Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023, czyli kto dostanie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i na jakich zasadach w 2023?
Prowadzenie firmy

Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023, czyli kto dostanie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i na jakich zasadach w 2023?

Sandra Wiśniewska

Sandra Wiśniewska, 2023-04-25

W ciągu ostatnich miesięcy ceny paliwa drastycznie wzrosły, co negatywnie wpłynęło nie tylko na portfele obywateli, ale również na sektor rolnictwa. Gospodarze zgodnie postulują o większe dopłaty do paliwa rolniczego. W 2023 zwrot akcyzy za paliwo rolnicze rzeczywiście ma wzrosnąć, a sektor dopłat planuje poszerzyć się również o hodowców świń. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć w związku z dopłatami do paliwa rolniczego w 2023. 

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Czym są “dopłaty do paliwa rolniczego”?

Dopłatą do paliwa rolniczego potocznie nazywa się zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Polscy rolnicy mają prawo ubiegać się o taki zwrot ze względu na politykę, w której środki z akcyzy nałożonej na paliwo, przeznaczone są na remonty dróg czy powstawanie nowej infrastruktury dla transportu.

Osoby, które kupują paliwo, zazwyczaj wykorzystują je na drogach publicznych, przyczyniając się do ich zużywania i zniszczenia, podczas gdy rolnicy najczęściej poruszają się zatankowanymi pojazdami po swoich prywatnych terenach, polach uprawnych czy w oborach. Rolnicy nie korzystają z publicznych dróg proporcjonalnie do ilości kupowanego przez nich paliwa. Właśnie dlatego polski rząd przyjął politykę, w której osoby posiadające gospodarstwa rolne, mogą ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo, co potocznie przyjęło się nazywać “dopłatą do paliwa rolniczego”.

Sprawdź także: Użyczenie samochodu w działalności gospodarczej - warto czy nie?

Kto może starać się o zwrot akcyzy za paliwo w 2023?

Zwrot akcyzy za paliwo w 2023 przysługuje osobom fizycznym i osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które są właścicielami gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni większej niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, zgodnie z przepisami o podatku rolnym.

Ile wynosi stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2023?

W 2023 stawka zwrotu podatku akcyzowego została zwiększona z 1,00 zł na 1,20 zł za 1 litr oleju napędowego. Bez zmiany pozostały natomiast limity, w których na jeden hektar ziemi przypada 110 litrów oleju napędowego i 40 litrów oleju napędowego na 1 DJP bydła.
Zatem można obliczyć, że w 2023 roku z 1 hektara powierzchni użytków rolnych, gospodarz uzyska 132 zł dopłaty do paliwa rolniczego lub 48 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła.

Sprawdź także: Kontrola w firmie, na czym polega i kto może ją zrobić?

Gdzie i jak składać wnioski o dopłatę do paliwa rolniczego w 2023?

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze należy składać do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta, do którego terytorialne przypisany jest obszar gospodarstwa rolnego. Wnioski należy składać dwa razy w roku, w terminach:

  • od 1 do 28 lutego 2023 należy złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane w gospodarstwie rolnym w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 roku;
  • od 1 do 31 sierpnia 2023 należy złożyć się wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane w gospodarstwie rolnym w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2023 r.

FAQ - inne pytania w temacie: dopłaty do paliwa rolniczego

Kiedy wypłacane są dopłaty do paliwa rolniczego?

Wypłacanie dopłat za paliwo rolnicze w tym roku będzie odbywać się w terminach: od 3 do 28 kwietnia 2023 roku w przypadku wniosków złożonych w pierwszym terminie (w lutym) i od 2 do 31 października 2023 roku w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie (w sierpniu).

Sprawdź także: Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej

Czy dopłatę do paliwa dostają hodowcy świń?

W styczniu 2023 rząd pochylił się nad projektem, w którym dopłaty do paliwa rolniczego będą mogli otrzymać również hodowcy świń. 

Niestety ze względu na to, że projekt wszedł w życie dopiero w lutym bieżącego roku, ministerstwo podaje, że wniosek o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystane w hodowli trzody chlewnej będzie można złożyć dopiero w terminie od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023. Hodowcy trzody nie otrzymają zwrotu za okres od 1 sierpnia 2022 do 31 stycznia 2023 roku ze względu na termin składania pierwszych w tym roku wniosków o dopłatę, który upłynął w lutym. 

Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą w 2023 roku?