Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Magda, 2021-07-23
- którzy skorzystali z ulgi za złe długi (sprzedawcy towarów i usług) będą musieli wykazać ten fakt w części ewidencyjnej. W odniesieniu do każdej faktury objętej ulgą będą musieli wskazać także termin płatności lub datę dokonania zapłaty;
- mają obowiązek dokumentowania wyłącznie tych faktur w JPK_V7 o wartości ponad 450 zł. W przypadku faktur uproszczonych nie będzie konieczności wyszczególnienia ich w pliku JPK;
- będą mieli możliwość zbiorczego wykazywania paragonów z NIP do kwoty 450 zł oraz biletów za autostradę i za przewóz środkami komunikacji publicznej. Transakcje uwzględniające bilety będą wykazane w zbiorczych wysokościach z uwzględnieniem podziału na stawki podatku i sprzedaż zwolnioną z opodatkowania. W takich okolicznościach należy oznaczyć transakcję symbolem WEW;
- będą mieli obowiązek oznaczenia transakcji kodem TP, niezależnie od jej wartości. Oznaczenie nie będzie obligatoryjne w przypadku dostaw towarów i świadczenia usług, jeśli powiązania między nabywcą a dostawcą (lub usługodawcą) wynikają jedynie z powiązania ze Skarbem Państwa, jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami;
- w dokumentach RO (raporty okresowe z kasy fiskalnej) oraz dokumentach wewnętrznych (WEW) nie będą mogli stosować oznaczeń kodami GTU. Bez znaczenia jest czy transakcja ta w całości, czy w części dotyczy towarów lub usług oznaczonych kodami GTU;
- staną przed koniecznością używania nowych (doprecyzowanych) kodów GTU. Oto kilka przykładów:
- będą musieli oznaczać symbolem EE:
Oznaczenie EE występować będzie wyłącznie czasowo - pojawia się w części ewidencyjnej JPK na okres od lipca do grudnia 2021 r. (lub za III i IV kwartał).
- będą musieli stosować oznaczenie WSTO_EE, które zacznie obowiązywać począwszy od stycznia 2022 r. W okresie lipiec - grudzień 2021 r. stosowane jest oznaczenie EE. Oznaczenie WSTO_EE stosowane będzie do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, o których mowa w art. 28k ustawy, na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Prowadzenie firmy
Fiskator - moduł do wydruków fiskalnych
Przedsiębiorcy powszechnie korzystają z kas fiskalnych, ewidencjonując sprzedaż. Poza kasami fiskalnymi przedsiębiorcy mogą spotkać się także z urządzeniami takimi jak drukarki fiskalne.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie kwietnia 2023
W kwietniowym podsumowaniu przygotowaliśmy dla Was wiele nowości systemowych w tym m.in. informacje o całkiem nowej funkcji Szybki Przelew, która daje wiele korzyści zarówno dla wystawcy faktury, jak i płatnika.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Sandra Wiśniewska
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Ulgi podatkowe - wszystko co musisz wiedzieć
Ulgi podatkowe to zwolnienia lub zmniejszenia obowiązku podatkowego przysługujące podatnikom na różnych zasadach.
Podsumowanie marca 2023
Jak każdego miesiąca tak i w marcu zespół Fakturownia.pl przygotował dla Was garść nowości i ulepszeń. Zapraszamy na przegląd!
Podsumowanie lutego 2023
Każdy miesiąc w Fakturownia.pl to nowe/ulepszone funkcje, filmy instruktażowe oraz specjalistyczne artykuły dla przedsiębiorców. Zapraszamy na przegląd nowości lutego!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
10 pomysłów na biznes z niskim kapitałem
Właściwie większość biznesów, które zostały wymienione w 10 pomysłach na biznes w domu, nie wymagają dużego kapitału - wręcz przeciwnie. Poniżej prezentujemy dodatkowe pomysły na biznes z małym kapitałem, na którym możesz zarabiać.
10 pomysłów na biznes: branże kreatywne
Niemalże każda praca wymaga kreatywności - w większym lub mniejszym stopniu. Jeśli jednak czujesz potrzebę używania sporych pokładów kreatywności, a przy tym cenisz sobie kontakt z ludźmi - przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą Ci się spodobać.
Jak sprawdzić rzetelność nowego kontrahenta?
Podpisując umowę z nowym dostawcą lub klientem, najczęściej skupiamy się na wynegocjowaniu odpowiednich warunków, przygotowaniu stosownej dokumentacji i aktywnej komunikacji z kontrahentem.
Inwentaryzacja środków trwałych - co to jest?
Pojęcie „inwentaryzacja”, z którym spotkał się chyba każdy przedsiębiorca, jest rozumiane jako ogół skoordynowanych działań rachunkowych, które mają na celu ustalenie precyzyjnego stanu liczbowego i wartości majątku firmy na określony dzień.
Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023, czyli kto dostanie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i na jakich zasadach w 2023?
W ciągu ostatnich miesięcy ceny paliwa drastycznie wzrosły, co negatywnie wpłynęło nie tylko na portfele obywateli, ale również na sektor rolnictwa.