Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

ksef,fakturownia,faktury,polskilad, vat, podatek, nip, fakturowanie

Krajowy System e- Faktur i faktura ustrukturyzowana - koszmar czy ułatwienie dla podatników?

Spis treści:

Aktualizacja artykułu 12.04.2024

Polski Ład oznacza wiele zmian dla przedsiębiorców. Jest jedną z największych reform polskiego prawa podatkowego. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadza liczne innowacje także w kwestii faktur elektronicznych. Ustanawia także  wariant e-faktur zwany fakturą ustrukturyzowaną. Na czym będzie polegać? 

KSeF - co to jest?

Krajowy System e-Faktur to platforma cyfrowa wprowadzona pod auspicjami Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, umożliwiająca głównie wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Dodatkową funkcjonalnością platformy jest także możliwość przechowywania faktur ustrukturyzowanych, oznaczania ich numerem identyfikującym przydzielonym w Krajowym Systemie e-Faktur oraz kontrolowania prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych.

KSeF jest składową pakietu SLIM VAT 2, który utworzono na mocy nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z 29 października 2021 roku.

Sprawdź także: Krajowy System e-Faktur - czym jest i jak wygląda integracja z Fakturownią?

Kto może korzystać z KSeF?

Do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur uprawnionych jest sześć grup podmiotów: podatnik (podatnicy VAT, podmioty zwolnione z VAT, a także podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury OSS, posiadający polski NIP), podmioty wskazane przez podatnika, organy egzekucyjne, osoby fizyczne wskazane przez podmioty, o których mowa w art. 106c u.p.t.u, osoby fizyczne wskazane w zawiadomieniu o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, którym podatnik lub podmioty, o których mowa w art. 106c, nadali uprawnienia do korzystania z tego systemu oraz podmioty inne niż wymienione w pkt 1–5, wskazane przez osoby fizyczne korzystające z Krajowego Systemu e-Faktur, jeżeli prawo do wskazywania innego podmiotu wynika z uprawnień nadanych tym osobom fizycznym.

Jak korzystać z KSeF?

Fakturę za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur można wystawić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie darmowych aplikacji, które stworzyło i udostępnia Ministerstwo Finansów. Drugą opcję jest skorzystanie z komercyjnych narzędzi do rozliczeń podatkowo - księgowych. Fakturownia podąża za zmianami prawnymi, dlatego nasz program jest zintegrowany, poprzez odpowiednie API, z KSeF.

Sprawdź także: Kalkulator Fakturowni do wyliczenia składek ZUS 

Ułatwienia czy utrudnienia?

Przez cały 2022 rok korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest uzależnione od chęci przedsiębiorcy. Ustawodawcy chcą jednak, by od najwcześniej pierwszej połowy 2025 roku używanie KSeF było powszechnym obowiązkiem osób wystawiających faktury.

Nowe zasady fakturowania raczej nie przypadną do gustu Polakom, którzy na co dzień je wystawiają. Dlaczego? Po pierwsze nowe przepisy nie wprowadzają żadnych uproszczeń. Po drugie w nowych e-fakturach trzeba będzie podawać wiele więcej informacji niż dotychczas. Trzeba jednak przyznać, że w myśl nowych przepisów, osoby, które w 2022 roku zdecydują się na używanie Krajowego Systemu e-Faktur, mogą liczyć na pewne bonusy. Więcej opowiemy Wam o nich w dalszej części tekstu.

Sprawdź także: Zmiany w harmonogramie wdrożenia KSeF: Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Faktury ustrukturyzowane - czym są?

Faktury ustrukturyzowane to faktury wystawione (za datę wystawienia uznawana będzie data przesłania ich do KSeF) przez podatników, według udostępnionego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, które otrzymają numer identyfikujący tę fakturę w systemie.

Czy trzeba się zgodzić na fakturę ustrukturyzowaną?

Każdy przedsiębiorca może za pomocą platformy KSef wystawić fakturę ustrukturyzowaną. Nie każdy jednak musi zgodzić się na jej otrzymanie. Ustawodawca nie przewiduje ujednolicenia sposobu na wyrażenie zgody na e-fakturę. Może odbyć się to zarówno ustnie, jak i pisemnie. 

