Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej w 2022?

author Justyna Zaporowska, 2022-06-23
Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej w 2022

Przedsiębiorcy chcący rozwijać swoją działalność zmuszeni są często do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, by wdrożyć w życie projekt, zakupić sprzęt lub wykwalifikować kadrę pracowniczą.

Właścicielom przedsiębiorstw często z bieżącej działalności brakuje na te zadania środków - pomocne w takiej sytuacji mogą być urzędy pracy, które w katalogu oferowanej pomocy przedsiębiorcom, mają kilka opcji by skorzystać z dofinansowania.

Czytaj całość

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

author Sandra Wiśniewska, 2022-06-21
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Ochrona praw konsumenta od wielu lat stanowi ważny punkt w prawie gospodarczym. W końcu ważne jest, aby usługobiorca chroniony był przed narażeniem się na potencjalne oszustwa ze strony firm, od których nabywa usługi. Stosunkowo niedawno zwrócono natomiast uwagę na fakt, iż przedsiębiorcy są traktowani niesprawiedliwie — jeszcze do niedawna w żadnym wypadku nie przysługiwała im ochrona konsumencka, nawet jeśli nie posiadają oni odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by trafnie ocenić przedmiot umowy. Nie mogli także powoływać się na klauzule niedozwolone.

Czytaj całość

Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?

author Justyna Zaporowska, 2022-06-14
Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?

1 lipca wejdzie w życie drugi w tym roku system podatkowy określany potocznie Nowym Ładem 2.0, który znacząco wpłynie na rozliczenia i kwestie odprowadzania podatków zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców. Podstawowe zmiany, jakie wniesie znowelizowana ustawa, zakłada obniżenie stawki podatku, przywrócenie ulgi dla samotnych rodziców, możliwość odliczenia części zapłaconej składki zdrowotnej i inne, które zostaną przedstawione poniżej.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - maj 2022

author Fakturownia, 2022-06-10
Podsumowanie nowości w systemie maj 2022

Kolejny miesiąc za pasem, a my wchodzimy wielkim krokiem w czerwcowy letni klimat. Przed nami sezon urlopowy, ale nie zwalniamy tempa. Czas na przegląd nowości w Fakturowni. Zapraszamy!

Czytaj całość

Jak założyć działalność gospodarczą w 2022 roku?

author Justyna Zaporowska, 2022-06-02
jak otworzyć działalność dospodarczą w 2022 roku

Jeśli planujesz w najbliższej przyszłości zacząć prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, w poniższym artykule wyjaśnimy, jak zrobić to krok po kroku.

Czytaj całość

Zatrudnienie pracownika od A do Z - umowa o pracę. Formalności, obowiązki pracodawcy, dotacje z Urzędu Pracy na zatrudnienie

author Justyna Zaporowska, 2022-05-31
Zatrudnienie pracownika od A do Z - umowa o pracę. Formalności, obowiązki pracodawcy, dotacje z Urzędu Pracy na zatrudnienie

Pracodawca, zatrudniając pracownika, musi wypełnić szereg obowiązków i formalności aby w przyszłości uniknąć ukarania m.in. ze strony Państwowej Inspekcji Pracy za ewentualne braki w dokumentacji. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku jak prawidłowo należy przeprowadzić etap zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Czytaj całość

Faktura zaliczkowa a faktura końcowa. Kiedy i jak wystawić?

author Sandra Wiśniewska, 2022-05-26
Faktura zaliczkowa a faktura końcowa. Kiedy i jak wystawić?

Kwestie związane z pojęciem faktury zaliczkowej i końcowej wciąż zdają się budzić wiele wątpliwości. Problematyczne może okazać się nie tyle, co pojęcie czym w istocie są te faktury, ale kiedy właściwie należy z nich korzystać? Z jednej strony faktury zaliczkowe wystawia się w przypadku wpłacenia zaliczki, z drugiej zaś - zaliczka może pokrywać całość kosztów. Czy wtedy konieczna jest faktura końcowa? Jakimi danymi różnią się od siebie te dokumenty oraz jaki sposób księguje się te faktury? Co z podatkiem VAT i PIT? Czy przy każdej transakcji należy wystawić oba rodzaje faktur? Odpowiedzi na te oraz parę innych, potencjalnie nurtujących pytań związanych z tematem, przedstawia ten artykuł.

Czytaj całość

JPK a Polski Ład. Co zmieniło się w kwestii jednolitych plików kontrolnych?

author Justyna Zaporowska, 2022-05-24
JPK a Polski Ład. Co zmieniło się w kwestii jednolitych plików kontrolnych?

Nowy Polski Ład od 01.01.2023 r nałożył kolejny obowiązek raportowania przez podatników czynności dla urzędu skarbowego - dotyczy on płatników podatku PIT i CIT. Zobowiązani oni będą do prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłania plików do urzędu skarbowego JPK_CIT i JPK_PIT.

Czytaj całość

Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-19
Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład

Polski Ład wywrócił życie tysięcy przedsiębiorców do góry nogami. Zmiany w wielu ustawach przekładają się bezpośrednio na wysokość wynagrodzenia pracowników. Jak od stycznia 2022 roki obliczać wysokość wynagrodzeń?

Czytaj całość

Faktura bez VAT - czym się charakteryzuje?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-17
Faktura bez VAT - czym się charakteryzuje?

Przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności zwolnione z podatku VAT, nie wystawiają faktur z VAT. Mogą jednak, na przykład na żądanie klienta, wystawić fakturę bez VAT. Czym charakteryzuje się taki dokument sprzedażowy?

Czytaj całość

Faktura online - jak wystawić ją za darmo?

author Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-12
faktura online - jak wystawić ją za darmo?

