Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Magda, 2018-12-05
Pan Krzysztof świadczy usługi budowlane. Wykonuje też prace remontowe i drobne naprawy. Kilka dni temu jeden z jego stałych klientów poprosił go o zamontowanie okien w nowym domu. Mężczyźni umówili się, że ich zakup pozostanie na barkach wykonawcy usługi.
Zakup oraz montaż okien to doskonały przykład transakcji, łączącej dostarczenie towaru i wykonanie usługi. Źródłem wątpliwości pana Krzysztofa stało się jednak ustalenie, czy jest to dostawa towaru, czy świadczenie usługi. Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że problem ten nie ma większego znaczenia, to tylko pozory. Odpowiednie sklasyfikowanie przedmiotu sprzedaży wpływa bowiem na dalsze rozliczenie podatku VAT.
Problem ten dotyczy przede wszystkim branży budowlanej. Większość robót w budownictwie mieszkaniowym podlega bowiem opodatkowaniu stawką VAT 8%. W przypadku dostawy towarów obowiązuje z reguły stawka podstawowa – 23%. Poprawne ustalenie przedmiotu sprzedaży jest też kluczowe w przypadku transakcji zagranicznych. Miejsce (kraj) opodatkowania transakcji jest bowiem zależne od tego, czy mamy do czynienia z dostawą, czy z usługą.
Aby poprawnie opodatkować transakcję, niezbędne jest ustalenie, czy dla dokonanej sprzedaży, obejmującej dostawę towaru i jego montaż, istotę transakcji stanowi dostawa czy usługa montażu. Zgodnie z Ustawą o VAT, do dostawy towarów dochodzi w sytuacji, gdy jej skutkiem jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Świadczeniem usług określane jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Choć zapisy ustawy o VAT nie definiują obu kwestii wystarczająco precyzyjnie, z pomocą przychodzą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE oraz krajowych sądów administracyjnych. Wynika z nich, że jeśli przedmiotem sprzedaży jest zarówno dostawa towarów, jak i świadczenie usług, kluczowe znaczenie ma fakt, który element ma przeważające znaczenie dla nabywcy świadczenia. Wsparciem w poprawnej klasyfikacji przedmiotu transakcji może być również uchwała NSA z 24 czerwca 2013 r. Zgodnie z jej treścią:
(...) o tym, czy będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług powinien przesądzić element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący (...). Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji będzie wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, zaś pozostałe czynności będą miały charakter pomocniczy lub uboczny, wówczas transakcja powinna być traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku gdy istotą transakcji będą inne czynności, to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku gdy istotą transakcji będą inne czynności, to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.
Aby Pan Krzysztof, który montował okna w domu swojego klienta, mógł uznać transakcję za świadczenie usług montażu, element usługi musi stanowić jej dominującą część. Zgodnie z interpretacją organów podatkowych wśród elementów przesądzające o uznaniu świadczenia za usługę albo dostawę można uznać także cenę poszczególnych elementów transakcji czy ich walory użytkowe.
Dokonana pomiędzy podatnikami transakcja wymaga udokumentowania. Jeśli sprzedawcą jest przedsiębiorca - płatnik podatku od towarów i usług, jego obowiązkiem będzie wystawienie faktury VAT. W przypadku kompleksowych świadczeń (takich jak montaż okna wraz z jego dostawą), nie należy wydzielać na fakturze poszczególnych elementów składowych. Należy wskazać jedynie świadczenie główne. W tytule faktury można wpisać więc „wykonanie usługi montażu okna wraz z jego dostawą” czy „dostawa i montaż okna”. Jeśli prawo pozwala na zastosowanie stawki podatku 8% (kwestię tę szczegółowo definiują zapisy Ustawy o VAT), obejmie ona całe świadczenie, czyli w naszym przypadku – dostarczenie okna wraz z montażem.
Dzięki nowej funkcji Fakturowni jeszcze łatwiej zafakturujesz „podwójne” świadczenia.W jednej pozycji zawrzesz towar i usługę oraz zastosujesz dla nich tę samą stawkę podatku VAT. Wystawienie dokumentu dla transakcji uwzględniającej dostawę towaru oraz jego montaż stanie się więc prostsze niż kiedykolwiek wcześniej!
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: grudzień 2024
Końcówka roku upłynęła nam przede wszystkim na optymalizacjach systemowych, ale nie tylko! Pracowaliśmy również nad kilkoma nowościami – między innymi nad poszerzeniem oferty naszych importów bankowych. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian wprowadzonych w Fakturowni w grudniu.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Podsumowanie roku 2024
W Fakturowni zawsze dużo się dzieje – nie inaczej było w tym roku! Dzięki ostatnim wdrożeniom w naszym systemie możesz m.in. wygodnie monitorować finanse swojej firmy za pomocą połączenia z kontem bankowym, a także korzystać z odczytu OCR przy dodawaniu faktur kosztowych. Już wkrótce wystawisz też swój pierwszy e-paragon w naszym module fiskalnym!
Nowości i optymalizacje: listopad 2024
Stale pracujemy nad rozwojem Fakturowni – tak aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. W poprzednim miesiącu postawiliśmy głównie na optymalizacje: zarówno naszego systemu, jak i integracji. Nie zabrakło również nowości, które usprawniają codzienną pracę użytkowników i dają im nowe opcje – np. możliwość wyliczania marży przy rachunkach i fakturach eksportowych.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak rozpoznać phishingowe maile i chronić się przed oszustwami online
Coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. Od zakupów przez bankowość, aż po kontakty z firmami i instytucjami – internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z rosnącą popularnością usług online, rośnie także liczba oszustw w sieci, w tym ataków phishingowych.
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.