Sandra Wiśniewska, 2024-05-21
W dzisiejszych czasach branża informatyczna, czyli tak zwane IT, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Wielu specjalistów poszukujących zatrudnienia w tym dynamicznym sektorze często stawia się przed pytaniem: “lepiej wybrać umowę o pracę czy umowę B2B?”
Praca w IT może być realizowana zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na umowie B2B (ang. business-to-business). I okazuje się, że właściwie to nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która z form zatrudnienia jest lepsza. Ważne jest dokładne zrozumienie różnic między B2B a umową o pracę, aby podjąć najlepszą decyzję, odpowiadającą naszym potrzebom i celom kariery. I to właśnie tym zajmiemy się w poniższym artykule: weźmiemy pod lupę obie formy zatrudnienia, wyjaśniając różnice oraz wskazując wady i zalety różnych rozwiązań.
Umowa o pracę to formalny kontrakt między pracownikiem a pracodawcą, który daje pracownikowi stabilność zatrudnienia oraz określa warunki wykonywania pracy. Pracownik podejmuje działania osobiście, pod nadzorem pracodawcy, w określonym miejscu i czasie, za ustalonym, stałym wynagrodzeniem zapisanym w umowie.
Ponadto, umowa o pracę zapewnia korzyści socjalne (np. płatne urlopy, zwolnienia lekarskie, urlop rodzicielski). Zerwanie umowy jest za to nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku umowy cywilnoprawnej, ponieważ wymaga przestrzegania okresu wypowiedzenia. Zazwyczaj im dłuższy czas pracy, tym dłuższy okres wypowiedzenia (czyli okres, w którym pracownik dalej musi wykonywać swoje obowiązki zanim odejdzie z firmy). Dlatego ta forma zatrudnienia jest atrakcyjna dla osób preferujących stabilność i długoterminowe związki z pracodawcą.
Umowa o pracę w dziedzinie informatyki jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną stabilnego zatrudnienia. Praca w branży IT jest niezwykle różnorodna, a posiadając umowę o pracę nie trzeba martwić się o pozyskiwanie nowych zleceń, a otrzymywany dochód jest stały niezależnie od miesiąca i ilości obowiązków w danym okresie.
Umowa B2B to umowa regulująca warunki współpracy między przedsiębiorcą a firmą. Przedsiębiorca, który posiada działalność gospodarczą, podejmuje taką umowę z firmą, z którą chce współpracować. W przeciwieństwie do umowy o pracę, w umowie B2B przedsiębiorca samodzielnie odpowiada za wszelkie formalności związane z urzędami, opłacaniem składek i podatków. Jest to jedna z głównych różnic i wiąże się z większym obciążeniem administracyjnym dla przedsiębiorcy.
Podpisanie umowy B2B może być korzystne dla osób, które chcą zachować większą niezależność, ale równocześnie wiąże się z większą odpowiedzialnością. Warto także zauważyć, że umowa B2B nie gwarantuje takich świadczeń socjalnych jak płatne zwolnienia lekarskie czy urlopy. B2B gwarantuje za to elastyczność i pracę na własnych warunkach, bowiem strony w ramach umowy mogą negocjować i dostosować warunki współpracy do swoich potrzeb (np. przedsiębiorca sam deklaruje termin, na jaki przygotuje dany projekt). Przedsiębiorca może w umowie B2B określić zakres obowiązków oraz ustalić harmonogram, a w dodatku najczęściej obowiązki są realizowane w formule pracy zdalnej, co dla wielu osób stanowi ogromną zaletę.
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Różnice między umową o pracę a B2B są znaczące. Najlepiej będzie zobrazować to w tabeli.
Praca odbywa się zawsze w określonych godzinach, tryb pracy (zdalny, hybrydowy lub stacjonarny) jest zazwyczaj narzucony odgórnie, obowiązki są przydzielane przez przełożonych.
Sprawdź także: Umowa B2B a umowa o pracę - wszystko co musisz wiedzieć
Umowa o pracę w branży IT ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jedną z głównych wad jest swoiste ograniczenie elastyczności w wykonywaniu pracy, ponieważ pracownik musi działać pod nadzorem pracodawcy i przestrzegać ustalonych godzin pracy. Co więcej, wynagrodzenie w umowie o pracę może być niższe w porównaniu do umowy B2B, ponieważ istnieją ograniczenia w negocjowaniu wynagrodzenia. Pracownik ma również ograniczoną swobodę w ustalaniu harmonogramu urlopów, co może być utrudnieniem dla niektórych osób.
Jednak umowa o pracę w branży IT ma także liczne zalety. Jedną z najważniejszych jest stabilność zatrudnienia, która daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa finansowego i zawodowego. Dodatkowo, korzyści socjalne, takie jak płatne zwolnienia lekarskie i urlopy, podnoszą komfort pracy i zapewniają wsparcie w sytuacjach zdrowotnych. Warto również podkreślić, że pracodawca ponosi odpowiedzialność za formalności administracyjne, takie jak opłacanie składek i podatków, co ułatwia pracownikowi obsługę biurokratycznych kwestii.
Umowa B2B również nie pozostaje bez wad. Przedsiębiorcy w B2B cenią sobie przede wszystkim niezależność i możliwość elastycznego, samodzielnego negocjowania stawki za swojego usługi, co może przyczynić się do większych dochodów. Jednak brak stabilności zatrudnienia i konieczność samodzielnego pozyskiwania projektów może powodować niepewność finansową.
Dodatkowym utrudnieniem dla przedsiębiorcy jest większe obciążenie administracyjne, ponieważ musi on samodzielnie zajmować się rozliczeniami z urzędami i prowadzeniem księgowości. Brak korzyści socjalnych, takich jak płatne zwolnienia lekarskie czy urlopy, także stanowi pewne wyzwanie i może wpłynąć negatywnie na równowagę między pracą a życiem prywatnym. Z drugiej strony będąc swoim własnym szefem, możesz samodzielnie dysponować swoim czasem, samemu ustalać terminy urlopu czy pracować z dowolnego miejsca na świecie.
Mimo to, sporym atutem B2B jest większa decyzyjność jeśli chodzi o swoje biznesowe cele oraz projekty, a przy tym praca zdalna, co zwiększa mobilność i dostosowanie harmonogramu pracy do indywidualnych preferencji. Przedsiębiorcy mają również szansę na zdobycie różnorodnych doświadczeń dzięki pracy na różnych projektach i dla różnych klientów.
Sprawdź także: Jednoosobowa spółka z.o.o czy jednoosobowa działalność gospodarcza - co wybrać?
Okazuje się, że stosunek osób w branży IT zatrudnionych na umowę o pracę do osób działających na zasadach B2B jest w zasadzie bardzo podobny. Statystyki na podstawie badań BullgodJob wskazują, że 58% osób w branży IT jest zatrudnionych na umowie o pracę, 33% posiada umowę B2B, zaś pozostałe osoby pracują na umowie zlecenie/umowie o dzieło.
Oczywiście, badanie zostało przeprowadzone na określonej grupie ankietowanych, zatem w praktyce podział ten może wyglądać nieco inaczej. Wiele osób decyduje się jednak na stabilizację w postaci umowy o pracę, choć z kolei mnóstwo przedsiębiorców deklaruje, że nie wyobraża sobie wrócić “na etat”.
Sugerowanie się w tym przypadku opinią większości jest jednak bezcelowe, tak samo jak sugerowanie się cudzą opinią. Powinieneś dokładnie przemyśleć to, co jest dla ciebie lepsze, jaką ścieżkę kariery planujesz obrać, rozważyć wszelkie wady i zalety, a przede wszystkim ważna jest świadomość, że żadna z opcji nie jest “lepszą” ani “gorszą”. To warunkują jedynie indywidualne preferencje.
Sprawdź także: Nazwa firmy - na jaką nazwę się zdecydować i jak wygląda zmiana nazwy firmy?
Osoby, które przechodzą z umowy o pracę na umowę B2B w tej samej firmie, mają narzucone pewne ograniczenia. Przede wszystkim tacy przedsiębiorcy nie mają możliwości skorzystania z ulgi na start ani tzw. małego ZUS-u, ponieważ przepisy określają, że aby korzystać z tych przywilejów, nie można świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy, u którego wcześniej pracowało się na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy wcześniej wykonywali te same usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Osoby, które nadal świadczą usługi dla swojego byłego lub obecnego pracodawcy w zakresie, w którym wcześniej wykonywali je jako pracownicy na UoP, nie mają możliwości wybrania formy opodatkowania podatkiem liniowym ani ryczałtem. Narzucone jest im rozliczenie się na zasadach ogólnych.
Sprawdź także: Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
Założenie własnej działalności i przechodzenie z umowy o pracę na samozatrudnienie okazuje się bardziej korzystne, gdy przedsiębiorca podpisuje umowę z nowym pracodawcą. Dzięki temu może skorzystać z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS i “Ulgi na start”, która umożliwia płacenie jedynie składki zdrowotnej przez 6 miesięcy. Dodatkowo przechodząc na B2B u nowego pracodawcy, przedsiębiorca ma pełną swobodę wyboru formy opodatkowania, takiej jak podatek liniowy, skala podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Sprawdź także: [TUTORIAL VIDEO] Jak szybko wystawić fakturę