Justyna Zaporowska, 2023-03-16
Jeśli chciałbyś zmienić biuro rachunkowe bądź dopiero rozpoczynasz swój biznes lub planujesz zatrudnienie pracownika na stanowisku księgowego, stoi przed Tobą nie lada wyzwanie, aby Twoja decyzja okazała się trafna. Wybór niekompetentnej osoby może narazić przedsiębiorstwo na ogromne straty w postaci kar i sankcji, jeśli rozliczenia np. z urzędem skarbowym będą nieprawidłowe i nierzetelne. Może się to wydarzyć dlatego, że polskie przepisy podatkowe są jednymi z najbardziej skomplikowanymi na świecie.
Wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem konkurencyjności polski system podatkowy zajął przedostatnie miejsce.
Również 2021 r. w rankingu International tax competitiveness Index 2021 Polska zajęła 36 miejsce na 37.
Oznacza to, że aby wykonywać zawód księgowego, należy mieć odpowiednie kwalifikacje i wiedzę oraz przydatne cechy charakteru.
Sprawdź także: 10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Wybierając księgową dobrze zastanowić się czy chcemy skorzystać z outsourcingu (czyli np. współpraca z biurem księgowym) czy planujemy zatrudnić pracownika.
Przy wyborze biura księgowego należy sprawdzić, czy w firmie:
Warto również sprawdzić historię biura i referencje dotychczasowych klientów, ponieważ zaufanie do osoby, której powierza się rozliczanie swojego biznesu, jest kluczem do dobrej współpracy.
Sprawdź także: Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Kogo dotyczy i jak to zrobić?
Często jednak w toku życia firmy zdarzają się sytuacje awaryjne i stresujące - wymagające szybkiego reagowania. Księgowy powinien być wtedy wsparciem i starać się szukać rozwiązań zgodnych z przepisami prawa. W takich sytuacjach przydatnymi cechami księgowego będą opanowanie, odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.
Sprawdź także: 10 pomysłów na własny biznes w domu
Po nawiązaniu współpracy z wybranym księgowym warto sprawdzać, czy Twoja firma jest prawidłowo rozliczana.
Można sprawdzić, czy wszystkie obowiązki zostały wykonane na przykład poprzez:
Natomiast wszelkie wątpliwości, jakie wystąpią, należy rozwiewać z osobą prowadzącą rozliczenia, bez zbędnej zwłoki.
Sprawdź także: Zmiany podatkowe w 2023 roku - czego powinniśmy się spodziewać?
Warto również dodać, iż nawiązanie współpracy z profesjonalną osobą do prowadzenia księgowości nie zwalnia przedsiębiorcy z posiadania elementarnej wiedzy podatkowo - rachunkowej. Chodzi m.in. o wiedzę na temat właściwości stawki VAT dla prowadzonej działalności, wybranej formy rozliczania podatku dochodowego i specyfiki jej księgowania, ponieważ w przypadku stwierdzenia przez kontrolujących nieprawidłowości to przedsiębiorca lub kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za nierzetelne rozliczanie się z fiskusem i innymi urzędami.
Sprawdź także: Zmiany przepisów dla e-commerce. Co się zmieniło od stycznia 2023?