Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Magda, 2021-05-14
Procedura MOSS (mały punkt kompleksowej obsługi) to procedura rozliczania podatku od wartości dodanej (VAT). Korzystają z niej podatnicy świadczący usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz elektroniczne w różnych krajach UE na rzecz nie-podatników (osób prywatnych nieprowadzących żadnej działalności). MOSS eliminuje konieczność rejestracji podmiotu świadczącego usługi do VAT w każdym kraju, w którym świadczy ww. usługi. Wszystkie rozliczenia VAT-u są więc realizowane w jednym miejscu, np. Polsce (więcej informacji o wyborze państwa członkowskiego identyfikacji znajdziesz na portalu https://www.podatki.gov.pl/ ). Podatnik, który korzysta z procedury MOSS, musi powiększyć kwotę netto o stawkę VAT właściwą dla kraju prywatnego odbiorcy. Wyliczoną w ten sposób wartość brutto umieszcza na fakturze. Rozliczenia VAT-u w procedurze MOSS należy wykonać niezależnie od procedury JPK_V7.
Od 1 lipca podatników, którzy rozliczają VAT w procedurze MOSS, czekają zmiany. Znanego MOSS-a zastąpi OSS (One Stop Shop — punkt kompleksowej obsługi). Celem wprowadzenia nowego prawa jest potrzeba uproszczenia rozliczeń sprzedawców działających w branży e-commerce oraz wyeliminowanie nadużyć podatkowych w zakresie VAT-u w transgranicznym handlu elektronicznym.
One Stop Shop, w skrócie OSS, to system elektroniczny, który znacząco upraszcza rozliczanie zobowiązań VAT sprzedawców towarów i usług oferowanych konsumentom w całej UE. Eliminuje także konieczność rozliczania podatku VAT przez kontrahenta uczestniczącego w transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Ten będzie spoczywał bowiem na sprzedawcy. Rozliczenia podatku w ramach procedury OSS oznacza także konieczność spełnienia dodatkowych obowiązków: zgłoszeniowych, ewidencyjnych i rozliczeniowych.
Zamiana MOSS na procedurę OSS pociągnie za sobą kilka zmian. Oto one:
Obowiązki przedsiębiorców, którzy dotychczas rozliczali VAT w procedurze MOSS, pozostaną niezmienne. Jeśli podatnik nie będzie chciał zarejestrować się do podatku VAT w poszczególnych krajach UE, w których świadczy usługi, będzie zobowiązany do:
Będzie musiał także prowadzić przez 10 lat rejestry wszystkich kwalifikujących się sprzedaży OSS.
Aby rozliczać VAT w procedurze OSS niezbędne będzie dokonanie rejestracji poprzez internetowy portal OSS w jednym z krajów członkowskich UE. Zgłoszenia można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, portalem OSS właściwym dla Polski jest strona podatki.gov.pl. Ta pojedyncza rejestracja będzie ważna dla wszystkich transakcji sprzedaży konsumentom w innych państwach członkowskich UE.
Przedsiębiorcy chcący rozliczać VAT w procedurze OSS mogą składać zgłoszenia rejestracyjne do procedury unijnej, procedury nieunijnej OSS i procedury importu IOSS od 1 kwietnia 2021 roku. Jednakże z powodu trwania procesu legislacyjnego związanego z wprowadzeniem przepisów prawa unijnego (tzw. pakietu VAT e-commerce), złożone zgłoszenia rejestracyjne nie są równoznaczne z rejestracją do procedury. Informacje przedkładane w zgłoszeniach będą przetwarzane dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego i wejściu w życie nowelizacji. Przedsiębiorcy, którzy złożyli zgłoszenia zostaną zarejestrowani po spełnieniu warunków, które zostaną określone w przepisach prawa wprowadzających pakiet VAT e-commerce.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: październik 2024
Październik zdecydowanie był w Fakturowni miesiącem integracji: właśnie w tym obszarze wprowadziliśmy najwięcej nowych opcji i usprawnień. To jednak nie koniec udogodnień, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.