Porady


5 pomysłów na własny biznes w domu
Fakturownia - porady

10 pomysłów na własny biznes w domu

Sandra Wiśniewska

Sandra Wiśniewska, 2023-01-05

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu i szukasz pomysłu? A może po prostu chcesz dorobić do domowego budżetu i wahasz się, co może okazać się dobrym pomysłem, a co wręcz przeciwnie? Jeśli tak - trafiłeś idealnie.

Prowadzenie własnej działalności bez wątpienia wymaga czasu i zaangażowania, ale nie musisz spędzać sobie snu z powiek, szukając czegoś, czego jeszcze na rynku nie było - możesz równie dobrze przeanalizować rynek sprawdzając, na co jest największe zapotrzebowanie. W poniższym artykule przedstawiamy przykładowe pomysły na biznes prowadzony w domu, a już w kolejnych wpisach więcej inspiracji - zarówno na biznes online, biznes dla miłośników wykorzystania kreatywności, a nawet taki, który wymaga relatywnie niskiego kapitału.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Od czego zacząć własny biznes?

Rozpoczęcie własnej działalności dla wielu wydaje się przerażającym i skomplikowanym procesem. W rzeczywistości samo sformalizowanie pomysłu na biznes jest proste i nie trwa długo - musimy zarejestrować działalność, wybrać formę opodatkowanie i zmierzyć się z paroma innymi, schematycznymi formalnościami. Prawdziwym problemem, a jednocześnie kluczem do sukcesu, jest dobrze skonstruowany biznesplan.

Zanim zaczniemy pomysły na biznes przekuwać w działalność gospodarczą, należy odpowiedzieć sobie na parę pytań takich jak:

  • Czy firma będzie oferować usługi, na które aktualnie jest zapotrzebowanie (lub czy zapotrzebowanie występuje na obszarze, na którym chcemy realizować usługi/dostawy towarów)?,
  • Czym firma wyróżnia się na tle konkurencji?
  • Jaki zysk musi przynosić firma, aby zysk był stosowny do zainwestowanego kapitału i czasu pracy?,
  • Z czego konkretnie firma będzie pozyskiwać zyski oraz jakie obszary naszej działalności gospodarczej będą wymagały regularnego finansowania (np. kupowanie surowców, z których wykonywana jest biżuteria hand made)?,
  • W jaki sposób chcesz dotrzeć do grupy docelowej? Jak pozyskasz pierwszych klientów?

Dopiero mając gotowy i przemyślany biznesplan, możemy przystąpić do działania. W przeciwnym wypadku nasze marzenia o własnym biznesie mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania.

Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą w 2023 roku?

10 pomysłów na biznes w domu

Biznesy, które są prowadzone z domowego zacisza, mają wiele zalet, a jedną z nich jest to, że nie musimy - przynajmniej na początku - inwestować niemałych sum w wynajem lokalu. To również świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mieszkają w dobrze skomunikowanej miejscowości i dojazdy do biura jedynie przysporzyłoby im trudności.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, na "domowym biznesie" również można zarobić spore pieniądze! Poniżej przedstawiamy kilka świetnych, sprawdzonych propozycji na firmę prowadzoną w domu.

Sprawdź także: Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej?

1. Handmade - biżuteria, maskotki, obrazy

W obecnych czasach rękodzieła są naprawdę bardzo doceniane, pożądane i nie należą do najtańszych. Jeśli potrafisz wykonywać np. biżuterię czy szydełkować przepiękne maskotki, a w dodatku jesteś w stanie spersonalizować zamówienia, klientów na pewno nie będzie brakować. Popyt jest również na portrety ukochanych zwierząt czy członków rodziny, obrazy na płótnie, a nawet grafiki komputerowe. Pomyśl, w czym jesteś dobry i co mógłbyś zaoferować potencjalnym klientom, a następnie poszukaj odbiorców chociażby na grupach w social mediach. Założenie sklepu internetowego to również doskonały pomysł - koszty jego prowadzenia nie są bowiem szczególnie wysokie, przynajmniej dopóki biznes nie zacznie generować wysokich przychodów.

