Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-08-04
Zmiany w kodeksie pracy mają obowiązywać od sierpnia 2022 roku. Podyktowane są one koniecznością wdrożenia do prawa polskiego dwóch dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej tzw. work- life-balance (w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców lub opiekunów) oraz w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy na terenie Unii Europejskiej.
Nowelizacja Kodeksu Pracy obejmie także duże zmiany dotyczące wprowadzenia pracy zdalnej do Kodeksu Pracy, a nie, jak do tej pory opierała się ona na podstawie ustawy covidowej, oraz tematykę kontroli trzeźwości pracowników.
Po zmianach urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu i będzie miał wymiar 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej (obecnie było to odpowiednio 32 i 34 tygodnie). Każdy z rodziców będzie miał również 9 tygodni urlopu bez możliwości przeniesienia na drugiego rodzica. Urlop udzielić będzie można jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach, ale nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Skróci się okres możliwości wykorzystania urlopu ojcowskiego - mianowicie po zmianach będzie to możliwe do ukończenia 12. miesiąca życia dziecka (obecnie do 24. miesiąca życia dziecka). Jego wymiar pozostanie bez zmian i są to 2 tygodnie.
Wprowadzony zostanie dodatkowy urlop, którego do tej pory nie było, jest to pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu, udzielonego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie dziecku, ale też innemu członkowi rodziny.
Zostanie również wprowadzone pojęcie „zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej”, które będzie można wykorzystać w pilnych sprawach rodzinnych. Ze zwolnienia takiego pracownik będzie mógł skorzystać w wymiarze dwóch dni (16h) w danym roku kalendarzowym. Za każdy wykorzystany dzień pracownikowi przysługiwać ma połowa wynagrodzenia.
Sprawdź także: Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład?
Zmiany obejmą miesięczny zasiłek macierzyński (za okres urlopu rodzicielskiego), który będzie wynosił 70% podstawy wymiaru zasiłku (aktualnie co do zasady jest to 100%). Pracownica będzie miała możliwość zdecydowania jaką wysokość zasiłku macierzyńskiego chce pobierać w okresie urlopu rodzicielskiego:
Za okres 9-tygodniowej części urlopu dla ojca dziecka przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
Zmiana ta ma zachęcać rodziców do pozostania na rynku pracy i dać im możliwość dostosowania rozkładów czasu pracy do ich preferencji, dotyczyć będzie rodziców dzieci do 8. roku życia.
Jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika o skorzystaniu z elastycznej organizacji pracy lub nie wyrazi zgody na indywidualny rozkład czasu pracy, będzie musiał pisemnie poinformować pracownika o przyczynie odmowy albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy.
Podniesiona zostanie granica wieku dziecka dla możliwości zatrudnienia rodzica „w porze niestandardowej” - obecnie jest to do ukończenia 4 roku życia, po zmianie będzie to do ukończenia 8 roku życia dziecka.
Oznacza to, że bez zgody pracownika pracodawca nie będzie mógł zlecić pracy w nocy, wysłać go w delegację lub nakazać pracy w godzinach nadliczbowych
Sprawdź także: 5 prostych sposobów na optymalizację swojej codziennej pracy
Wg projektu ustawy wniosek pracownika o pracę zdalną, co do zasady, będzie wiążący dla pracodawcy wobec pracowników wychowujących dziecko do lat 4. oraz rodziców i opiekunów, którzy sprawują opiekę nad osobą z niepełnosprawnością oraz kobiet w ciąży.
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Po podpisaniu umowy pracodawca będzie zobowiązany do poinformowania pracownika, w ciągu 7 dni od podpisania umowy, o warunkach pracy.
M.in. chodzi o:
Sprawdź także: Jak opodatkować premie i nagrody pieniężne pracowników?
Celem jest skrócenie okresu próbnego a tym samym wcześniejsze przejście pracownika na stabilne warunki zatrudnienia.
Umowę na okres próbny będzie można zawrzeć na okres nieprzekraczający:
Pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników i kontrolę na obecność w organizmach pracowników środków działających podobnie jak alkohol - jeżeli taka kontrola będzie niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników.
Wprowadzona zostanie konieczność uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę zawartej również na czas określony.
Sprawdź także: Zatrudnienie pracownika od A do Z - umowa o pracę. Formalności, obowiązki pracodawcy, dotacje z Urzędu Pracy na zatrudnienie
Nowelizacja zapewnia prawo pracownika do równoległego zatrudnienia – wprowadzony zostanie zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy (lub innym) z innym pracodawcą oraz zakazu poddawania pracownika niekorzystnemu traktowania z tego tytułu (art.18 3f)
Jak przedstawiono wyżej przed nami prawdziwa rewolucja w Kodeksie Pracy, zmiany te są jednak potrzebne, by między innymi poprawić oraz rozszerzyć uprawnienia dla rodziców i opiekunów, aktywować ojców do opieki nad dziećmi, dążyć do równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w zakładzie pracy.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: grudzień 2024
Końcówka roku upłynęła nam przede wszystkim na optymalizacjach systemowych, ale nie tylko! Pracowaliśmy również nad kilkoma nowościami – między innymi nad poszerzeniem oferty naszych importów bankowych. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian wprowadzonych w Fakturowni w grudniu.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Podsumowanie roku 2024
W Fakturowni zawsze dużo się dzieje – nie inaczej było w tym roku! Dzięki ostatnim wdrożeniom w naszym systemie możesz m.in. wygodnie monitorować finanse swojej firmy za pomocą połączenia z kontem bankowym, a także korzystać z odczytu OCR przy dodawaniu faktur kosztowych. Już wkrótce wystawisz też swój pierwszy e-paragon w naszym module fiskalnym!
Nowości i optymalizacje: listopad 2024
Stale pracujemy nad rozwojem Fakturowni – tak aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. W poprzednim miesiącu postawiliśmy głównie na optymalizacje: zarówno naszego systemu, jak i integracji. Nie zabrakło również nowości, które usprawniają codzienną pracę użytkowników i dają im nowe opcje – np. możliwość wyliczania marży przy rachunkach i fakturach eksportowych.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak rozpoznać phishingowe maile i chronić się przed oszustwami online
Coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. Od zakupów przez bankowość, aż po kontakty z firmami i instytucjami – internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z rosnącą popularnością usług online, rośnie także liczba oszustw w sieci, w tym ataków phishingowych.
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.