Prowadzenie firmy


10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Fakturownia - porady

10 pomysłów co można wrzucić w koszty

Justyna Zaporowska

Justyna Zaporowska, 2023-02-23

Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.

Co to są koszty uzyskania przychodu

Kosztem uzyskania przychodu (dalej KUP) według prawa podatkowego są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Wyjątki wymienione są w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 i updop i art. 23 ust. 1 updof.

Aby dany wydatek był KUP, musi nastąpić związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy jego poniesieniem a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu. Niestety w tym obszarze pojawia się wiele wątpliwości co do interpretacji tego sformułowania, a ostatecznie to na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, w razie kontroli, że dany wydatek był związany z osiągniętym przychodem.

Sprawdź także: Jednoosobowa spółka z.o.o czy jednoosobowa działalność gospodarcza - co wybrać?

Pomysły co można wrzucić w koszty

Oprócz typowych kosztów, do których nie ma wątpliwości, że można je zakwalifikować do KUP, takich jak np. czynsz, wynagrodzenia pracowników, zakup towarów czy reklamę przedstawiamy poniżej kilka pomysłów, które nie są tak oczywiste.

Zależą one głównie od specyfiki firmy i należy zawsze móc określić powiązanie danego wydatku z przychodem.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Wykaz kosztów, które mogą stanowić, w określonych sytuacjach, koszt podatkowy

1. Zakup roweru/ roweru elektrycznego/ skutera/ hulajnogi

W czasach wysokich kosztów paliw i dbania o środowisko w/w środki transportu są ciekawą i bardzo ekonomiczną alternatywą dla wykorzystywania w działalności samochodów. W dobie pandemii umożliwiają one bezpieczne przemieszczanie się. Zdarza się, że przedsiębiorcy do kosztów zaliczają nawet rolki - jeśli służą im do dojeżdżania do miejsca wykonywania działalności gospodarczej oraz do klientów.

2. Wydatki na zwierzęta takie jak kot łowny czy pies stróżujący - w postaci ich utrzymania, szczepień czy tresury

Wydatki związane z psem można rozliczyć, gdy pies ma za zadanie pilnować posesji, a z kotem, gdy jego zadaniem jest np. zwalczanie gryzoni. Zwierzęta pracujące są szeroko wykorzystywane w działalnościach gospodarczych, pomagając prowadzić firmy.

3. Ubrania w zależności od branży biznesu 

W tym przypadku jednym z warunków, aby można było wliczyć ubrania w koszt jest, aby były oznaczone logiem firmy

4. Szkolenia, kursy, studia, książki związane z działalnością 

Kosztem może być również wszystko, co ma na celu podniesienie kwalifikacji przedsiębiorcy lub jego pracowników

5. Okulary dla pracowników 

Ich zakup, w przypadku gdy pracownicy pracują przez ekranem co najmniej połowę czasu pracy, można uznać za KUP.

6. Koszty czynszu, mediów, podatków od nieruchomości, gdy firma prowadzona jest w mieszkaniu – w części proporcjonalnej do zajmowanej powierzchni

Jeśli Twoja firma jest prowadzona w mieszkaniu, w części proporcjonalnej do zajmowanej powierzchni, możesz również jako koszt uznać wydatki z nim związane.

7. SmartWatch 

Jeżeli podstawowym celem i sposobem korzystania z niego jest wykorzystywanie w działalności w postaci mięśnia połączeń i wiadomości przychodzących podczas spotkań firmowych lub gdy przedsiębiorca jest sportowcem i zegarek mierzy jego aktywność.

8. Wydatki na prowadzenie bloga np. lifestylowego/ kulinarnego lub innego

Mogą to być wydatki takie jak zakup biletów do kina, biletów lotniczych, sprzętu fotograficznego, noclegu w hotelach, artykułów spożywczych, w  zależności od tematyki prowadzonego bloga.

9. Telewizor, konsole do gier, gry

Wiele firm udostępnia pracownikom tzw. pokoje relaksu, gdzie pracownicy podczas przerwy od pracy mają możliwość zrelaksowania się i odstresowania.

10. Artykuły dekoracyjne

Mogą to być artykuły związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, takie jak choinka czy lampki. Mogą służyć stworzeniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, świąteczny wystrój może przyciągnąć klientów.

Sprawdź także: Kredyt dla przedsiębiorcy - jak wyliczyć zdolność kredytową?

W przypadku gdy występuje wątpliwość czy dany wydatek można zakwalifikować do KUP, czy nie będzie on jednak stanowił kosztu, warto udać się do doradcy podatkowego lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową do Krajowej Administracji Skarbowej, która zabezpieczy przedsiębiorcę przed ewentualnym zakwestionowanym danego kosztu przez urząd skarbowy, a co za tym idzie konieczności korekty podatku dochodowego i często podatku VAT.

Sprawdź także: Jak udzielić pożyczki pracownikowi?