Co zrobić, jeżeli kontrahent nie życzy sobie faktury ustrukturyzowanej, a my chcemy skorzystać z możliwości jej wystawienia? Po prostu ją wystawić. Następnie przekazać ją nabywcy w ustalony z nim sposób (np. w formie papierowej). Taka faktura zachowa walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ będzie posiadała jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie Krajowego Systemu e-Faktur).

O ile wystawienie faktury ustrukturyzowanej zależy do końca 2022 roku od ich dobrej woli, o tyle w przypadku faktur korygujących faktury ustrukturyzowane, korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe.

Noty korygujące 

Osoba, która wystawia “zwykłą” fakturę nie musi podawać w niej dodatkowych danych. Jeżeli jednak wystawia fakturę korygującą do faktur ustrukturyzowanych, będzie musiała wprowadzić kilka dodatkowych informacji. Najważniejszą będzie  numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca.

Wraz z pojawieniem się faktur ustrukturyzowanych znikną noty korygujące. Będą one mogły być, jak na razie, wystawianie i otrzymywanie poza  KSeF. Na platformie Krajowego Systemu e-Faktur nie wystawimy także  VAT RR oraz  faktur pro forma. W konsekwencji również te dokumenty będą mogły być wystawiane wyłącznie na dotychczasowych zasadach.

Sprawdź także: Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą (Fakturownia)

Zalety faktur ustrukturyzowanych

Ministerstwo Finansów zachwala ustandaryzowane e-faktury i zachęca przedsiębiorców do korzystania z nich. Przekonać do tej formy wystawiania  i odbierania faktur mają pewne bonusy, jakie czekają na wystawców faktur ustrukturyzowanych. Należą do nich:

  • szybszy zwrot VAT (w odróżnieniu od wystawców “zwykłych” faktur, którzy na zwrot VAT czekają standardowo 60 dni, przedsiębiorcy korzystający z faktur ustrukturyzowanych, otrzymają zwrot do 40 dni);
  • możliwość rozliczania faktur korygujących zmniejszających wystawianych w postaci faktury ustrukturyzowanej bez konieczności posiadania dokumentacji, o której mowa w art. 29a ust. 13 .p.t.u. (zob. art. 29a ust. 15 pkt 5 u.p.t.u.), czyli faktury korygujące zmniejszające wystawiane w postaci faktury ustrukturyzowanej rozliczane będą  przez sprzedawców zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia.
  • możliwość zrezygnowania z archiwizowania faktur - wszystkie będą przechowywane w systemie przez 10 lat.

Dodatkowym atutem faktury ustrukturyzowanej jest także fakt, że e- faktury wystawiane są według jednego wzorca, więc łatwiej je rozliczać. Co więcej, system KSeF pozwoli na sprawdzenie, czy faktura dotarła do klienta. Dzięki temu, że faktura cały czas będzie w bazie, nie trzeba będzie martwić się, że może ulec zniszczeniu i nie trzeba będzie wydawać duplikatów. Warto także zaznaczyć, że podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych plików JPK_FA.

Koniecznie obejrzy także webinary Fakturowni o KSeF:

Zobacz więcej wpisów
  • podatki 2025
    Fakturownia - aktualności

    Co się zmieniło w podatkach w 2025 roku? Kluczowe informacje dla przedsiębiorców

    Zasady, które wchodzą w życie w 2025 roku dotykają wszystkich – od jednoosobowych działalności, po międzynarodowe koncerny. Czekają nas uproszczenia w składkach, nowe metody rozliczeń, obowiązki sprawozdawcze oraz korzystne rozwiązania dla firm działających poza granicami kraju. Jeśli prowadzisz biznes – niezależnie od jego skali – te informacje są dla Ciebie niezbędne. Podatki 2025 – zobacz, co się zmieniło i jak przygotować się na nową rzeczywistość podatkową.


    2025-04-16

    Blog

  • MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
    Fakturownia - aktualności

    MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?

    Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.


    2024-06-12

    Ewelina Helbrecht

  • KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
    Fakturownia - aktualności

    KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?

    Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.


