Sandra Wiśniewska, 2024-07-23
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.
Zmiany dotyczyć będą wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego w jaki sposób się rozliczają.
Sprawdź także: Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
Przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym w wysokości 19%, będą płacić składkę zdrowotną według nowych zasad. Znaczenie będzie miał dochód, jaki generuje przedsiębiorstwo.
Ci, których miesięczne dochody nie przekroczą dwukrotności średniego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% od podstawy opodatkowania stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia. Według prognoz taki sposób obliczania składki zdrowotnej, ma pomóc zaoszczędzić kwotę rzędu nawet 100 złotych miesięcznie, a im wyższe dochody, tym większe korzyści finansowe wynikające z niższej składki.
Osoby zarabiające więcej niż dwukrotność przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia, będą opłacać składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od nadwyżki dochodu ponad ten próg.
Dodatkowo, przedsiębiorcy nie będą musieli wykazywać już dochodów wynikających ze zbycia środków trwałych. Zlikwidowana zostanie również możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych w PIT.
Sprawdź także: Samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi biura księgowego - co wybrać? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań
W przypadku przedsiębiorców rozliczających się na zasadach skali podatkowej, ma zostać zastosowana nowa, ryczałtowa składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ma ona wynosić między 9% od 75% płacy minimalnej, co daje opłatę rzędu około 310 zł miesięcznie w roku 2025. Dzięki tego rodzaju nowelizacji, przedsiębiorcy mogą liczyć na większą stabilność finansową i łatwiejsze ustalenie wysokości ZUS-u.
Sprawdź także: Jak zmienić biuro rachunkowe?
Dobre informacje dotyczą również tych, którzy rozliczają się przy pomocy karty podatkowej. Będą oni korzystać bowiem z obniżonej składki zdrowotnej, która ma być obliczana jako 9% od podstawy wynoszącej 75% minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo zostanie zniesiona możliwość odliczania (części) składek zdrowotnych od PIT.
Sprawdź także: Sklep internetowy a VAT – wszystko co musisz wiedzieć
Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadzie ryczałtu dochodowego, już w przyszłym roku składka będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia do miesięcznego przychodu równego 4-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli przychód przekroczy 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia, składka zostanie obniżona do 3,5% od nadwyżki ponad ten próg. To, podobnie jak w przypadku skali podatkowej, ma wpłynąć korzystnie na stabilność finansową. Warto również dodać, że dochody ze zbycia środków trwałych nie będą uwzględniane przy obliczaniu składki zdrowotnej, a to kolejny plus, tak samo jak likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w rozliczeniu podatkowym PIT.
Sprawdź także: Praca w IT – umowa o pracę czy B2B? Wady i zalety różnych rozwiązań
Według danych oficjalnego serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, aż 93% wszystkich przedsiębiorców opłacających podatek PIT będą korzystać z zalet wynikających z zaproponowanych zmian. System obliczania składek stanie się bardziej transparentny, a plusem jest również praktyki opłacania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych, którą wielu uważało zresztą za niedorzeczną. Wątpliwości pojawiają się jedynie w kwestii przedsiębiorstw rozliczanych na zasadach ryczałtu. Wszystko zweryfikuje jednak dopiero 2025 rok.
Sprawdź także: Przepisy regulujące podatek minimalny w 2024: co się zmieniło?
Zasady obliczania składek na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego zmienią się wraz z dniem 1 stycznia 2025 r.