Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-08-02
Współpraca przedsiębiorców z zagranicznymi kontrahentami to obecnie częsta działalność firm, bez względu na ich wielkość. W obszarze tych współprac pojawia się szereg obowiązków w zakresie podatku VAT, a jednym z nich jest „mechanizm odwrotnego obciążenia” (ang. reverse charge).
Otrzymanie przez polskiego nabywcę faktury oznaczonej jako “reverse charge” to przypadek, w którym do odprowadzenia oraz rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi lub towaru, na zasadzie tzw. „samonaliczenia”.
Podatnik zobowiązany jest do wykazania podatku VAT należnego, w pliku JPK, w następujących okresach:
Podatnik w tym samym okresie księgowym, po spełnieniu odpowiednich warunków, powinien również odliczyć podatek VAT naliczony od faktury, wobec czego transakcja taka będzie zasadniczo neutralna podatkowo dla podatnika (pod warunkiem otrzymania faktury przed upływem trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy odnoszący się do nabytych towarów).
W tej sytuacji nie występuje także fizyczny przepływ płatności z tytułu podatku VAT.
Kwotę wartości faktury zakupu należy potraktować jako kwotę netto i od niej należy naliczyć podatek VAT oraz odliczyć go po stronie zakupu.
Sprawdź także: Jak wystawić fakturę "odwrotne obciążenie" w Fakturowni
Mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się tylko w przypadku sprzedaży dokonywanej dla firm zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT.
W przypadku polskich podatników o obowiązku wskazania na fakturze stwierdzenia "odwrotne obciążenie" stanowi art. 106 e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Obowiązek ten przedsiębiorca musi wypełnić gdy fakturuje dostawy towarów lub wykonanie usług, dla których zobowiązanym do rozliczenia podatku od VAT jest nabywca towaru lub usługi.
Aby zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia na fakturze, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:
Odwrócony VAT, jak określa się czasem mechanizm odwrotnego obciążenia, ma zastosowanie w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami, gdy przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia usług (WNT), importu usług lub nabywa usługi od firmy spoza Unii Europejskiej.
W przypadku eksportu usług do krajów poza UE, usługi te nie są opodatkowane w Polsce, a VAT płaci nabywca w swoim kraju - wtedy konieczne jest zastosowanie faktury z odwrotnym obciążeniem.
Sprawdź także: Faktura - definicja, co zawiera i jak ją wystawić oraz jakie rodzaje faktur obowiązują
Wystawiając fakturę z odwrotnym obciążeniem, należy pamiętać, że dokument ten nie może zawierać stawki podatku VAT, powinien być oznaczony jako skrót „np”, co oznacza „nie podlega” lub „o.o.”- odwrotne obciążenie. Na dokumencie z mechanizmem odwrotnego obciążenia musi pojawić się także adnotacja „odwrotne obciążenie” lub „reverse charge”.
Jeśli polski przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz podatnika podatku VAT z innego państwa UE lub dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zobowiązany jest do składania comiesięcznej informacji podsumowującej VAT- UE do urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy.
Sprawdź także: Faktura bez VAT - czym się charakteryzuje?
Prowadzenie firmy
Fiskator - moduł do wydruków fiskalnych
Przedsiębiorcy powszechnie korzystają z kas fiskalnych, ewidencjonując sprzedaż. Poza kasami fiskalnymi przedsiębiorcy mogą spotkać się także z urządzeniami takimi jak drukarki fiskalne.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie kwietnia 2023
W kwietniowym podsumowaniu przygotowaliśmy dla Was wiele nowości systemowych w tym m.in. informacje o całkiem nowej funkcji Szybki Przelew, która daje wiele korzyści zarówno dla wystawcy faktury, jak i płatnika.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Sandra Wiśniewska
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Ulgi podatkowe - wszystko co musisz wiedzieć
Ulgi podatkowe to zwolnienia lub zmniejszenia obowiązku podatkowego przysługujące podatnikom na różnych zasadach.
Podsumowanie marca 2023
Jak każdego miesiąca tak i w marcu zespół Fakturownia.pl przygotował dla Was garść nowości i ulepszeń. Zapraszamy na przegląd!
Podsumowanie lutego 2023
Każdy miesiąc w Fakturownia.pl to nowe/ulepszone funkcje, filmy instruktażowe oraz specjalistyczne artykuły dla przedsiębiorców. Zapraszamy na przegląd nowości lutego!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
10 pomysłów na biznes z niskim kapitałem
Właściwie większość biznesów, które zostały wymienione w 10 pomysłach na biznes w domu, nie wymagają dużego kapitału - wręcz przeciwnie. Poniżej prezentujemy dodatkowe pomysły na biznes z małym kapitałem, na którym możesz zarabiać.
10 pomysłów na biznes: branże kreatywne
Niemalże każda praca wymaga kreatywności - w większym lub mniejszym stopniu. Jeśli jednak czujesz potrzebę używania sporych pokładów kreatywności, a przy tym cenisz sobie kontakt z ludźmi - przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą Ci się spodobać.
Jak sprawdzić rzetelność nowego kontrahenta?
Podpisując umowę z nowym dostawcą lub klientem, najczęściej skupiamy się na wynegocjowaniu odpowiednich warunków, przygotowaniu stosownej dokumentacji i aktywnej komunikacji z kontrahentem.
Inwentaryzacja środków trwałych - co to jest?
Pojęcie „inwentaryzacja”, z którym spotkał się chyba każdy przedsiębiorca, jest rozumiane jako ogół skoordynowanych działań rachunkowych, które mają na celu ustalenie precyzyjnego stanu liczbowego i wartości majątku firmy na określony dzień.
Dopłaty do paliwa rolniczego w 2023, czyli kto dostanie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i na jakich zasadach w 2023?
W ciągu ostatnich miesięcy ceny paliwa drastycznie wzrosły, co negatywnie wpłynęło nie tylko na portfele obywateli, ale również na sektor rolnictwa.