    2024-05-23

    Ewelina Helbrecht

  • Aktualizacje systemu: nowa strona z podsumowaniami zmian w Fakturowni
    Fakturownia – komunikaty

    Aktualizacje systemu: nowa strona z podsumowaniami zmian w Fakturowni

    Dbamy o to, aby nasz system był dla Was prosty, intuicyjny i wygodny. Podobna myśl przyświecała nam, kiedy przygotowywaliśmy dla Was stronę Aktualizacje systemu, która pozwoli Wam wygodniej zapoznawać się ze zmianami wprowadzanymi w Fakturowni.


    2025-04-10

    Paulina Grzęda

  • Nowości i optymalizacje: luty 2025
    Fakturownia – komunikaty

    Nowości i optymalizacje: luty 2025

    Rozwijając Fakturownię, stawiamy sobie za cel przede wszystkim jej praktyczny charakter. Po ostatnim miesiącu znajdziecie więc w naszym systemie nową funkcję, której brakowało Wam do tej pory oraz usprawnienia kilku innych, z których chętnie korzystacie w codziennej pracy. Oprócz tego informujemy o czasowym wyłączeniu jednej opcji. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian systemowych wprowadzonych w lutym!

     


    2025-03-10

    Paulina Grzęda

  • Nowości i optymalizacje: styczeń 2025
    Fakturownia – komunikaty

    Nowości i optymalizacje: styczeń 2025

    Rok 2025 rozpoczęliśmy hucznie, oddając w Wasze ręce długo wyczekiwaną funkcję e-Paragonów. Oprócz tego w naszym systemie czeka na Was szereg optymalizacji ułatwiających codzienną pracę – serdecznie zapraszamy więc do zapoznania się z podsumowaniem styczniowych wdrożeń w Fakturowni!


    2025-02-12

    Paulina Grzęda

ksef,fakturownia,faktury,polskilad, vat, podatek, nip, fakturowanie

Krajowy System e- Faktur i faktura ustrukturyzowana - koszmar czy ułatwienie dla podatników?

Spis treści:

Aktualizacja artykułu 12.04.2024

Polski Ład oznacza wiele zmian dla przedsiębiorców. Jest jedną z największych reform polskiego prawa podatkowego. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadza liczne innowacje także w kwestii faktur elektronicznych. Ustanawia także  wariant e-faktur zwany fakturą ustrukturyzowaną. Na czym będzie polegać? 

KSeF - co to jest?

Krajowy System e-Faktur to platforma cyfrowa wprowadzona pod auspicjami Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, umożliwiająca głównie wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych. Dodatkową funkcjonalnością platformy jest także możliwość przechowywania faktur ustrukturyzowanych, oznaczania ich numerem identyfikującym przydzielonym w Krajowym Systemie e-Faktur oraz kontrolowania prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych.

KSeF jest składową pakietu SLIM VAT 2, który utworzono na mocy nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług z 29 października 2021 roku.

Sprawdź także: Krajowy System e-Faktur - czym jest i jak wygląda integracja z Fakturownią?

Kto może korzystać z KSeF?

Do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur uprawnionych jest sześć grup podmiotów: podatnik (podatnicy VAT, podmioty zwolnione z VAT, a także podatnicy zidentyfikowani w Polsce do szczególnej procedury OSS, posiadający polski NIP), podmioty wskazane przez podatnika, organy egzekucyjne, osoby fizyczne wskazane przez podmioty, o których mowa w art. 106c u.p.t.u, osoby fizyczne wskazane w zawiadomieniu o nadaniu lub odebraniu uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, którym podatnik lub podmioty, o których mowa w art. 106c, nadali uprawnienia do korzystania z tego systemu oraz podmioty inne niż wymienione w pkt 1–5, wskazane przez osoby fizyczne korzystające z Krajowego Systemu e-Faktur, jeżeli prawo do wskazywania innego podmiotu wynika z uprawnień nadanych tym osobom fizycznym.

Jak korzystać z KSeF?

Fakturę za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur można wystawić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest użycie darmowych aplikacji, które stworzyło i udostępnia Ministerstwo Finansów. Drugą opcję jest skorzystanie z komercyjnych narzędzi do rozliczeń podatkowo - księgowych. Fakturownia podąża za zmianami prawnymi, dlatego nasz program jest zintegrowany, poprzez odpowiednie API, z KSeF.

