Branża nieruchomości w obliczu koronawirusa — czy okres pandemii to dobry moment, by kupić mieszkanie

author Magda , 2020-08-19
ceny mieszkań prognozy 2021

Pandemia koronawirusa osłabiła wiele gałęzi gospodarki. Odbiła się także na branży nieruchomości. Czy ceny mieszkań odczuwalnie spadły? Jakie zmiany w kolejnych miesiącach prognozują eksperci? Podpowiadamy.

Jak wynika z raportu Expandera i rentier.io w listopadzie 2019 roku za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie trzeba było zapłacić 10 161 zł. Metr w Gdańsku kosztował 9247 zł, a w Krakowie - 8460 zł. Czy na skutek pandemii ceny spadły?

Pandemia koronawirusa a ceny mieszkań — dane z maja 2020

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wyniosła w maju 10 752 zł. Była ona o 13% wyższa niż w maju 2019 i o 2% wyższa (!) niż w kwietniu 2020. Wyższe ceny odnotowano także w Gdańsku. W maju 2020 kupujący płacili za metr średnio 9 990 zł. To o 21% więcej niż w maju 2019 i o 4% więcej niż w kwietniu 2020. Metr kwadratowy mieszkania w Krakowie kosztował w maju 2020 średnio 8 714 zł. W porównaniu z majem 2019 cena wzrosła o 9%. W porównaniu z kwietniem 2020 - spadła o 3%.

Wzrost liczby ogłoszeń o sprzedaży mieszkań

Z raportu wynika także, że w maju tego roku odnotowano duży wzrost liczby ogłoszeń o sprzedaży mieszkań. Było ich o 15% więcej niż w lutym i o 20% więcej niż w maju 2019. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Dziś trudno jednoznacznie to określić. Na wyciągnięcie precyzyjnych wniosków jest bowiem zdecydowanie zbyt wcześnie. Eksperci podają jednak dwie prawdopodobne przyczyny tego zjawiska. Pierwsza to efekt odroczenia wcześniejszych decyzji o sprzedaży. Lockdown, ograniczenia w przemieszczaniu i konieczność zachowania dystansu społecznego nie sprzyjały transakcjom biznesowym. Dziś, gdy rząd zdjął większość obostrzeń, warunki do ich realizacji są zdecydowanie przychylniejsze. Kolejną prawdopodobną przyczyną jest… przerażenie inwestorów. Pandemia koronawirusa istotnie osłabiła bowiem rynek wynajmu. Z powodu trudnej sytuacji finansowej i niepewnej przyszłości wiele osób zrezygnowało z wynajmowanych mieszkań, przenosząc się do rodzinnych domów czy poszukując tańszej alternatywy. Szybka sprzedaż nieruchomości może być więc dla właścicieli skutecznym sposobem, by zdjąć z siebie konieczność ponoszenia regularnych kosztów.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Ceny nieruchomości w ciągu kolejnych miesięcy — prognozy

To, jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w ciągu kolejnych miesięcy, zależy przede wszystkim od dwóch czynników - potencjalnej drugiej fali pandemii oraz wynikającego z niej bezrobocia.

Jeśli na jesień pandemia powróci, może to oznaczać przywrócenie części restrykcji i kolejny cios w gospodarkę. Przewidywalną konsekwencją takiego scenariusza byłby wzrost bezrobocia oraz osłabienie rynku wynajmu — zarówno krótkoterminowego, jak i długoterminowego. Jeśli takie realia utrzymałyby się przez kilka miesięcy, mniejszy popyt mógłby mieć realny wpływ na obniżenie cen nieruchomości.

Podobne wnioski wysnuto w raporcie stworzonym przez Emmerson Evaluation. Zgodnie z przewidywaniami, ceny mieszkań będą spadać o około 5-7% rocznie aż do końca 2022 r. Jako przyczyny spadków eksperci podali zaostrzoną politykę kredytową w bankach, wzrost bezrobocia, obniżenie pensji i niepewność jutra.

Jesień 2020 - czy to dobry moment na kupno mieszkania?

Choć wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, czy pandemia koronawirusa to dobry moment, by kupić mieszkanie, trudno odpowiedzieć na nie jednoznacznie.

Obecna sytuacja zapewnia świetne warunki do… negocjacji cen mieszkań. Aby ograniczyć koszty i szybko zamknąć transakcje sprzedający są gotowi na zdecydowanie większe ustępstwa niż kilka miesięcy wcześniej. W połączeniu z dużą liczbą ogłoszeń o sprzedaży stawia to kupujących na uprzywilejowanej pozycji.

Analizując decyzję o kupnie mieszkania, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko to, ale także na możliwość pozyskania kredytu hipotecznego (oczywiście, jeśli planujesz skredytować zakup). Choć na skutek pandemii kredyty hipoteczne są tańsze niż kiedykolwiek wcześniej, banki wyraźnie zaostrzyły politykę ich udzielania (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pandemia koronawirusa a rynek kredytów. Czy o kredyt bankowy jest dziś trudniej niż kilka miesięcy temu?). Większość instytucji nie udziela finansowania osobom wykonującym obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych oraz pracujących w branżach dotkniętych przez pandemię. Choć jeszcze kilka miesięcy temu minimalna wartość wkładu własnego wynosiła 10%, dziś jest to 20, a nawet 30!

Kupno mieszkania w czasach pandemii okaże się więc strzałem w dziesiątkę, jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna i jednocześnie uda Ci się wynegocjować atrakcyjną cenę nieruchomości.