Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

NIP na paragonie — rząd uszczelnia system podatkowy

Spis treści:

Jednym z celów, jakie postawił przed sobą aktualny rząd, jest uszczelnienie systemu podatkowego i walka z wyłudzeniami podatku VAT. Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu ma być możliwość wystawiania faktur jedynie na podstawie paragonu, zawierającego NIP kontrahenta.

Konieczność umieszczania na paragonie NIP-u kontrahenta to kolejny po split payment i jednolitym pliku kontrolnym środek na załatanie dziury w państwowym budżecie i walkę z wyłudzeniami podatku VAT. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów, nowe prawo może przynieść „rządowej kasie” ponad 14 mln w pierwszym roku i po 34 mln złotych w kolejnych latach jego obowiązywania.

Co się zmieni?

Obecnie kupujący może poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury na podstawie tradycyjnego paragonu, zawierającego m.in.:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży,
  • numer NIP podatnika,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  • łączną kwotę podatku,
  • łączną kwotę należności.

Po wprowadzeniu w życie nowego prawa, aby wystawienie faktury okazało się możliwe, paragon będzie musiał zawierać również numer NIP kupującego. Aby jeszcze lepiej zobrazować ten mechanizm, posłużymy się konkretnym przykładem.

Często zdarza się, że podczas robienia zakupów firmy biorą paragony, wymieniając je potem (np. pod koniec miesiąca) na fakturę. Takie zabieg jest powszechnie stosowany i pozwala uniknąć zbędnych formalności oraz znacząco ograniczyć liczbę dokumentów księgowych. Czasem zdarza się jednak, że taka możliwość staje się okazją do nadużyć. Wykorzystując paragony innych osób (np. członków rodziny, znajomych), przedsiębiorcy pozyskują faktury za towary, których sami nie kupili. W ten sposób zyskują prawo do odliczenia podatku dochodowego i VAT-u. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z nowelizacją ustawy podstawą wystawienia faktury będzie paragon zawierający numer NIP, skala tego zjawiska może zostać znacząco zmniejszona.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Zgodnie z pierwotnym projektem ustawy, zmiany miały wejść w życie 1 lipca 2018 r. Jak podaje portal Gazeta Prawna.pl, z nieoficjalnych informacji wynika, że nowelizacja wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2019 r.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Aby móc drukować paragony zawierające numer NIP kupującego, przedsiębiorcy będą musieli dostosować urządzenia do nowych wymogów. A to oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Najtańsza kasa fiskalna, przystosowana do nowych regulacji kosztuje około 1000 zł. Nowoczesna drukarka fiskalna, współpracująca z systemami sprzedaży będzie już sporo droższa. Doliczając do tego koszty instalacji, integracji oraz przeszkolenia pracowników, nowe regulacje opróżnią portfele wielu przedsiębiorców.

Wiele wskazuje na to, że nowelizacja ustawy najbardziej „zaboli” mikroprzedsiębiorców. Wystarczy wyobrazić sobie, że pracownik firmy X udaje się do pobliskiego sklepu spożywczego, aby zakupić kilka towarów do biura: kawę, herbatę, słodkie przekąski dla gości, papier toaletowy i papier do drukarki. Jeśli właściciel sklepu nie będzie dysponował nowym modelem kasy fiskalnej, która pozwoli wydrukować paragon z numerem NIP — nici z faktury. To jednak nie wszystko. Zgodnie z planami rządu, NIP mają zamieszczać jedynie urządzenia, opuszczone do obrotu na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. A tych, pośród 2,2 mln zarejestrowanych jest jedynie 370 tys.

Kto skorzysta na zmianach w prawie?

Na zmianach w prawie — zwłaszcza w początkowym okresie — z pewnością zyskają przedsiębiorcy, którzy dysponują kasami drukującymi NIP. Nabywcy, którzy będą chcieli otrzymać uprawniający do wystawienia faktury paragon, wybiorą właśnie ich sklep. Swoje obroty mają szansę zwiększyć również producenci kas fiskalnych.

Kary za nieprzestrzeganie zapisów

Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać nowego prawa, mogą słono za to zapłacić. Jeśli podatnik wystawi fakturę pomimo braku NIP-u na paragonie, organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Kara obejmie również nabywcę, który w ewidencji ujmie wystawioną dla siebie w ten sposób fakturę. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie będzie się ustalało.

NIP napisany odręcznie?

Co ciekawe, zapisy ustawy nie precyzują, w którym miejscu na paragonie miałby się znajdować numer NIP kupującego. W praktyce oznacza to, że nowe regulacje można interpretować na różne sposoby. Hipotetycznie więc przedsiębiorca, który wystawi standardowy paragon, a na jego odwrocie wpisze odręcznie numer NIP nabywcy, co potwierdzi pieczątką i podpisem, spełni określone przez ustawę kryteria. Czy taki scenariusz rzeczywiście jest realny? Tego z pewnością dowiemy się w ciągu najbliższych miesięcy….

Nie masz urządzenia, które pozwoli na drukowanie paragonów z NIP-em? Nie martw się!

Przedsiębiorcy, którzy nie mają nowoczesnych urządzeń, pozwalających na drukowanie paragonów z NIP-em oraz w najbliższym czasie nie zamierzają ich nabywać, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Fakturownia, przygotowując się do mających wejść w życie zmian, stworzyła aktualizację modułu Fiskator, który pozwala na drukowanie paragonów fiskalnych prosto z systemu.

Dzięki nowym funkcjom będziesz mógł drukować paragony z NIP-em nawet przy pomocy urządzeń, nieprzystosowanych fabrycznie do tego celu. Aktualizacja modułu zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim jego dotychczasowym użytkownikom w momencie wejścia w życie nowych przepisów.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność. 

Zobacz więcej wpisów
  • Wynagrodzenie minimalne w 2026 roku
    Fakturownia - aktualności

    Wynagrodzenie minimalne w 2026 roku – wszystko, co musisz wiedzieć jako pracodawca i pracownik

    Minimalne wynagrodzenie w 2026 roku wzrośnie, przynosząc istotne zmiany dla pracowników i wyzwania dla pracodawców. Sprawdź, jakie stawki będą obowiązywać, jak są ustalane i co oznaczają dla Twojej firmy lub domowego budżetu.


    2025-07-11

    Fakturownia

  • podatki 2025
    Fakturownia - aktualności

    Co się zmieniło w podatkach w 2025 roku? Kluczowe informacje dla przedsiębiorców

    Zasady, które wchodzą w życie w 2025 roku dotykają wszystkich – od jednoosobowych działalności, po międzynarodowe koncerny. Czekają nas uproszczenia w składkach, nowe metody rozliczeń, obowiązki sprawozdawcze oraz korzystne rozwiązania dla firm działających poza granicami kraju. Jeśli prowadzisz biznes – niezależnie od jego skali – te informacje są dla Ciebie niezbędne. Podatki 2025 – zobacz, co się zmieniło i jak przygotować się na nową rzeczywistość podatkową.


    2025-04-16

    Blog

  • MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
    Fakturownia - aktualności

    MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?

    Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.


    2024-06-12

    Ewelina Helbrecht

  • Aktualizacje systemu: nowa strona z podsumowaniami zmian w Fakturowni
    Fakturownia – komunikaty

    Aktualizacje systemu: nowa strona z podsumowaniami zmian w Fakturowni

    Dbamy o to, aby nasz system był dla Was prosty, intuicyjny i wygodny. Podobna myśl przyświecała nam, kiedy przygotowywaliśmy dla Was stronę Aktualizacje systemu, która pozwoli Wam wygodniej zapoznawać się ze zmianami wprowadzanymi w Fakturowni.


    2025-04-10

    Paulina Grzęda

  • Nowości i optymalizacje: luty 2025
    Fakturownia – komunikaty

    Nowości i optymalizacje: luty 2025

    Rozwijając Fakturownię, stawiamy sobie za cel przede wszystkim jej praktyczny charakter. Po ostatnim miesiącu znajdziecie więc w naszym systemie nową funkcję, której brakowało Wam do tej pory oraz usprawnienia kilku innych, z których chętnie korzystacie w codziennej pracy. Oprócz tego informujemy o czasowym wyłączeniu jednej opcji. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian systemowych wprowadzonych w lutym!

     


    2025-03-10

    Paulina Grzęda

  • Nowości i optymalizacje: styczeń 2025
    Fakturownia – komunikaty

    Nowości i optymalizacje: styczeń 2025

    Rok 2025 rozpoczęliśmy hucznie, oddając w Wasze ręce długo wyczekiwaną funkcję e-Paragonów. Oprócz tego w naszym systemie czeka na Was szereg optymalizacji ułatwiających codzienną pracę – serdecznie zapraszamy więc do zapoznania się z podsumowaniem styczniowych wdrożeń w Fakturowni!


    2025-02-12

    Paulina Grzęda

NIP na paragonie — rząd uszczelnia system podatkowy

Spis treści:

Jednym z celów, jakie postawił przed sobą aktualny rząd, jest uszczelnienie systemu podatkowego i walka z wyłudzeniami podatku VAT. Skutecznym sposobem na osiągnięcie tego celu ma być możliwość wystawiania faktur jedynie na podstawie paragonu, zawierającego NIP kontrahenta.

Konieczność umieszczania na paragonie NIP-u kontrahenta to kolejny po split payment i jednolitym pliku kontrolnym środek na załatanie dziury w państwowym budżecie i walkę z wyłudzeniami podatku VAT. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Finansów, nowe prawo może przynieść „rządowej kasie” ponad 14 mln w pierwszym roku i po 34 mln złotych w kolejnych latach jego obowiązywania.

Co się zmieni?

Obecnie kupujący może poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury na podstawie tradycyjnego paragonu, zawierającego m.in.:

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży,
  • numer NIP podatnika,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  • łączną kwotę podatku,
  • łączną kwotę należności.

Po wprowadzeniu w życie nowego prawa, aby wystawienie faktury okazało się możliwe, paragon będzie musiał zawierać również numer NIP kupującego. Aby jeszcze lepiej zobrazować ten mechanizm, posłużymy się konkretnym przykładem.

Często zdarza się, że podczas robienia zakupów firmy biorą paragony, wymieniając je potem (np. pod koniec miesiąca) na fakturę. Takie zabieg jest powszechnie stosowany i pozwala uniknąć zbędnych formalności oraz znacząco ograniczyć liczbę dokumentów księgowych. Czasem zdarza się jednak, że taka możliwość staje się okazją do nadużyć. Wykorzystując paragony innych osób (np. członków rodziny, znajomych), przedsiębiorcy pozyskują faktury za towary, których sami nie kupili. W ten sposób zyskują prawo do odliczenia podatku dochodowego i VAT-u. Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z nowelizacją ustawy podstawą wystawienia faktury będzie paragon zawierający numer NIP, skala tego zjawiska może zostać znacząco zmniejszona.

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Zgodnie z pierwotnym projektem ustawy, zmiany miały wejść w życie 1 lipca 2018 r. Jak podaje portal Gazeta Prawna.pl, z nieoficjalnych informacji wynika, że nowelizacja wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2019 r.

Konsekwencje dla przedsiębiorców

Aby móc drukować paragony zawierające numer NIP kupującego, przedsiębiorcy będą musieli dostosować urządzenia do nowych wymogów. A to oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Najtańsza kasa fiskalna, przystosowana do nowych regulacji kosztuje około 1000 zł. Nowoczesna drukarka fiskalna, współpracująca z systemami sprzedaży będzie już sporo droższa. Doliczając do tego koszty instalacji, integracji oraz przeszkolenia pracowników, nowe regulacje opróżnią portfele wielu przedsiębiorców.

Wiele wskazuje na to, że nowelizacja ustawy najbardziej „zaboli” mikroprzedsiębiorców. Wystarczy wyobrazić sobie, że pracownik firmy X udaje się do pobliskiego sklepu spożywczego, aby zakupić kilka towarów do biura: kawę, herbatę, słodkie przekąski dla gości, papier toaletowy i papier do drukarki. Jeśli właściciel sklepu nie będzie dysponował nowym modelem kasy fiskalnej, która pozwoli wydrukować paragon z numerem NIP — nici z faktury. To jednak nie wszystko. Zgodnie z planami rządu, NIP mają zamieszczać jedynie urządzenia, opuszczone do obrotu na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 r. A tych, pośród 2,2 mln zarejestrowanych jest jedynie 370 tys.

Kto skorzysta na zmianach w prawie?

Na zmianach w prawie — zwłaszcza w początkowym okresie — z pewnością zyskają przedsiębiorcy, którzy dysponują kasami drukującymi NIP. Nabywcy, którzy będą chcieli otrzymać uprawniający do wystawienia faktury paragon, wybiorą właśnie ich sklep. Swoje obroty mają szansę zwiększyć również producenci kas fiskalnych.

Kary za nieprzestrzeganie zapisów

Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać nowego prawa, mogą słono za to zapłacić. Jeśli podatnik wystawi fakturę pomimo braku NIP-u na paragonie, organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. Kara obejmie również nabywcę, który w ewidencji ujmie wystawioną dla siebie w ten sposób fakturę. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie będzie się ustalało.

NIP napisany odręcznie?