Sprawdź także: Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

handmade - biżuteria, maskotki, obrazy

2. Pieczenie ciast i tortów

Jeśli masz wykształcenie cukiernicze lub po prostu uwielbiasz piec ciasta i dekorować torty, to idealny pomysł dla Ciebie. Nie musisz od razu składać CV do okolicznych cukierni lub zakładać swojej. Klienci cenią sobie tego rodzaju usługi, bo zazwyczaj domowe wypieki są nieco tańsze (przedsiębiorca nie musi ponosić pełnych kosztów, chociażby za wynajem lokalu), a jednocześnie wykonuje się je z naturalnych, starannie dobranych produktów. Nie da się ukryć, że zachwycający wygląd i wytrzymałość ciast z cukierni nie zawsze idzie w parze ze składnikami z najwyżej półki. Warto zatem pomyśleć o realizowaniu się w ten sposób i ogłaszaniu się na lokalnych stronach. Jeśli masz prawo jazdy, możesz również oferować dowóz za stosowną opłatą.

Sprawdź także: Faktura - definicja, co zawiera i jak ją wystawić oraz jakie rodzaje faktur obowiązują

pieczenie ciast i tortów

3. Udzielanie korepetycji

To świetny pomysł zarówno dla nieco starszych uczniów, studentów, jak i dla dorosłych osób. Jeśli jesteś dobry w jakiejś dziedzinie, może nawet ją studiowałeś, a w dodatku uwielbiasz uczyć (i wiesz, jak robić to skutecznie!), to powinieneś świetnie odnaleźć się w roli korepetytora. Zapotrzebowanie na rynku nie maleje od kilku lat, szczególnie jeśli chodzi o zajęcia dodatkowe z przedmiotów ścisłych. Ponadto, nie tylko uczniowie sięgają po korepetycje - coraz częściej nieco starsi ludzie pragną podszkolić np. znajomość języków obcych. Nie musisz szukać klientów tylko w okolicy - dzięki możliwościom, jakie oferuje Internet, prowadzenie lekcji online stało się normą i coraz więcej osób się na nie decyduje. Wystarczy laptop lub komputer, dobre połączenie z siecią oraz cierpliwość i merytoryczne prowadzenie zajęć. Świetną opcją jest również oferowanie zajęć z lekcji gry na instrumencie, jeśli potrafisz na jakimś grać.

Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?

udzielanie korepetycji

4. Tłumaczenie tekstów

Chociaż konkurencja na rynku jest spora, szczególnie jeśli chodzi o język angielski, to zawód tłumacza wciąż jest niezwykle istotny i pożądany na rynku pracy. W dodatku zlecenia można wykonywać z domu i szukać ich na własną rękę, bez konieczności zatrudniania się w czyjejś firmie. Zatem jeśli płynnie posługujesz się językiem obcym, może warto pomyśleć o krótkim kursie, uprawniającym do wykonywania zawodu tłumacza? Koszt zwykle nie jest wysoki, a znajomość nieco mniej popularnych języków podnosi Twoje szanse na znalezienie zlecenia - w końcu mało osób posługuje się czeskim, włoskim, szwedzkim, a już szczególnie chińskim!

Sprawdź także: 5 prostych sposobów na optymalizację swojej codziennej pracy

tłumaczenie rekastów

5. Biznes gastronomiczny - przygotowanie posiłków na imprezy okolicznościowe

Catering z restauracji zazwyczaj jest stosunkowo drogi, nie wspominając o przysłowiowej cenie za talerzyk" w dobrej restauracji. Właśnie dlatego możesz nieźle zarobić, jeśli posiłki na imprezy okolicznościowe - urodziny, chrzty, a nawet wesela - będziesz przygotowywać w domu. Mogą być to desery, zupy, drugie dania - wszystko, co da się łatwo podgrzać i zachwyci gości smakiem! Imprezy okolicznościowe są organizowane całym rokiem, zatem jeśli uda Ci się uzyskać świetne recenzje pierwszych klientów, dalej powinno pójść z górki - odbiorców takich usług na pewno nie zabraknie! A wszystko możesz gotować w domowej kuchni.

