Nowelizacje przyniosą wiele zmian zarówno dla pracowników, ale również pracodawców, warto zatem mieć świadomość, jakie zmiany weszły w życie wraz z dniem 10 stycznia 2023.
Faktura korygująca - co to jest i jak ją wystawić?
Co zrobić, gdy klient opłacił już fakturę, a okazało się, że została błędnie wystawiona? Rozwiązanie jest proste - faktura korygująca.
Ewelina Helbrecht, Agata Olejniczak
Nota odsetkowa a wezwanie do zapłaty. Wszystko, co musisz wiedzieć
Nota odsetkowa i wezwanie do zapłaty to pojęcia, które mają jedną, wspólną cechę - oba dokumenty spisywane są w momencie, w którym osoba fizyczna lub prawna nie uregulowała należności za dostawę usług lub towarów w określonym terminie