Sandra Wiśniewska, 2024-03-14
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują! Szczególnie, gdy posiadasz wsparcie specjalistów. Właśnie dlatego zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się oddać swoją księgowość w ręce biura rachunkowego, podczas gdy sami mogą poświęcić się w pełni rozwojowi firmy bez obawy o formalności.
Może się jednak okazać, że wybrane przez nas biuro rachunkowe nie wywiązuje się ze swoich obowiązków tak dobrze, jak obiecywało. Czasem powstają też problemy w komunikacji. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą biura rachunkowego to trafiłeś idealnie. Przeprowadzimy Cię przez ten proces w kilku prostych krokach i podpowiemy, jak zweryfikować dobrego usługodawcę.
Jeśli zastanawiasz się nad zmianą biura rachunkowego na pewno masz ku temu dobre powody. Możesz też mieć wątpliwości co do tego czy wszystko jest dopilnowane jak należy. Przedstawiamy kilka sytuacji, które powinny cię zaalarmować i skłonić do tego, aby zmienić biuro rachunkowe.
Powodów może być wiele, a te opisane wyżej to jedynie przykłady alarmujących sytuacji. Niezależnie od pobudek możesz podjąć decyzję o zmianie, a załatwienie formalności wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Sprawdź także: O czym należy pamiętać wybierając swojego księgowego?
Najpierw zastanów się, dlaczego chcesz zmienić biuro rachunkowe. Czy są konkretne problemy czy oczekiwania, które obecne biuro nie spełnia? To pomoże Ci określić, czego oczekujesz od nowego biura. Następnie przeszukaj rynek i wybierz nowe biuro rachunkowe, które spełni Twoje oczekiwania. Upewnij się, że nowe biuro ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w Twojej branży, zwróć uwagę na opinię ich dotychczasowych klientów oraz na firmy, z którymi biuro aktualnie współpracuje. Warto już na tym etapie skontaktować się z nowym biurem, aby upewnić się, że podejmie się obsługi Twojej firmy.
Przeczytaj umowę, którą podpisałeś z obecnym biurem rachunkowym, aby dowiedzieć się, jakie warunki regulują zakończenie współpracy i ewentualne okresy wypowiedzenia. Zadbaj o to, aby współpraca z nowym biurem rachunkowym zaczęła się od razu w momencie, w którym stara umowa wygasa. W ten sposób księgowość Twojej firmy ani na chwilę nie pozostanie bez opieki.
Wypowiedzenie umowy biuru rachunkowemu powinno być zrobione w formie pisemnej i zawierać takie elementy jak:
Gdy biuro rachunkowe wyda Ci wszystkie dokumenty, upewnij się, że są kompletne i gotowe do przekazania nowemu usługodawcy. Pamiętaj o bardzo ważnym kroku, jakim jest odwołanie pełnomocnictwa do reprezentowania cię przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym.
Odebraną od poprzedniego biura dokumentację przekaż w ręce nowego usługodawcy. Podpisz umowę z nowym biurem rachunkowym, określając warunki współpracy, koszty usług i inne istotne szczegóły oraz udziel nowemu biurowi rachunkowego pełnomocnictwa do reprezentowania Twojej firmy. Musisz w tym celu złożyć na piśmie formularz UPL-1. Pamiętaj, że dokumenty dotyczące odwołania i udzielanie pełnomocnictwa muszą być złożone na piśmie. Forma elektroniczna nie jest dopuszczalna. Warto rozważyć zawarcie umowy z nowym biurem rachunkowym przed wygaśnięciem umowy z poprzednim - jest to dobry czas na udzielenie wszelkich pełnomocnictw, aby w momencie odwołania pełnomocnictw poprzedniego biura rachunkowego, te dla nowego były już aktywne.
Gdy dopniesz wszystkich formalności i zmienisz biuro rachunkowe, masz 7 dni na złożenie zawiadomienia o tej zmianie Urzędu Skarbowego. W tym celu zaktualizuj informacje w CEIDG aktualizując wpis w zakresie podmiotu prowadzącego księgowość, miejsca przechowywania dokumentacji oraz daty zaistnienia zmiany.
Sprawdź także: 10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Wybór odpowiedniego biura rachunkowego jest niezwykle ważnym wyborem. Od tego będzie zależeć nie tylko bezpieczeństwo finansowe firmy, ale również Twój spokój o to, że wszystko jest dopięte na czas. Oto kilka czynników na które warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego:
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, przeprowadź dokładne badanie rynku i porównaj różne biura rachunkowe. Rozmawiaj z potencjalnymi partnerami księgowymi, zadawaj pytania i dopilnuj, aby byli w stanie zrozumieć Twoje potrzeby biznesowe i dostarczyć odpowiednie usługi.
Sprawdź także: Samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi biura księgowego - co wybrać? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań
Różnica między biurem rachunkowym a prywatną księgową polega na tym, że biuro rachunkowe to firma specjalizująca się w obszarze księgowości, która zazwyczaj obsługuje wiele klientów, podczas gdy prywatna księgowa to osoba fizyczna, która świadczy usługi księgowe indywidualnym klientom lub jednej firmie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a Twój wybór powinien być dostosowany do potrzeb firmy.
Biuro rachunkowe możesz zmienić w dowolnym momencie, w którym uznasz to za stosowne. Planując zmiany weź pod uwagę terminy księgowe - dokonaj zmiany skutkującej po rozliczeniu miesiąca bądź kwartału i po złożeniu wszystkich wymaganych w związku z tym dokumentów. Niech nowe biuro rozpoczyna od 1 dnia kolejnego miesiąca, kwartału czy roku. W przypadku, gdy aktualny usługodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków nieterminowo i nierzetelnie, powinieneś podjąć decyzje o zmianie jak najszybciej.
Sprawdź także: Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć