Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

fakturownia blog polski ład
Fakturownia - aktualności

Polski Ład — najważniejsze zmiany (nie tylko) dla przedsiębiorców.

Magda

Magda, 2021-05-28

15 maja przedstawiciele rządu zaprezentowali założenia nowego programu Polski Ład. Jego efektem będzie wprowadzenie ważnych z punktu widzenia przedsiębiorców zmian, dotyczących podatku, zwłaszcza PIT. Co zmieni się w praktyce?

Polski Ład to jeden z najbardziej zaskakujących programów ostatnich lat. Jakie zmiany przyniesie i dlaczego rząd zdecydował się go wprowadzić? 

Po co Polski Ład?

Minister Finansów, cytowany przez portal pit.pl, wskazał: Cały świat zmaga się ze skutkami pandemii. Zamknięte granice ograniczają dostęp do potencjalnych pracowników, zasobów służących rozwojowi produkcji i każą nam działać w kierunku przeciwdziałania takim ryzykom. Dlatego chcemy zapraszać kapitał do Polski, stwarzać warunki sprzyjające relokacji produkcji z innych części świata. Chcemy być konkurencyjni wobec innych Państw, które też dostrzegają takie potrzeby nowej rzeczywistości. Dlatego w ramach pakietu restartu gospodarki proponujemy wiele rozwiązań proinwestycyjnych, także w systemie podatkowym. Proponujemy przyznanie ulg dla firm, które inwestują w rozwiązania automatyczne, roboty i rozwiązania o wysokim zaawansowaniu technologicznym.

Zdaniem resortu, Polski Ład i reforma podatkowa są szansą na lepsze życie dla całego społeczeństwa. Według wyliczeń ministerstwa finansów, na reformie skorzysta 18 milionów Polaków, w tym 68% osób zatrudnionych na umowę o pracę, 40% osób prowadzących własną działalność gospodarczą i ponad 90% emerytów.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Jakie zmiany przyniesie Polski Ład?

 
Informacja o planowanym wdrożeniu Polskiego Ładu wywołała ogrom kontrowersji, nie tylko wśród przedsiębiorców. Dlaczego? Zmiany, jakie pociągnie za sobą nowy program PiS-u, są bowiem naprawdę spektakularne.
 
Oto najważniejsze:
 • zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł;
 • podwyższenie progu podatkowego do 120 tys. zł;
 • brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej;
 • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej;
 • możliwość uzyskania gwarancji bankowej (100 tysięcy) na kredyt mieszkaniowy;
 • domy do 70 mkw wyłącznie na podstawie zawiadomienia;
 • nowe ulgi
Przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich.
 

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

 
Polska jest obecnie w czołówce krajów z najniższą w Europie kwotą wolną od podatku. Od 2019 roku wynosi ona 8000 zł. Trudno się dziwić, że nagła podwyżka wywołała tak duże poruszenie wśród społeczeństwa. 
 
Poziom 30 tys. zł zbliży nas do zachodnich państw, z kwotami wolnymi od podatku na poziomie 9744 euro (Niemcy), 10 064 euro (Francja) czy 12 500 funtów (Wielka Brytania). Dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku osoby pracujące za kwotę minimalną wcale nie zapłacą podatku PIT.
 

Podwyższenie progu podatkowego z 85,5 tys. do 120 tys. zł.

 
W związku z taką zmianą wyższą stawką podatkową (32%) będą obciążone dochody powyżej 10 tys. zł miesięcznie.
 

Brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej

 
Jedną z najważniejszych zmian, z punktu widzenia przedsiębiorców, będzie wyeliminowanie możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej. Zgodnie z planami rządu sposób jej naliczania będzie taki sam, jak w przypadku umowy o pracę (9% dochodu). Składkę mniejszą lub równą dotychczasowej zapłacą, więc osoby osiągające dochody nie wyższe, niż 4242 zł. 
 
Powyżej tego poziomu, składka zdrowotna będzie odpowiednio wyższa niż aktualnie. 
 

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej

 
Równie istotną zmianą jest to utrata możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku przez przedsiębiorców. Składki tej nie odliczą również od dochodu, ani nie dodadzą do kosztów uzyskania przychodu. W obecnym stanie prawnym przedsiębiorca odprowadza co miesiąc składkę w wysokości 381,81 zł, ale ma szansę na zmniejszenie podatku o część tej składki w kwocie 328,78 zł. W wyniku tego realne obciążenie wynosi jedynie 53 zł miesięcznie, a zapowiadane zmiany oznaczają zwielokrotnienie tego obciążenia.
 

Gwarancja bankowa na 100 tysięcy na kredyt mieszkaniowy

 
Choć te zmiany nie dotyczą wyłącznie przedsiębiorców, z pewnością są jednymi z najciekawszych punktów Polskiego Ładu. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” obejmuje gwarancję do 100 tys. zł, którą BGK daje bankowi udzielającemu kredytu hipotecznego. Z takiego wsparcia będą mogły skorzystać osoby w wieku od 20 do 40 lat, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub wybudować dom. Gwarancja ma być udzielona na maksymalnie 15 lat i ma wynosić do 40% wartości kredytowanej nieruchomości.

Domy do 70 mkw bez konieczności pozwolenia na budowę

Polski Ład zakłada znaczne ułatwienia w budowie niewielkich domków jednorodzinnych, nieprzekraczających 70 mkw. Ich budowę będzie można rozpocząć wyłącznie na podstawie zawiadomienia. Pozwolenie na budowę, kierownik i książka budowy nie będą już wymagane. Możliwość wybudowania domu bez pozwolenia nie jest nowym pomysłem, bo obowiązuje od 2015 roku. Jednak do tej pory obejmowała tylko nieruchomości o powierzchni do 35 mkw. W "Polskim Ładzie" ich powierzchnia zostanie więc znacząco zwiększona.
 

Nowe ulgi

 
Program Polskiego Ładu przewiduje także:
 • wdrożenie nowej ulgi na automatyzację i robotyzację,
 • rozszerzenie zakresu ulgi B+R oraz IP-BOX,
 • rozszerzenie zakresu Podatku Estońskiego na większe grono beneficjentów,
 • ulgę podatkową związaną z IPO,
 • ulgę na powrót, zachęcającą do powrotu do kraju pracowników oraz przedsiębiorców, którzy założyli działalność za granicą,
 • udogodnienia w zakresie cen transferowych.

A co z podatkiem dochodowym?

 
Założenia Polskiego Ładu nie przewidują zmian w zakresie liniowego podatku dochodowego. Zostanie utrzymany na obecnym poziomie i nie zmienią się zasady jego naliczania.
 

Kiedy zmiany wejdą w życie?

 
Bazując na wypowiedzi rzecznika rządu, Piotra Mullera, wszystko wskazuje na to, że jeśli uda się uzyskać akceptację ostatecznego projektu do wczesnej jesieni bieżącego roku, to jest szansa, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.
 
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność. 

 

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!