Sprawdź także: Kalkulator Fakturowni do wyliczenia składek ZUS 

Ułatwienia czy utrudnienia?

Przez cały 2022 rok korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur jest uzależnione od chęci przedsiębiorcy. Ustawodawcy chcą jednak, by od najwcześniej pierwszej połowy 2025 roku używanie KSeF było powszechnym obowiązkiem osób wystawiających faktury.

Nowe zasady fakturowania raczej nie przypadną do gustu Polakom, którzy na co dzień je wystawiają. Dlaczego? Po pierwsze nowe przepisy nie wprowadzają żadnych uproszczeń. Po drugie w nowych e-fakturach trzeba będzie podawać wiele więcej informacji niż dotychczas. Trzeba jednak przyznać, że w myśl nowych przepisów, osoby, które w 2022 roku zdecydują się na używanie Krajowego Systemu e-Faktur, mogą liczyć na pewne bonusy. Więcej opowiemy Wam o nich w dalszej części tekstu.

Sprawdź także: Zmiany w harmonogramie wdrożenia KSeF: Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Faktury ustrukturyzowane - czym są?

Faktury ustrukturyzowane to faktury wystawione (za datę wystawienia uznawana będzie data przesłania ich do KSeF) przez podatników, według udostępnionego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur, które otrzymają numer identyfikujący tę fakturę w systemie.

Czy trzeba się zgodzić na fakturę ustrukturyzowaną?

Każdy przedsiębiorca może za pomocą platformy KSef wystawić fakturę ustrukturyzowaną. Nie każdy jednak musi zgodzić się na jej otrzymanie. Ustawodawca nie przewiduje ujednolicenia sposobu na wyrażenie zgody na e-fakturę. Może odbyć się to zarówno ustnie, jak i pisemnie. 

Co zrobić, jeżeli kontrahent nie życzy sobie faktury ustrukturyzowanej, a my chcemy skorzystać z możliwości jej wystawienia? Po prostu ją wystawić. Następnie przekazać ją nabywcy w ustalony z nim sposób (np. w formie papierowej). Taka faktura zachowa walor faktury ustrukturyzowanej, ponieważ będzie posiadała jej ustawowe cechy (numer identyfikacji w systemie Krajowego Systemu e-Faktur).

O ile wystawienie faktury ustrukturyzowanej zależy do końca 2022 roku od ich dobrej woli, o tyle w przypadku faktur korygujących faktury ustrukturyzowane, korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe.

Noty korygujące 

Osoba, która wystawia “zwykłą” fakturę nie musi podawać w niej dodatkowych danych. Jeżeli jednak wystawia fakturę korygującą do faktur ustrukturyzowanych, będzie musiała wprowadzić kilka dodatkowych informacji. Najważniejszą będzie  numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca.

Wraz z pojawieniem się faktur ustrukturyzowanych znikną noty korygujące. Będą one mogły być, jak na razie, wystawianie i otrzymywanie poza  KSeF. Na platformie Krajowego Systemu e-Faktur nie wystawimy także  VAT RR oraz  faktur pro forma. W konsekwencji również te dokumenty będą mogły być wystawiane wyłącznie na dotychczasowych zasadach.

Sprawdź także: Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą (Fakturownia)

Zalety faktur ustrukturyzowanych

Ministerstwo Finansów zachwala ustandaryzowane e-faktury i zachęca przedsiębiorców do korzystania z nich. Przekonać do tej formy wystawiania  i odbierania faktur mają pewne bonusy, jakie czekają na wystawców faktur ustrukturyzowanych. Należą do nich:

  • szybszy zwrot VAT (w odróżnieniu od wystawców “zwykłych” faktur, którzy na zwrot VAT czekają standardowo 60 dni, przedsiębiorcy korzystający z faktur ustrukturyzowanych, otrzymają zwrot do 40 dni);
  • możliwość rozliczania faktur korygujących zmniejszających wystawianych w postaci faktury ustrukturyzowanej bez konieczności posiadania dokumentacji, o której mowa w art. 29a ust. 13 .p.t.u. (zob. art. 29a ust. 15 pkt 5 u.p.t.u.), czyli faktury korygujące zmniejszające wystawiane w postaci faktury ustrukturyzowanej rozliczane będą  przez sprzedawców zawsze w okresie rozliczeniowym ich wystawienia.
  • możliwość zrezygnowania z archiwizowania faktur - wszystkie będą przechowywane w systemie przez 10 lat.