Co ciekawe, zapisy ustawy nie precyzują, w którym miejscu na paragonie miałby się znajdować numer NIP kupującego. W praktyce oznacza to, że nowe regulacje można interpretować na różne sposoby. Hipotetycznie więc przedsiębiorca, który wystawi standardowy paragon, a na jego odwrocie wpisze odręcznie numer NIP nabywcy, co potwierdzi pieczątką i podpisem, spełni określone przez ustawę kryteria. Czy taki scenariusz rzeczywiście jest realny? Tego z pewnością dowiemy się w ciągu najbliższych miesięcy….

Nie masz urządzenia, które pozwoli na drukowanie paragonów z NIP-em? Nie martw się!

Przedsiębiorcy, którzy nie mają nowoczesnych urządzeń, pozwalających na drukowanie paragonów z NIP-em oraz w najbliższym czasie nie zamierzają ich nabywać, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Fakturownia, przygotowując się do mających wejść w życie zmian, stworzyła aktualizację modułu Fiskator, który pozwala na drukowanie paragonów fiskalnych prosto z systemu.

Dzięki nowym funkcjom będziesz mógł drukować paragony z NIP-em nawet przy pomocy urządzeń, nieprzystosowanych fabrycznie do tego celu. Aktualizacja modułu zostanie udostępniona bezpłatnie wszystkim jego dotychczasowym użytkownikom w momencie wejścia w życie nowych przepisów.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność. 

Zobacz więcej wpisów

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!
  • Faktura dwujęzyczna
    Fakturownia - porady

    Faktura dwujęzyczna – jak ją wystawić?

    Wystawianie faktur dwujęzycznych to klucz do sprawnej współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Dowiedz się, jak przygotować taki dokument zgodnie z przepisami – szybko, przejrzyście i profesjonalnie.


    2025-07-07

    Fakturownia

  • Zgody marketingowe
    Fakturownia - porady

    Zgody marketingowe – jak je uzyskać? Przepisy, które musisz znać!

    Zgody marketingowe to kluczowy element działań promocyjnych każdej firmy. Jak je pozyskać zgodnie z prawem i zbudować zaufanie klientów? Poznaj przepisy i praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci skuteczny marketing w firmie.


    2025-06-25

    Blog

  • przed założeniem firmy
    Fakturownia - porady

    Sprawy, które warto przemyśleć przed założeniem firmy

    Założenie własnej działalności gospodarczej to krok, który może odmienić Twoje zawodowe życie. Zanim jednak wpiszesz dane do CEIDG i rozpoczniesz działalność, warto przeanalizować kilka kluczowych kwestii. Staranne przygotowanie pozwoli uniknąć kosztownych błędów i stworzyć solidne fundamenty dla przyszłego biznesu.


    2025-06-03

    Blog

  • Jak zaoszczędzić pieniądzę w małej firmie?
    Prowadzenie firmy

    Jak zaoszczędzić pieniądze w małej firmie?

    Małe firmy często muszą działać w warunkach ograniczonego budżetu, gdzie każdy wydatek ma kluczowe znaczenie. Efektywne zarządzanie finansami pozwala nie tylko przetrwać trudne okresy, ale także budować fundamenty pod rozwój i zwiększać konkurencyjność na rynku. Poniżej przedstawiamy praktyczne, sprawdzone sposoby na optymalizację wydatków, które pomogą Twojej firmie działać efektywniej i generować oszczędności.


    2025-06-30

    Blog

  • Urlop dla samozatrudnionych
    Prowadzenie firmy

    Urlop dla samozatrudnionych – jak działa i na czym polega?

    Wielu przedsiębiorców rozważa możliwość skorzystania z urlopu, jednak samozatrudnieni nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego w rozumieniu Kodeksu pracy. Samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), nie jest bowiem stosunkiem pracy, co skutkuje brakiem ustawowego prawa do urlopu wypoczynkowego oraz innych urlopów pracowniczych. Przedsiębiorcy mogą jednak organizować swój czas wolny, choć odbywa się to na innych zasadach niż w przypadku etatowców.

     


    2025-06-20

    Blog

  • Koszty w firmie
    Prowadzenie firmy

    Koszty w firmie – jak nimi operować i jak mogą działać w praktyce?

    Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z pozyskiwaniem przychodów, ale również z koniecznością ponoszenia kosztów. Dla wielu przedsiębiorców, szczególnie prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, umiejętne zarządzanie kosztami to kluczowy element skutecznej optymalizacji podatkowej. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym są koszty uzyskania przychodu, co można do nich zaliczyć i w jakich sytuacjach ich generowanie jest rzeczywiście opłacalne.


    2025-06-16

    Blog