Porady


10 pomysłów na biznes: branże kreatywne
Fakturownia - porady

10 pomysłów na biznes: branże kreatywne

Sandra Wiśniewska

Sandra Wiśniewska, 2023-04-18

Niemalże każda praca wymaga kreatywności - w większym lub mniejszym stopniu. Jeśli jednak czujesz potrzebę używania sporych pokładów kreatywności, a przy tym cenisz sobie kontakt z ludźmi - przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą Ci się spodobać.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

1. Animator dziecięcy

Jeśli czujesz się dobrze, pracując z najmłodszymi, to pełnienie funkcji animatora np. podczas imprez okolicznościowych brzmi jak idealny plan na własną działalność! Co prawda, już zaczynając, trzeba zainwestować w gadżety i różne zabawki, a do tego najlepiej posiadać prawo jazdy - w końcu w tym wypadku do klienta trzeba dojechać. Koszty jednak powinny zwrócić się stosunkowo szybko, gdyż ostatnimi czasy popyt na rynku jest naprawdę spory. Mając podejście do dzieci i pomysły na to, jak zająć ich czas dobrą zabawą, animator dziecięcy to dobry pomysł na biznes.

animator dziecięcy

2. Fotografia

Tutaj również nie obędzie się bez inwestycji w profesjonalny sprzęt i kurs fotograficzny, ale zawód fotografa ostatnimi czasy naprawdę rośnie w siłę, a ceny usług fotograficznych bywają kosmiczne! Klienci szukają osób uwieczniających na zdjęciach nie tylko śluby czy chrzty, ale również takich, które zrobią ładne kadry na media społecznościowe, uwiecznią artystę grającego koncert czy ukochanego zwierzaka. Jeśli masz poczucie estetyki i trochę doświadczenia w robieniu zdjęć, a do tego posiadasz już w domu jakiś sprzęt, zastanów się nad szybkim, niedrogim kursem i zacznij tworzyć swoje portfolio, a następnie wyślij je do potencjalnych klientów.

fotografia

3. Tworzenie kursów online

Coraz więcej osób szuka zdobywania nowych umiejętności w sieci, zatem na kursy online jest naprawdę spory popyt. Jeśli jesteś dobry w jakiejś dziedzinie, posiadasz wykształcenie lub wieloletnie doświadczenie - to pomysł dla Ciebie! Podziel się wiedzą z innymi, stwórz merytoryczny kurs i zacznij go dystrybuować w sieci za pomocą sklepu internetowego. Może być to kurs języka, fotografii czy marketingu - właściwie wszystkiego.

Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą w 2023 roku?

4. Usługi manicure i pedicure z dojazdem do klient

Chyba każda z pań wie, jak odległe są terminy do kosmetyczki i jak wysokie są ceny ich usług. Właśnie dlatego, jeśli umiesz wykonywać manicure i masz możliwość zdobycia stosownego certyfikatu, to naprawdę świetna opcja. Nie musisz od razu otwierać własnego salonu - usługi możesz oferować z dojazdem do klienta.

Sprawdź także: Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej w 2022?

5. Tworzenie blogów tematycznych, kontentu na social-media

Wraz z popularyzacją Internetu, a przede wszystkim - social mediów - powstało mnóstwo nowych zawodów, do których wykonywania potrzebne jest właściwie jedynie lekkie pióro, znajomość aktualnych trendów i podstawy marketingu. Prowadzenie własnego bloga, szczególnie tematycznego, otwiera możliwości zarabiania na lokowaniu produktu, jeśli treści dotrą do większej liczby odbiorców. Na popularności zyskują również profile na Instagramie, TikToku i wielu innych mediach społecznościowych. Jeśli nie boisz się wystąpień przed kamerą, możesz spróbować również z YouTube. Bycie internetowym twórcą, nawet relatywnie niewielkim, otwiera drogę do niemałych zarobków, a w dodatku taką formę pracy można łączyć z pracą na etacie. Możesz również zajmować się pisaniem tekstów na zamówienie lub tworzyć opisy produktów dla znanych marek, działając jako freelancer.

Sprawdź także: Rachunek, paragon, a może faktura? Jaka jest różnica?

6. Tworzenie koszy prezentowych

Na tworzenie koszy czy innych boxów prezentowych popyt jest właściwie cały rok. Tego rodzaju podarunek idealnie sprawdzi się bowiem na Boże Narodzenie, urodziny czy w ramach podziękowań na weselu. Nie wymaga to od Ciebie dużych zdolności manualnych czy konkretnej wiedzy, a jedynie odrobiny kreatywności i poczucia estetyki. Z gotowych, wybranych specjalnie dla klienta produktów, możesz stworzyć niezwykły, wieloelementowy prezent, zapakowany w estetyczny, ładny sposób. W dobie internetowych zakupów nie musisz nawet wychodzić z domu, aby uzyskać potrzebne do kosza prezentowego produkty, a swoją działalność możesz prezentować na mediach społecznościowych, by zgromadzić grupę odbiorców. 

kosze prezentowe

7. Korekta tekstów

Jeśli język polski nie ma przed Tobą tajemnic, być może zajmowanie się korektą tekstów to idealny pomysł dla Ciebie! Dobrych redaktorów na rynku nigdy za wiele, a autorzy książek, blogów czy wszelkiej maści tekstów z pewnością skorzystają z Twoich usług, jeśli dzięki Twojej wiedzy ich tekst zyska na jakości. 

Sprawdź także: Dlaczego właściciele małych firm obawiają się systemów CRM?

8. Tworzenie biżuterii

Personalizowana biżuteria nigdy nie wyjdzie z mody, a tworzyć można ją niemal z wszystkiego! Od gotowych koralików, przez żywicę, aż po nawet talerze perkusyjne! Ludzie uwielbiają akcesoria, które podkreślają ich indywidualność i styl, zatem jeśli tylko Twoja biżuteria będzie miała możliwość personalizacji, a przy tym będzie wyglądać ciekawie i designersko, to z pewnością znajdą się osoby, które kupią od Ciebie produkt. 

tworzenie biżuterii

9. Fotografia produktowa

Jeśli posiadasz w domu aparat, z którym praca nie jest Ci obca, bez wątpienia znajdą się projekty, przy których będziesz potrzebny. Fotografie produktowe można wykonywać w domu. W domowym zaciszu możesz zająć się również obróbką zdjęć - swoich lub cudzych, a nawet kręcić reklamy. Ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia i kreatywność.

Sprawdź także: O czym należy pamiętać wybierając swojego księgowego?

10. Wykonywanie kartek okolicznościowych

Kartki okolicznościowe nie straciły popularności nawet w obliczu internetowych komunikatorów, a wiele osób pragnie obdarować bliską osobę czymś wyjątkowym. Jeśli potrafisz malować, możesz zająć się tworzeniem spersonalizowanych kartek okolicznościowych, które będziesz dystrybuować w swoim sklepie internetowym. Kartki okolicznościowe mogą mieć również formę stworzonej w komputerowym programie grafiki, którą prześlesz klientowi online. 

Sprawdź także: 10 pomysłów na własny biznes w domu

Jak widzisz, możliwości jest sporo, przy wyborze branży warto z pewnością mocno rozważyć swoje talenty i zainteresowania, aby zwiększyć szansę na sukces w biznesie.