Dodatkowym atutem faktury ustrukturyzowanej jest także fakt, że e- faktury wystawiane są według jednego wzorca, więc łatwiej je rozliczać. Co więcej, system KSeF pozwoli na sprawdzenie, czy faktura dotarła do klienta. Dzięki temu, że faktura cały czas będzie w bazie, nie trzeba będzie martwić się, że może ulec zniszczeniu i nie trzeba będzie wydawać duplikatów. Warto także zaznaczyć, że podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych plików JPK_FA.

Koniecznie obejrzy także webinary Fakturowni o KSeF:

Zobacz więcej wpisów

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!
  • Zgody marketingowe
    Fakturownia - porady

    Zgody marketingowe – jak je uzyskać? Przepisy, które musisz znać!

    Zgody marketingowe to kluczowy element działań promocyjnych każdej firmy. Jak je pozyskać zgodnie z prawem i zbudować zaufanie klientów? Poznaj przepisy i praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci skuteczny marketing w firmie.


    2025-06-25

    Blog

  • przed założeniem firmy
    Fakturownia - porady

    Sprawy, które warto przemyśleć przed założeniem firmy

    Założenie własnej działalności gospodarczej to krok, który może odmienić Twoje zawodowe życie. Zanim jednak wpiszesz dane do CEIDG i rozpoczniesz działalność, warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii. Staranne przygotowanie pozwoli uniknąć kosztownych błędów i stworzyć solidne fundamenty dla przyszłego biznesu.


    2025-06-03

    Blog

  • Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie zawodowe?
    Fakturownia - porady

    Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie zawodowe?

    Jeśli jesteś aktualnie osobą bezrobotną, masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub pragniesz zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, to powinieneś wiedzieć, z jakich form pomocy możesz skorzystać.


    2025-05-30

    Sandra Wiśniewska, Sylwia Cerecka

  • Jak zaoszczędzić pieniądzę w małej firmie?
    Prowadzenie firmy

    Jak zaoszczędzić pieniądze w małej firmie?

    Małe firmy często muszą działać w warunkach ograniczonego budżetu, gdzie każdy wydatek ma kluczowe znaczenie. Efektywne zarządzanie finansami pozwala nie tylko przetrwać trudne okresy, ale także budować fundamenty pod rozwój i zwiększać konkurencyjność na rynku. Poniżej przedstawiamy praktyczne, sprawdzone sposoby na optymalizację wydatków, które pomogą Twojej firmie działać efektywniej i generować oszczędności.


    2025-06-30

    Blog

  • Urlop dla samozatrudnionych
    Prowadzenie firmy

    Urlop dla samozatrudnionych – jak działa i na czym polega?

    Wielu przedsiębiorców rozważa możliwość skorzystania z urlopu, jednak samozatrudnieni nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego w rozumieniu Kodeksu pracy. Samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), nie jest bowiem stosunkiem pracy, co skutkuje brakiem ustawowego prawa do urlopu wypoczynkowego oraz innych urlopów pracowniczych. Przedsiębiorcy mogą jednak organizować swój czas wolny, choć odbywa się to na innych zasadach niż w przypadku etatowców.

     


    2025-06-20

    Blog

  • Koszty w firmie
    Prowadzenie firmy

    Koszty w firmie – jak nimi operować i jak mogą działać w praktyce?

    Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z pozyskiwaniem przychodów, ale również z koniecznością ponoszenia kosztów. Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, umiejętne zarządzanie kosztami to kluczowy element skutecznej optymalizacji podatkowej. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym są koszty uzyskania przychodu, co można do nich zaliczyć i w jakich sytuacjach ich generowanie jest rzeczywiście opłacalne.


    2025-06-16

    Blog