Prowadzenie firmy


Ukraińcy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach, co obywatele polscy. Przepisy te są w mocy do 30 czerwca 2024 roku.
Prowadzenie firmy

Do 30 czerwca 2024 roku Ukraińcy mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce

Sandra Wiśniewska

Sandra Wiśniewska, 2024-04-02

Перейти на українську версію: До 30 червня 2024 року українці можуть займатися та здійснювати господарську діяльність у Польщі

W związku z wybuchem konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy 24 lutego 2022 roku, Polska zaangażowała się w pomoc wojennym uchodźcom. Jako kraj zaoferowaliśmy Ukraińcom nie tylko wsparcie materialne i bezpieczne schronienie, ale również pomoc w legalnym rozwijaniu własnych przedsiębiorstw na terenie kraju. Jak wyglądają regulacje prawne obecne i kiedy mogą ulec zmianie?

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terenie Polski, mogą prowadzić tutaj własną działalność gospodarczą 

Przepisami w tej sprawie zajęło się Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Regulacje probiznesowe mają na celu wesprzeć ofiary konfliktu zbrojnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał regulacje wedle których Ukraińcy, legalnie przebywający w Polsce, mają możliwość prowadzenia działalności biznesowej na terytorium kraju na takich samych zasadach co z obywatele Polski. Aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji handlowych, będą musieli otrzymać numer identyfikacyjny PESEL. 

Regulacje te dotyczą obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce od dłuższego czasu na mocy ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach oraz Ci Ukraińcy, którzy przybyli do Polski legalnie po 24 lutego 2022 roku. 

Sprawdź także: Czy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

Kiedy obywatel Ukrainy może legalnie otworzyć działalność gospodarczą na terenie Polski?

Obywatel Ukrainy może otworzyć własną firmę w Polsce, kiedy przebywa na terenie kraju legalnie oraz posiada indywidualny numer identyfikacyjny PESEL. Przypomnijmy, że aby pobyt Ukraińca był legalny, musi on spełnić jeden z poniższych warunków:

  • ma ważny tytuł pobytowy (jest to rodzaj zezwolenia na pobyt, które może być wydane na różne cele, takie jak praca, nauka, rodzina, czy pobyt czasowy z innych powodów. Tytuł pobytowy potwierdza legalny status pobytu cudzoziemca w danym kraju),
  • ma tytuł pobytowy, którego ostatni dzień ważności przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 roku,
  • przyjechał na terytorium Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku z terenu Ukrainy i deklaruje dalsze zamieszkiwanie na terenie Polski,
  • posiada Kartę Polaka i opuścił Ukrainę w okresie od 24 lutego 2022 roku, a następnie przybył legalnie do Polski i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Jeśli jeden z tych warunków jest spełniony, do otworzenia własnej działalności gospodarczej konieczne jest posiadanie numeru PESEL. Aby go otrzymać, konieczne jest złożenie stosownego wniosku w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski. Obywatel Ukrainy ma możliwość założenia zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki osobowej lub kapitałowej.

Okres legalnego pobytu i prowadzenia działalności gospodarczej przedłużony do 30 czerwca 2024 

Projekt nowelizacji przedłuża termin obowiązywania przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do 30 czerwca 2024 r. Nowelizacja zakłada również przedłużenie do 30 czerwca ważności wizy krajowej oraz zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Ukrainy, jak również okresu do opuszczenia terytorium Polski i dobrowolnego powrotu. Podobnie zostanie przedłużony okres ważności kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości dla cudzoziemców oraz dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany" wydanych Ukraińcom. Co za tym idzie, obywatele Ukrainy dalej będą mogli legalnie prowadzić w Polsce własny biznes. Wprowadzona nowelizacja ma związek z decyzją Rady Unii Europejskiej, która przedłuża tymczasową ochronę dla mieszkańców terenów objętych wojną do 4 marca 2025 roku.

Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?

Czy możemy się spodziewać kolejnego wydłużenia terminu?

Owszem, rząd planuje docelowo przedłużyć legalny pobyt obywateli Ukrainy na terenie Polski (a co za tym idzie również przedłużyć zastosowane regulacje probiznesowe) do 4 marca 2025 roku. Póki co została jednak przyjęta ustawa mówiąca o dacie 24 czerwca 2024. Prace nad kolejną nowelizacją są w toku. 

Sprawdź także: Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć

Poznaj także Fakturownię w wersji ukraińskiej https://bitfaktura.ua/ oraz dowiedz się więcej na fakturownia.pl/po-ukrainsku