Justyna Zaporowska, 2022-07-19
Ministerstwo Finansów wyraża chęć, aby w najbliższych latach wszyscy podatnicy raportowali sprzedaż za pomocą kas fiskalnych – docelowo typu online. Jest to według Wojciecha Śliża, byłego pracownika Ministerstwa Finansów, najskuteczniejsze narzędzie uszczelniania sprzedaży B2C tj. sprzedaży konsumenckiej.
Obowiązkowa fiskalizacja kolejnych branż rozszerza się z roku na rok. W 2022 r. katalog usług, które muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, rozszerza się o branżę myjni samochodowych, które będą mieć obowiązek fiskalizacji od 1 października 2022 r. - dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych usług podobnych w tym myjni samoobsługowych.
Jak wskazuje § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązkowo w 2022 r. kasę fiskalną, od pierwszej sprzedaży, posiadać muszą przedsiębiorcy działający przede wszystkim w obszarach:
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Nadal jednak obowiązują zwolnienia wykazane w §3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w sytuacji, gdy kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł – podatnicy zwolnieni są z obowiązku stosowania kas.
Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających w danym roku prowadzenie działalności limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu jej wykonywania.
W sytuacji przekroczenia tej kwoty podatnik zobligowany jest do zakupu i instalacji kasy fiskalnej przed upływem dwóch miesięcy następujących po miesiącu, kiedy doszło do przekroczenia limitu.
Sprawdź także: Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu kasy fiskalnej online, po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez urząd skarbowy, przedsiębiorcy przysługiwać będzie ulga na zakup kasy fiskalnej w wysokości 700 zł.
Jeżeli chcesz mieć porządek w dokumentach i wszystko w jednym miejscu, koniecznie wypróbuj moduł Fakturowni do drukarek fiskalnych Fiskator. Dzięki temu wygodnie wydrukujesz paragony i faktury bezpośrednio z konta w Fakturowni. Jaka jest różnica między kasą fiskalną a drukarką fiskalną? Te pierwsze działają samodzielne, a do obsługi drugich konieczna jest dedykowana aplikacja na komputer. Fiskator jest kompatybilny z systemami Windows, Linux i macOS, a do tego możesz podłączyć się do więcej niż jednej drukarki. Jeżeli zaciekawił Cię temat drukarek fiskalnych i modułu Fakturowni Fiskator, chcesz dowiedzieć się, dla jakich branż jest przeznaczony, oraz zobaczyć przykłady użycia modułu w praktyce — przeczytaj więcej na ten temat TUTAJ. Możesz również wypróbować Fiskator przez 30 dni za darmo!
Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?