Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Katarzyna Litwińska, 2022-02-24
Application Programming Interface, a po polsku Interfejs Programowania Aplikacji, to pojęcie, którym operują już nie tylko programiści. Stało się ważne także dla ludzi biznesu. To stworzony przez informatyków “most”, który pozwala na połączenie różnych systemów czy baz danych i przesyłanie informacji między nimi. Znacznie usprawnia pracę wielu różnych osób, działów i firm. Pozwala na “zaciąganie” rozwiązań z jednych programów do drugich. Coraz częściej wykorzystują je przedsiębiorcy i księgowi. Integracja z API staje się codziennością. Większość profesjonalnych programów udostępnia swoje API, by móc zintegrować się z innymi programami.
W przypadku Fakturowni.pl można je znaleźć tutaj: https://app.fakturownia.pl/api
Czym dokładnie jest API? Jak działa? Na czym polega integracja API? Czy warto inwestować w to rozwiązanie? Postaramy się jak najbardziej wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania.
Według badań przeprowadzonych dla CA Technologies przez renomowany ośrodek Oxford Economic, aż 88 proc. dużych organizacji na całym świecie korzysta dziś z API. Ponad połowa ich pracowników na stanowiskach kierowniczych uważa, że wykorzystywanie interfejsów API bardzo istotnie przyczynia się do zdobywania przez nich przewagi konkurencyjnej. Czy podążanie za światowymi trendami ma sens w przypadku mniejszych przedsiębiorców w Polsce?
API to skrót od angielskiego application programming interface. Mówiąc nieco bardziej przyjaznym dla osób spoza branży językiem, API to rozwiązanie będące przekaźnikiem danych między różnymi aplikacjami. To zaprogramowany zestaw reguł, który jest pewnego rodzaju “wtyczką”czy “pośrednikiem” prowadzącym do danego programu. Ta dobrze sprawdzona technologia, funkcjonująca od ponad dwudziestu lat, pozwala łączyć systemy i bazy danych za pomocą uniwersalnych protokołów.
Samo w sobie API nie jest rozwiązaniem przypisanym do konkretnego programu czy aplikacji dedykowanej księgowym bądź przedsiębiorcom. Jest po prostu łącznikiem, który wykorzystywany jest także w internetowych rozwiązaniach dla biur rachunkowych i biznesu. W wielu przypadkach samo API jest udostępniane przez serwisy sieciowe za darmo, dzięki czemu można bez problemów wysyłać i odbierać dane z konkretnego serwera. Z API korzystają wszystkie aplikacje mediów społecznościowych. API udostępnia narzędzia, np. automatyzację logowania (“Zaloguj za pomocą Facebook”).
API można to sobie też zobrazować w następującej sytuacji: masz sklep internetowy. Klient wybrał produkt, złożył zamówienie i przelał pieniądze. Do tej pory musiałeś sam sprawdzać, czy wpłata jest już na koncie. Potem, poza pakowaniem produktu i przygotowaniem go do wysyłki, musiałeś jeszcze wystawić fakturę w Fakturownia.pl. Mając API w Fakturowni zintegrowane ze swoim sklepem, faktura wystawi się sama, kiedy tylko zapłata za produkt zostanie zaksięgowana na rachunku bankowym. Nie potrzeba pracownika ani poświęcenia Twojego własnego czasu, by klient natychmiast otrzymał fakturę na swoje konto e - mail. API jest w tym przypadku “pomocnikiem biurowym”, którego zresztą nie musisz zatrudnić.
Interfejs API pozwala na zintegrowanie używanych przez Ciebie systemów z Fakturownia.pl lub inną platformą. Mając dwa osobne rozwiązania - np. sklep internetowy czy restaurację oraz abonament w Fakturowni, nadal musisz obsłużyć zamówienie, a następnie wystawić fakturę klientowi. Posiadając zintegrowane API Fakturowni z własnym systemem, zyskujesz automatyzację wielu procesów (np. stworzenie nowego magazynu, pobranie wszystkich faktur z danego okresu, wysłanie faktury do klienta e - mailem czy pobranie wybranej faktury po ID).
Oczywiście integracja API nie dotyczy tylko usług Fakturownia.pl. Integrację interfejsu API zaprogramować można w zasadzie z dowolnym zewnętrznym programem i systemem, który jest istotny dla funkcjonowania Twojej firmy. W zależności od tego, jak API zostanie zaprogramowane, można wymieniać dane w obydwie strony - pobierać je i odesłać na zewnątrz.
Integracja API to po prostu dodanie go do swojego programu/systemu. Nie każdy umie zrobić to samodzielnie, ponieważ wymaga to programistycznej wiedzy. Lepiej poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy odpowiednio zaimplementują potrzebne wywołania.
Integracja własnego systemu z API Fakturownia.pl czy innego narzędzia przeznaczonego do księgowości ma bardzo wiele zalet.
Po pierwsze jest automatyzacją, dzięki której zaoszczędzasz sporo czasu. Przedsiębiorca i księgowy dzięki temu mogą więcej uwagi przeznaczyć na zadania wymagające eksperckiej wiedzy.
Po drugie korzystanie z API realnie przyczynia się do zwiększenia wydajności Twojego biznesu. Nieważne czy jest to działalność jednoosobowa czy zatrudniasz kilkadziesiąt osób. Przejęcie części prostszych, ale zajmujących głowę i czas zadań (takich jak np. wprowadzenie dużej liczby faktur do systemu) odciąża pracowników, którzy mogą skupić się na bardziej skomplikowanych procesach.
Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!
Zintegrowanie API z Fakturownia.pl lub innym programem do faktur online, zwiększa także bezpieczeństwo Twojego biznesu. Automatyczne pobieranie danych minimalizuje ryzyko błędu (podania niepoprawnych danych czy przypadkowego ujawnienia danych osobowych) przy ich ręcznym wprowadzaniu. Im mniej osób ma kontakt z dokumentami księgowymi, tym mniejsza szansa, że trafią one w ręce kogoś niepowołanego.
Zintegrowanie API z systemem, z którego korzystasz na co dzień oszczędza również stresu Tobie i pracownikom, jaki mogłaby przynieść konieczność nauki nowego oprogramowania. Integrując API zyskujesz dodatkowe funkcjonalności poszerzając portfolio możliwości, a w zasadzie ciągle pracujesz z tym samym narzędziem, które dobrze znasz.
Wprowadzenie automatyzacji dzięki skorzystaniu z API to także plusy dla klientów. Dużym ułatwieniem dla kontrahenta jest natychmiastowy dostęp do danych czy ekspresowe otrzymanie faktury. To wszystko przekłada się na zadowolenie klienta, a co za tym idzie na stworzenie dobrej reputacji firmie.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Paulina Grzęda
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Podsumowanie nowości lipiec 2024
Lipiec przyniósł wiele nowości - możliwość połączenia Fakturowni z kontem bankowym, funkcję OCR czy włączenie nowego sposobu płatności online i wiele więcej! Zapraszamy na przegląd lipcowego podsumowania.
Podsumowanie nowości czerwiec 2024
Czerwiec przyniósł sporo istotnych nowości w naszym systemie, które z pewnością usprawnią Twoją codzienną pracę. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym użytkownikiem, czy długoletnim klientem, znajdziesz tu coś, co pomoże Ci jeszcze lepiej wykorzystać możliwości naszego systemu. Zapraszamy do lektury i odkrywania nowości, które wprowadziliśmy w czerwcu!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.