Przykłady użycia API Fakturowni w systemach B2B i SaaS

Wstawienie obsługi faktur do własnego systemu e-commerce

image

Definicje:

sklep - system sklepowy e-commerce
klient - osoba kupująca produkt w sklepie
panel - profil użytkownika w sklepie (dostępny po zalogowaniu)

Właściciel sklepu chce wystawiać automatycznie faktury dla klientów (po zakupie produktów w sklepie), automatycznie wysyłać te faktury klientom oraz dodatkowo umożliwiać ich pobieranie przez klientów w panelu. Aby to uzyskać wystarczy dodać do sklepie dwa wywołania API:

  1. Gdy sklep ma informację o opłaconym zamówieniu wystawia automatycznie przez API Fakturowni fakturę (funkcja API: dodaj fakturę) - faktura może być od razu automatycznie wysłana do klienta, lub zamieszczona w e-maili z informacją o potwierdzeniu zamówienia.
  2. Klient dodatkowo zawsze w swoim panelu może zobaczyć fakturę do każdego swojego zamówienia (funkcja API: pobranie faktur).

Dzięki temu, korzystając tylko z dwóch funkcji API autorzy sklepu mogą bardzo szybko oddać obsługę faktur w swoim systemie. Dzięki temu wszystkie faktury firmy, która prowadzi sklep (te ze sklepu i wszystkie inne) będą w jednym miejscu.

Wstawienie obsługi faktur do własnego systemu SaaS

image

Definicje:

Placedia - system online do rezerwacji miejsc noclegowych, gdzie zarejestrowani użytkownicy mogą wynajmować obiekty swoim klientom
użytkownik - osoba wynajmująca obiekty poprzez portal Placedia
panel - panel administracyjny w systemie Placedia, gdzie użytkownik zarządza swoimi rezerwacjami

Twórcy systemu Placedia chcą, aby ich użytkownicy mogli wystawiać i przeglądać faktury swoich klientów w swoim panelu. Aby to uzyskać dodają do Placedii trzy wywołania API:

  1. Użytkownik na panelu klika "Włącz zarządzanie fakturami" wtedy Placedia zakłada przez API konto w Fakturownia dla użytkownika i pobiera API_TOKEN, którym może zarządzać stworzonym kontem (funkcja API: tworzenie nowego konta)
  2. Gdy użytkownik klika "Wystaw fakturę" przy zamówieniu, wtedy Placedia korzystając z API_TOKEN wywołuje API Fakturowni i tworzy fakturę (funkcja API: dodaj fakturę)
  3. Użytkownik w swoim panelu wchodzi na listę faktur. wtedy Placedia korzystając z API_TOKEN pobiera listę faktur z konta użytkownika w Fakturowni i wyświetla ją w panelu (funkcja API: pobranie faktur)

Dzięki temu, korzystając tylko z trzech funkcji API autorzy Placedia w ciągu kilku godzin mogą oddać obsługę faktur w swoim systemie.

Możliwe jest zarówno całkowite zarządzenie fakturami z poziomu panelu (tworzenie, edycja, kasowanie, wydruk, wysyłanie) jak też przenoszenie użytkownika do systemu Fakturownia, gdzie będzie on wystawiał/edytował/drukował/wysyłał faktury, które będą później będą widoczne w panelu.

Dodatkowo włączając moduł Płatności w Fakturowni Placedia, może otrzymywać informację, gdy ktoś opłaci fakturę wystawioną przez użytkownika i automatycznie zmienić status zamówienia (funkcja API: funkcja webhooks w autopłatności)

Pełen opis API Fakturowni White Label dla SaaS Case Study Bedbooking