Komunikaty


Krajowy System e-Faktur - czym jest i jak wygląda integracja z Fakturownią?
KSeF

Krajowy System e-Faktur - czym jest i jak wygląda integracja z Fakturownią?

Alicja Nikodem

Alicja Nikodem, 2022-08-16

Aktualizacja artykułu 12.04.2024

Krajowy System e-Faktur, rządowy projekt, który zostanie wdrożony do obligatoryjnego korzystania prawdopodobnie w pierwszej połowie 2025 roku, wzbudza wiele pytań i wątpliwości wśród przedsiębiorców. Wielu z nich chce już testować system, aby stopniowo się w niego wdrażać. Dlatego przygotowaliśmy wstępną integracją Fakturowni z KSeF. Poznaj więcej szczegółów.

Sprawdź także: Kompendium wiedzy o KSeF od Fakturowni

Bardzo ważnym krokiem w drodze do cyfryzacji naszego kraju jest udostępnienie przez Ministerstwo Finansów ogólnopolskiego systemu teleinformatycznego KSeF. Krajowy System e-Faktur zakłada wprowadzenie do obiegu faktur ustrukturyzowanych, które zastąpią dotychczasowe metody fakturowania. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić obowiązek korzystania z KSeF dla przedsiębiorców w 2025 rok.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Jak działa Krajowy System e-Faktur?

System działa od początku roku 2022 i na chwilę obecną (kwiecień 2024 r.) jest rozwiązaniem dobrowolnym. KSeF pozwala na wystawianie, a także odbieranie faktur ustrukturyzowanych w formie elektronicznej. Docelowo platforma ma zapewnić podmiotom szybszy zwrot VAT, a także zniesienie obowiązku składania JPK_FA. Krajowy System e-Faktur powinien też usprawnić obrót faktur (ich wysyłanie, odbieranie i przechowywanie) oraz ujednolicić strukturę wystawianych dokumentów sprzedaży. 

Sprawdź także: Zmiany w harmonogramie wdrożenia KSeF: Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

E-faktura ustrukturyzowana 

Pojęcie e-faktury ustrukturyzowanej w odniesieniu do KSeF znacznie różni się od znanych dotąd typów dokumentów. Jest to całkiem nowy schemat faktury wprowadzony na potrzeby tego systemu. Co za tym idzie, od 2022 roku e-faktura ustrukturyzowana stała się trzecim dopuszczalnym formatem, w jakim możemy wystawić dokument (pozostałe to faktury papierowe i elektroniczne). Wyróżnikiem tego dokumentu jest format pliku XML działający w Krajowym Systemie e-Faktur wraz z unikalnym tokenem. 

Sprawdź także: Faktury ustrukturyzowane (e-faktury) - 10 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

integracja fakturowni z ksef

Integracja Fakturowni z Krajowym Systemem e-Faktur

Jeśli jesteś Klientem Fakturowni, już teraz możesz skorzystać z podstawowej, prostej w obsłudze integracji z Krajowym Systemem e-Faktur. Aplikacja pozwala na eksport dokumentów sprzedażowych do ustrukturyzowanego formatu KSeF XML. Pobrane w ten sposób faktury zachowują odpowiednią strukturę logiczną, dzięki czemu są gotowe do zaimportowania do Krajowego Systemu e-Faktur.

Aplikacja KSeF XML stale się rozwija i docelowo będzie zapewniać Klientom coraz więcej funkcjonalności związanych z Krajowym Systemem e-Faktur. Przewidywana integracja pozwoli na wysyłkę i odbiór faktur, uzyskiwanie tokenów dokumentów, czy wystawianie korekt do faktur. 

Sprawdź także: Platforma Elektronicznego Fakturowania a Krajowy System e-Faktur - czym się różnią?

Integracja Fakturowni z KSeF - jak to działa?

Aby uruchomić integrację, zaloguj się do swojego konta i przejdź do zakładki Ustawienia -> Aplikacje/Dodatki. Znajdziesz tam aplikację KSeF XML. 

  1. Wejdź w szczegóły aplikacji.
  2. Kliknij niebieski przycisk Aktywuj, który znajduje się po prawej stronie. 
  3. Przejdź do swojej listy faktur i wybierzesz fakturę lub faktury, które chcesz wyeksportować. 
  4. Kliknij Eksport/Wydruki i wybierz KSeF XML. 
  5. Plik zostanie przygotowany do pobrania na Twój komputer. 

Dokładną instrukcję znajdziesz tutaj. Sprawdź też szczegóły działania naszej integracji, oglądając poniższy tutorial: https://youtu.be/Pj9n4QKzcFo 

Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?

Koniecznie obejrzy także webinary Fakturowni o KSeF: