Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-06-23
Przedsiębiorcy chcący rozwijać swoją działalność zmuszeni są często do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, by wdrożyć w życie projekt, zakupić sprzęt lub wykwalifikować kadrę pracowniczą.
Właścicielom przedsiębiorstw często z bieżącej działalności brakuje na te zadania środków - pomocne w takiej sytuacji mogą być urzędy pracy, które w katalogu oferowanej pomocy przedsiębiorcom, mają kilka opcji, by skorzystać z dofinansowania.
Jedną z form wsparcia jest finansowanie kształcenia ustawicznego dla pracodawcy oraz jego pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).
Jeśli przedsiębiorca zatrudnia minimum jedną osobę na umowę o pracę, może skorzystać z tej formy pomocy. Szkolenia finansowane z KFS mogą podnieść kompetencje pracodawcy i pracowników.
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą
Wysokość pomocy, jaką można otrzymać, to 80% kosztów kształcenia dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw lub aż 100% kosztów szkolenia dla mikroprzedsiębiorstw - jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (w 2022 roku jest to kwota ponad 16 000 zł na osobę).
Katalog wsparcia, na który może zostać przyznane dofinansowanie, jest szeroki i obejmuje m.in.:
Mogą to być działania na przykład takie jak:
Nabór wniosków w urzędach pracy do KFS otwiera się w pierwszym kwartale roku - każdy urząd jednak ma inny termin na rozpoczęcie przyjęcia wniosków.
By otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek z wyszczególnioną, interesującą przedsiębiorcę formą kształcenia w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla adresu siedziby firmy. Często, gdy środki nie zostaną w całości wykorzystane, urzędy pracy prowadzą dodatkowy nabór wniosków z tzw. rezerwy KFS, który odbywa się w drugiej połowie roku. Do wypełnienia wniosku oraz realizacji danej formy kształcenia przedsiębiorcom pomagają wyspecjalizowane w tym zakresie firmy.
Jeśli przedsiębiorca zatrudnia osoby z niepełnosprawnością, może skorzystać z pomocy, jaką jest dofinansowanie dla przystosowania stanowisk pracy dla takich pracowników.
Wsparcie takie obejmować może koszty związane np. z adaptacją pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, zakupu oprogramowania, nabycia lub adaptacji urządzeń, które osobie z niepełnosprawnością ułatwi wykonywanie pracy.
Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest zobowiązanie się do zatrudnienia osoby, na którą pracodawca występuje o dofinansowanie, przez okres co najmniej 36 miesięcy na podstawie o umowę o pracę. Wnioski w urzędach pracy przyjmowane są przez cały rok, a wypłata dofinansowania odbywa się w ramach dostępnych środków. Maksymalne dofinansowanie na przystosowanie jednego stanowiska pracy wynosi aż 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Sprawdź także: Zatrudnienie pracownika od A do Z - umowa o pracę. Formalności, obowiązki pracodawcy, dotacje z urzędu pracy na zatrudnienie.
Pracodawcy mogą korzystać również z refundacji kosztów wyposażenia, lub doposażenia stanowisk pracy, które wypłaca Powiatowy Urząd Pracy w związku z zatrudnieniem na tym stanowisku osoby bezrobotnej lub skierowanego przez urząd pracy opiekuna osoby z niepełnosprawnością. Zatrudnienie musi trwać przez okres co najmniej 24 miesięcy, a wysokość środków jakie przedsiębiorca ma szansę otrzymać na ten cel, nie może być wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wnioski przyjmowane są przez cały rok, a refundacja następuje, gdy starosta dysponuje środkami na ich sfinansowanie.
Urzędy pracy oferują także aktywizację młodych ludzi (bez doświadczenia) i dla osób powyżej 50. roku życia w postaci staży. Aby się o niego ubiegać, należy być osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy (ważną informacją jest fakt, iż studenci nie mogą być kwalifikowani do programów stażowych). Stażysta otrzymuje z urzędu pracy, ucząc się u przedsiębiorcy, stypendium stażowe w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych.
Staż może trwać od 3 do 12 miesięcy i po jego zakończeniu pracodawca musi zatrudnić stażystę lub inną osobę, tak by stan zatrudnienia się zwiększył. Warunkiem przyjęcia osoby na staż jest to, by działalność prowadzona była minimum 6 miesięcy.
Istotne jest, że pracodawca może ubiegać się o stażystę z innego urzędu pracy niż z tego, któremu podlega miejscowo siedziba firmy.
Sprawdź także: Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład?
Będąc osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy lub opiekunem osoby z nieobecnością poszukującym pracy można również starać się o dotację do założenia firmy. O środki mogą też ubiegać się absolwenci centrów lub klubów integracji społecznej.
Są to środki bezzwrotne, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartej z urzędem pracy umowy o dofinansowanie. Wysokość dotacji to maksymalnie 600% średniego wynagrodzenia, od 01.06.2022 r. jest to kwota 37411,32 zł. Urzędy pracy jednak często we własnym zakresie obniżają maksymalną kwotę dotacji, jaką można uzyskać na otwarcie działalności.
Sprawdź także: Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?
Jak widać przedsiębiorca ma do swojej dyspozycji wiele instrumentów, by wspomóc rozwój swojej firmy - warto korzystać z tych form pomocy, gdyż są to środki bezzwrotne, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań związanych z zawartą umową.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: październik 2024
Październik zdecydowanie był w Fakturowni miesiącem integracji: właśnie w tym obszarze wprowadziliśmy najwięcej nowych opcji i usprawnień. To jednak nie koniec udogodnień, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.