Krajowy System e-Faktur


Co się dzieje w temacie KSeF? Pytania i odpowiedzi na stronie podatki.gov.pl oraz konsultacje Ministerstwa Finansów
KSeF

Co się dzieje w temacie KSeF? Pytania i odpowiedzi na stronie podatki.gov.pl oraz konsultacje Ministerstwa Finansów

Krzysztof Król

Krzysztof Król, 2024-02-28

W ostatnich tygodniach dużo dzieje się w temacie KSeF. W lutym 2024 r. na stronie podatki.gov.pl opublikowano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie tego systemu. Dzięki temu każda osoba może się dowiedzieć, jaki jest etap jego wdrożenia i aktualne założenia.

Jednocześnie odbyły się kolejne spotkania konsultacyjne z dyrektorami i ekspertami z Departamentów Ministerstwa Finansów (MF). Uczestniczą w nich grupy przedsiębiorców, organizacje branżowe i inne podmioty zainteresowane KSeF.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Co wynika z pytań i odpowiedzi dotyczących KSeF na portalu podatki.gov.pl?

Najważniejszymi kwestiami, które zostały poruszone w pytaniach i odpowiedziach opublikowanych na portalu podatki.gov.pl, są terminy i techniczne aspekty wdrożenia KSeF. Możemy się tutaj dowiedzieć m.in., że nie jest planowana rezygnacja z wdrożenia KSeF w wersji obligatoryjnej. Dokładny termin jego wejścia w życie zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja 2024 r., czyli po spotkaniach konsultacyjnych związanych z kwestiami merytorycznymi i  przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego wydajności systemu. Warto odnotować to, że rozważane jest wdrażanie KSeF etapami. W kwestiach technicznych, z pytań i odpowiedzi na portalu gov.pl wynika z kolei, że MF nie planuje zmian w strukturze logicznej KSeF - FA(2). Możliwe jest natomiast włączenie do systemu, jako obowiązkowych, faktur B2C. Istotne jest oprócz tego to, że Polska zabiega w Komisji Europejskiej, aby pakiet zmian w VAT - VIDA, dostosowujący tę daninę do ery cyfrowej nie wpływał na działanie KSeF.

Chcąc uprościć życie przedsiębiorcom, MF planuje stworzyć ogólnodostępne kompendium wiedzy o KSeF oraz uruchomić infolinię, poprzez którą będą oni mogli adresować wątpliwości związane z KSeF. Resort Finansów zaprzeczył jednocześnie kilku medialnym doniesieniom. Nie jest planowane m.in. wydłużenie czasu na wysłanie do KSeF faktur wystawionych w trybach offline i awaryjnym, zniesienie obowiązku podawania referencji do faktur pierwotnych na zbiorczych fakturach korygujących oraz numeru KSeF podczas dokonywania płatności za fakturę ustrukturyzowaną, czy też zmiana przepisów w zakresie uznania daty wystawienia faktury za datę przesłania jej do KSeF.

Wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące KSeF są dostępne na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/ksef/pytania-i-odpowiedzi-ksef/

Sprawdź także: Zmiany w harmonogramie wdrożenia KSeF: Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

Konsultacje na temat KSeF – najważniejsze tematy

Trwają konsultacje na temat KSeF. W trzecim tygodniu lutego odbyły się kolejne spotkania przedstawicieli MF z zainteresowanymi podmiotami.

21.02.2024 r. omówione zostały kwestie podawania numeru KSeF albo identyfikatora zbiorczego w tytule przelewu. Zgodnie z ustaleniami nie należy spodziewać się wycofania z tego obowiązku. Podmioty uczestniczące w spotkaniu zgłosiły m.in. postulat ujawnienia algorytmu generowania identyfikatora płatności, aby tworzony był po stronie podatnika, a nie KSeF. Poruszony został także temat przechowywania informacji o identyfikatorze zbiorczym w systemach księgowych. Ustalono ponadto, że polecenia zapłaty, płatności elektroniczne typu BLIK lub bramki płatności, gdzie podatnik nie bierze udziału w generowaniu treści przelewu, będą podlegały dalszym konsultacjom MF. Na spotkanie w tym samym dniu zostali zaproszeni przedstawiciele branży faktoringu, a tematem konsultacji był dostęp do faktur przez faktorów. 22.02.2024 r., z dostawcami mediów oraz przedsiębiorcami z branży paliwowej zostały omówione z kolei kwestie wystawiania e-faktur w KSeF przez podmioty z tych branż, w tym wypełnianie poszczególnych pozycji i możliwości przekazywania wizualizacji dokumentu na prośbę klienta.

Wdrożenie KSeF to temat wieloaspektowy. Dzięki opublikowaniu przez MF najważniejszych pytań i odpowiedzi w jego temacie oraz konsultacjom z zainteresowanymi podmiotami możliwe będzie wypracowanie rozwiązań dopasowanych do potrzeb uczestników systemu.

Sprawdź także webinary Fakturowni o KSeF: