Prowadzenie firmy


Kogo będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji płatności — zmiany w VAT od 2024 r.
Prowadzenie firmy

Kogo będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji płatności — zmiany w VAT od 2024 r.

Justyna Zaporowska

Justyna Zaporowska, 2022-12-20

Od 2024 r., zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej 2020/284 z dnia 18 lutego 2020 r., zostanie zmieniona ustawa o podatku od towarów i usług w konsekwencji czego, będą kontrolowane płatności, które dotyczyć będą transakcji transgranicznych.

Zostanie wprowadzony nowy obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji usług płatniczych z tytułu transgranicznego handlu elektronicznego- tzw. e-commerce.

W tym celu utworzony zostanie centralny elektroniczny system o płatnościach. Jego skrót to CESOP.

Płatności krajowe nie zostaną objęte nowymi regulacjami.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Kogo będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji płatności?

Obowiązek ten obejmie podmioty będące dostawcami usług płatniczych w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1-6 i 9-11 ustawy o usługach płatniczych, świadczących usługi płatnicze na terytorium Polski tj. m.in.

  • banki krajowe,
  • oddziały banków zagranicznych w Polsce w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 20 ustawy Prawo bankowe,
  • instytucje kredytowe,
  • SKOKi,
  • instytucje płatnicze i małe instytucje płatnicze,
  • biura usług płatniczych.

Sprawdź także: Metody przeliczania kwot na fakturach VAT

Cel wprowadzenia kontroli płatności przez UE

Jest to kolejne narzędzie w celu dążenia do zwalczania oszustw podatkowych na gruncie podatku VAT, w tym przypadku w handlu elektronicznym.

W 2021 r., wraz z wprowadzeniem tzw. pakietu e-commerce, pojawiły się problemy w postaci dobrowolnej rejestracji do VAT przedsiębiorców oraz uiszczania przez nich należnego VAT.

Ustawa, po zmianie, wprowadzi narzędzia służące weryfikacji wypełniania obowiązków podatkowych przez przedsiębiorców w postaci oszacowania kwoty VAT, jaka powinna być zapłacona w innym państwie UE.

Sprawdź także: Platforma ZUS PUE od 2023 obowiązkowa dla każdego płatnika składek

Sposób prowadzenia ewidencji płatności i czas przechowywania

Dostawca usług płatniczych, który w ciągu kwartału kalendarzowego w danym państwie członkowskim zrealizuje więcej niż 25 płatności transgranicznych na rzecz danego odbiorcy, będzie zobowiązany prowadzić ewidencję danych o odbiorcach płatności i o realizowanych transakcjach.

Ewidencja będzie musiała zawierać informacje umożliwiające identyfikację odbiorcy płatności oraz informacje o raportowanej transakcji (data jej przeprowadzenia; wartość; kraj, do którego mają trafić pieniądze), a także kod identyfikacyjny banku w postaci SWIFT/BIC.

Okres przechowywania ewidencji przez dostawców usług płatniczych to 3 lata, począwszy od zakończenia roku podatkowego, w którym nastąpiła płatność.

Sprawdź także: Podwyżka ZUS od 2023 r. - wszystko, co musisz wiedzieć

Udostępnianie ewidencji do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)

Zgodnie z projektowanym art. 110e ustawy o VAT ewidencję płatności, dla których państwem członkowskim pochodzenia lub przyjmującym państwem członkowskim jest Polska, należeć będzie wysłanie do szefa KAS nie później niż do końca miesiąca następującego po upływie kwartału, w postaci formularza w formacie XML.

W przypadku gdy dostawca usług płatniczych świadczyć będzie swoje usługi w państwie członkowskim innym niż państwo członkowskie pochodzenia, ewidencję będzie on udostępniać przyjmującym państwom członkowskim.

W związku, z czym np. polski dostawca usług płatniczych prowadzący działalność w innym państwie Unii, będzie zobowiązany do przekazania ewidencji również tamtejszym organom podatkowym.

KAS będzie przechowywał oraz przetwarzał dane z ewidencji płatności przez okres 5 lat, począwszy od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich przekazania.

Sprawdź także: Dlaczego właściciele małych firm obawiają się systemów CRM?