Sprawdź także: Jak wspólnie z biznesowym towarzyszem można odkrywać swoją wewnętrzną moc w biznesie?

biznes gastronomiczny

6. Sprzedaż z domu - dropshipping

Dropshipping nie jest jeszcze tak spopularyzowany na rynku, co właściwie działa na jego korzyść - w końcu im mniej znany model biznesowy, tym mniejsza konkurencja. Polega on na kupowaniu produktów bezpośrednio od dostawców (producentów czy hurtowników) i wysyłaniu ich do klienta. Zaletą jest również niewielki nakład finansowy takiego biznesu. Zyski czerpiemy z marży, zaś my sami odpowiadamy za obsługę klienta i prowadzenie strony internetowej.

Sprawdź także: Co to jest marża i czym się różni od narzutu?

Sprzedaż z domu - dropshipping

 

7. Marketing internetowy

Jeśli wiesz, czym jest pozycjonowanie stron oraz jak najlepiej wykorzystać reklamy i wiele innych narzędzi, jakie oferują współczesne social-media, bez problemu odnajdziesz się w marketingu. Obecnie firmom zależy, aby o ich produktach było głośno w sieci, stawiają więc na dobry marketing i promocję. To coś innego, niż tworzenie contentu na social-media czy blogi, choć wciąż wymaga dozy kreatywności. Bez problemu możemy ustalić sobie elastyczne godziny pracy i działać z domowego zacisza.

Sprawdź także: Umowa B2B a umowa o pracę - wszystko co musisz wiedzieć

marketing internetowy

8. Działalność twórcza w sieci - zarabiaj na reklamach

Potrafisz i lubisz pisać, ale nie kręci Cię realizowanie narzuconych tematycznie zleceń? Powinieneś pomyśleć zatem o działaniu na własną rękę. Możesz prowadzić bloga czy stworzyć profil na YouTube'ie albo własny podcast. Pomyśl, co Cię interesuje i czym możesz podzielić się ze światem. Może poezja, opowiadania, autorskie przepisy czy recenzje książek? Niezależnie od tematu, target powinien znaleźć się bez problemu. Pamiętaj tylko o planie (strategii), regularności i sumienności w publikowaniu treści. Gdy zaczniesz docierać do większego grona odbiorców, propozycje reklamowania produktów zaczną napływać same.

Sprawdź także: Rachunek, paragon, a może faktura? Jaka jest różnica?

prowadzenie bloga

9. Wirtualny asystent

Jeśli Twoją mocną stroną jest organizacja i komunikowanie się z ludźmi, to praca jako wirtualny asystent powinna Ci się spodobać. W zależności od tego, jaki zakres obowiązków narzuca pracodawca, możesz zajmować się planowaniem spotkań, korespondencją mailową, zarządzaniem deadline’ami i wiele innych. Tutaj bez wątpienia przyda się znajomość języka obcego, gdyż wówczas znacząco wzrasta liczba firm, do których możemy aplikować.

Sprawdź także: Platforma ZUS PUE od 2023 obowiązkowa dla każdego płatnika składek

wirtualny asystent

10. Tworzenie bukietów na zamówienie

To szczególnie dobra propozycja dla osób zainteresowanych florystyką i posiadających poczucie estetyki. Okazji do wręczania kwiatów nie brakuje całym rokiem (Dzień Babci, Walentynki, Dzień Kobiet, urodziny itd.), a jeśli Twoja praca spodoba się ludziom, z pewnością zaczną Cię polecać.

tworzenie bukietów

Biznes w domu - podsumowanie

Prowadzenie biznesu z domu ma wiele zalet, takich jak niższe koszty, większa elastyczność i brak konieczności dojeżdżania do pracy. Jednakże, wymaga to również samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem, aby zachować produktywność. Ważne jest również posiadanie odpowiednich narzędzi i infrastruktury, aby prowadzić biznes efektywnie. Oczywiście kluczowe są także strategia i biznes plan.