Faktury wystawiane online nie są obowiązkowe, ale cieszą się coraz większą popularnością. Choć przepisy prawa nie wymagają, by były wystawione za pomocą profesjonalnych narzędzi, to o wiele łatwiej przygotować je właśnie w stworzonych przez specjalistów programach. Wiele z nich to usługi płatne. Można jednak także znaleźć darmowe rozwiązania. Jak wystawić fakturę online za darmo?

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022

author Ewelina Rychlik, 2022-05-09
Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022

Wracamy do pracy po pięknym weekendzie majowym, mam nadzieję, że tradycji stało się zadość i Wasze grille zapłonęły, pod smaczkami różnego rodzaju. Wypoczęci zaczynamy przegląd nowości i ulepszonych funkcji, które zostały zrealizowane w ostatnim miesiącu przez team Fakturowni.

Czytaj całość

Czy biuro rachunkowe może otrzymać zdjęcie faktury zamiast oryginału?

author Katarzyna Litwińska, 2022-05-05
Czy biuro rachunkowe może otrzymać zdjęcie faktury zamiast oryginału?

Od 01.01.2022 działa Krajowy System e-Faktur. Przez najbliższy rok korzystanie z niego jest opcjonalne, a w użyciu ciągle są faktury papierowe. Czy można tradycyjną, papierową wersję faktury zeskanować lub sfotografować i przekazać do biura rachunkowego? Czy to zgodne z prawem?

 

Czytaj całość

Чи громадянин України може відкрити бізнес у Польщі? Czy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

author Margo Ovsiienko, 2022-04-29
czy ukrainiec może założyć firmę w polsce

Чи кожен українець може зареєструвати і провадити господарську діяльність у Польщі на тих же умовах, що і громадянин Польщі? Яка форма ведення бізнесу буде для нього найбільш вигідною? Ми пояснюємо!

Czy każdy Ukrainiec może w Polsce prowadzić działalność na takich samych zasadach jak obywatel Polski oraz jaka forma działalności będzie dla niego najbardziej korzystna? Wyjaśniamy!

Czytaj całość

Faktura ze stawką 0% a faktura ze stawką ZW - czym się różnią i kiedy je stosować?

author Sandra Wiśniewska, 2022-04-27
faktura ze stawką 0% oraz zw różnice i zastosowanie

Kwestia faktur ze stawką 0% oraz faktur ZW nadal zdaje się budzić wiele wątpliwości. Związane jest to z faktem, że oba te dokumenty ewidencjonujące sprzedaż charakteryzują się brakiem realnej kwoty podatku należnego. Zarówno w przypadku faktury 0%, jak i faktury ZW, przedsiębiorca nie odprowadza określonej sumy do skarbu państwa. Nie oznacza to jednak, że funkcjonują one na takich samych zasadach.

Czytaj całość

Jak założyć oraz prowadzić działalność w branży beauty?

author Ewelina Helbrecht, 2022-04-21
jak założyć i prowadzić działalność branży beauty

Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa można było zaobserwować załamanie branży beauty w Polsce. Według bazy firm ALEO.com w 2021 roku więcej firm związanych z branżą kosmetyczną zawieszało, niż wznawiało biznesy. Z wolna sytuacja zaczyna się zmieniać. Znów możemy mówić o pewnym ożywieniu. Kolejne osoby decydują się na otwarcie własnego salonu kosmetycznego czy SPA. Jak, w realiach Polskiego Ładu, założyć i prowadzić działalność z branży beauty?

Czytaj całość

Fakturownia na 21. Targach eHandlu

author Ewelina Helbrecht, 2022-04-19
wyniki konkursu fotorelacja targów ehandlu

W czwartek, 14 kwietnia, w warszawskim EXPO XXI odbyły się już 21. Targi eHandlu. To największe wydarzenie dla sprzedających online w Europie Centralnej. Na evencie nie mogło oczywiście zabraknąć Fakturowni.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - I kwartał 2022

author Ewelina Rychlik, 2022-04-13

Już jutro odbędą się Targi eHandlu w Warszawie i my też tam będziemy! Znajdziecie nas na stoisku numer D3.8, ale to nie wszystko, przygotowaliśmy Konkurs, w którym udział może wziąć każdy uczestnik targów. Do zobaczenia na miejscu! A tymczasem przechodzimy do nowości w systemie, które pojawiły się w pierwszym kwartale 2022 roku!

 

Czytaj całość

Fakturownia na Targach Pracy i Targach Etrade - działo się! [fotorelacja]

author Agata Olejniczak, 2022-03-24

Marzec był dla Fakturowni obfity w Targi. 9 marca uczestniczyliśmy jako wystawca w Targach Pracy IT na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. 10 marca byliśmy częścią eTrade SHOW na PGE Narodowym w stolicy. Obydwa wydarzenia dostarczyły nam mnóstwo pozytywnych emocji, szczególnie z racji spotkań z naszymi Klientami. Sprawdź szczegóły i fotorelację.

Czytaj całość

Polski Ład - koniec z ulgą dla klasy średniej? Sprawdź, co się zmieni

author Agata Olejniczak, 2022-03-24
fakturownia, zmiany, pit,polskilad,ulga,reforma,zmiany

Ministerstwo Finansów stale pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Te zakładają m.in. likwidację bardzo krytykowanej ulgi dla klasy średniej. Co to oznacza dla podatników? Sprawdź!

W czwartek 24 marca Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt likwidacji ulgi dla klasy średniej, która została wprowadzona 1 stycznia 2022 w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tym razem Polacy mają nie stracić, gdyż jednocześnie stawka PIT ma zostać obniżona z 17 procent na 12 procent. 

Czytaj całość