Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Barbara Marcinkiewicz, 2022-05-17
Przedsiębiorcy, którzy wykonują czynności zwolnione z podatku VAT, nie wystawiają faktur z VAT. Mogą jednak, na przykład na żądanie klienta, wystawić fakturę bez VAT. Czym charakteryzuje się taki dokument sprzedażowy?
W zdecydowanej większości przypadków podatnicy, którym przysługuje zwolnienie z VAT, nie wystawiają faktur VAT. Nie oznacza to jednak, że w żaden sposób nie dokumentują sprzedaży. W poprzednich latach robili to wyłącznie za pomocą rachunków. Rachunek również jest dokumentem potwierdzającym transakcję i oczywiście nie zawiera kwot podatku VAT. Zasady wystawiania rachunków regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Według art. 87 ust.1: jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika obowiązek wystawienia faktury, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są obowiązani, na żądanie kupującego lub usługobiorcy, wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
Obecnie podatnicy, którym przysługuje zwolnienie z VAT, nadal mogą potwierdzać sprzedaż swoich towarów i usług rachunkiem, ale mogą również wystawiać faktury bez VAT.
W myśl przepisów prawa (art.106b ust. 2 ustawy o VAT) podatnik, który prowadzi sprzedaż zwolnioną z podatku, nie musi wystawiać faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. Opisano go w art. 106b ust. 3 ustawy o VAT. Brzmi on następująco: podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość, lub część zapłaty.
Jeśli więc klient wyraża chęć otrzymania faktury i swoją prośbę zgłosi w odpowiednim czasie, nawet podatnik zwolniony z podatku VAT, musi wystawić stosowną fakturę. Dokument ten musi koniecznie zawierać obowiązkowe dla faktury dane.
Podatnik zwolniony z VAT nie musi czekać zawsze na prośbę klienta, by wystawić fakturę bez VAT. Nie ma żadnego przeciwwskazania, by zawsze, dobrowolnie przedstawiał kontrahentowi taką fakturę. Ważne jedynie, by pamiętał, że w takim przypadku obowiązują go przepisy ustawy o VAT.
Sprawdź także: Faktura ze stawką 0% a faktura ze stawką ZW - czym się różnią i kiedy je stosować?
Elementy, jakie muszą się znaleźć na poszczególnych rodzajach faktur, wymuszone są przez przepisy prawa. O tym, czy dokument spełnia już wymogi faktury, nie decyduje samo jego nazwanie. Dziś nie ma już nawet obowiązku pisania na dokumencie słów “faktura z VAT” czy “faktura bez VAT” (choć nadal można taki nagłówek dodać). W sytuacji, kiedy podatnik zwolniony z VAT wystawia na życzenie klienta dokument potwierdzający sprzedaż, zawsze uważany będzie za fakturę (jeśli tylko będzie zawierał wymagane elementy i organy skarbowe stwierdzą, że jest czytelny).
Nawet jeśli przez wystawcę został nazwany “rachunkiem” i tak będzie traktowany na prawach faktury. Właśnie dlatego Ministerstwo Finansów zaleca, by wystawiony dokument od razu nazywać fakturą. To ważne zwłaszcza dla kontrahentów, którzy od razu wiedzą, z jakim dokumentem mają do czynienia.
Podatnicy, którzy ze względu na swoją działalność są przedmiotowo zwolnieni z płacenia VAT, na każdej wystawionej przez siebie fakturze koniecznie muszą zawrzeć informacje dotyczące podstawy zwolnienia. Oznacza to, że na fakturze musi znaleźć się zapis treści przepisu ustawy (lub innego aktu wydanego na mocy ustawy), na podstawie której podatnik wystawiający fakturę, może zastosować zwolnienie od podatku (art. 43 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli jego zwolnienie nie wynika z ustawy, to wystawca faktury bez VAT musi poinformować w swoim dokumencie sprzedażowym o przepisie dyrektywy, dzięki której usługi, jakie świadczy lub towary, jakie sprzedaje, są zwolnione od podatku VAT. W przypadku, kiedy sprzedający jest zwolniony od podatku VAT na mocy innej podstawy prawnej, także musi ją zamieścić na fakturze.
Tylko w jednym przypadku wystawca faktury bez VAT nie musi podawać tekstu ustawy, dzięki której jest zwolniony z VAT. Dotyczy to usług zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37- 41 ustawy o VAT, czyli między innymi usług ubezpieczeniowych oraz usług udzielania kredytów.
Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli podatnik jest zwolniony z podatku VAT, ponieważ jego roczny obrót nie przekracza 200 tys. złotych. Taki przedsiębiorca, wystawiając fakturę bez VAT, nie musi przedstawiać na rachunku sprzedażowym podstawy prawnej potwierdzającej jego prawo do wystawiania faktury bez VAT. Jeżeli jednak sprzedawca chce powiadomić kontrahenta o powodach, dla których wystawia fakturę bez VAT, musi napisać, że korzysta ze zwolnienia na mocy art. 113 ust.1 lub 9 ustawy o VAT.
Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?
To, co koniecznie musi znaleźć się na fakturze bez VAT, warunkuje bardzo dokładnie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur z dnia 29 października 2021 r. Podatnik zwolniony z VAT wystawiając fakturę bez VAT ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT) nie musi podawać tak wielu danych, jakie znaleźć można na typowej fakturze VAT.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 na fakturze bez VAT muszą znaleźć się następujące dane:
Podatnik, który zwolniony jest z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7, 37- 41 ustawy, na wystawianej przez siebie fakturze musi wypisać następujące informacje:
Jak już wspomniano wcześniej, taki podatnik nie musi uwzględnić na fakturze podstawy prawnej zwolnienia.
Sprawdź także: Najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać wystawiając faktury
Przyjmuje się, że faktura bez VAT wystawiona przez sprzedającego/usługodawcę, który korzysta ze zwolnienia z VAT, powinna zostać wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.
Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Paulina Grzęda
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Podsumowanie nowości lipiec 2024
Lipiec przyniósł wiele nowości - możliwość połączenia Fakturowni z kontem bankowym, funkcję OCR czy włączenie nowego sposobu płatności online i wiele więcej! Zapraszamy na przegląd lipcowego podsumowania.
Podsumowanie nowości czerwiec 2024
Czerwiec przyniósł sporo istotnych nowości w naszym systemie, które z pewnością usprawnią Twoją codzienną pracę. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym użytkownikiem, czy długoletnim klientem, znajdziesz tu coś, co pomoże Ci jeszcze lepiej wykorzystać możliwości naszego systemu. Zapraszamy do lektury i odkrywania nowości, które wprowadziliśmy w czerwcu!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.