Ewelina Helbrecht, 2023-10-31
Chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w naszym ostatnim webinarze poświęconym KSeF. Wydarzenie to odbyło się 30 października 2023 roku o godzinie 10:00. Jeśli z jakiegoś powodu nie było Cię na nim live - to bez obaw!
Podczas tego spotkania eksperci podzielili się swoją wiedzą na temat KSeF i odpowiedzieli na wiele istotnych pytań, które zgłosiliście wcześniej, ale także wiele działo się na webinarowym czacie! Dzięki Waszym aktywnym udziałom mieliśmy okazję zgłębić tematykę KSeF i zrozumieć zmiany, jakie niesie ze sobą ten system.
Jeżeli z jakiegoś powodu przegapiłeś to wydarzenie, nie przejmuj się! Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie dostępne jest nagranie webinaru. Jeśli potrzebujesz prezentacji z wydarzenia, możesz ją pobrać tutaj. Jeśli interesuje Cię przewodnik po pierwszym etapie integracji Fakturowni z KSeF, serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego tutorialu. Jeśli chcesz wrócić do pierwszej części webinaru o KSeF, zajrzyj koniecznie do poprzedniego podsumowania.
Obejrzyj nagranie webinaru Fakturowni o KSeF
Chcemy również podziękować wszystkim za liczne pytania, które były kluczowym elementem tego webinaru, pozwoliły na jeszcze lepsze zrozumienie KSeF.
Wdrożenie KSeF od 01.07.2024 wynika z tzw. kamieni milowych zawartych w Krajowym Planie Odbudowy, wdrożenie którego warunkowało uruchomienie Polsce środków unijnych. Na pewno trzeba śledzić przepisy. Dodatkowo proces wdrażania e-faktur dotyczy wszystkich krajów UE, więc Polski nie ominie.
Tak , będzie możliwość wskazania - oprócz głównej jednostki samorządu terytorialnego - konkretnego odbiorcy, np. szkoły. Będzie do tego dedykowane pole IDwew - gdzie wpisywany będzie numer wewnętrzny odbiorcy nadany przez jednostkę nadrzędną, który składał się będzie z NIP i numeru nadanego w KSeF.
Dwew jest polem w węźle Podmiot3. Czyli wskazujemy taką szkołę jako Podmiot3 w roli odbiorca lub płatnik, wskazując dodatkowo jej numer wewnętrzny w polu IDwew
Nie będziemy wprowadzać do KSeF faktur zakupowych. Faktury zakupowe od dostawców zagranicznych będą obsługiwane tak, jak dotychczas (wpływać mogą mailem, księgowane będą w systemie księgowym).
Paragony z NIPem nie będą musiały być ewidencjonowane w KSeF. Paragony te znikną końcem 2024 i nie będą już obowiązywać.
Tak, będą mogli Państwo pobrać fakturę z KSeF - to będzie główne źródło danych. O wizualizację można poprosić sprzedawcę dodatkowo.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą posługują się NIP. Mogą nie być czynnym podatnikiem VAT, wówczas do końca 2024r może być potrzeba wydania wizualizacji faktury (mali podatnicy będą korzystać z KSeF od 01.01.2025r). Natomiast od 01.01.2025r wszyscy przedsiębiorcy będą korzystać z KSeF.
Jeśli korzystają Państwo z Fakturowni i posiadają Państwo więcej niż jedną firmę w ramach jednego konta, to będzie możliwe podpięcie kilku kont KSeFowych do jednego konta w Fakturowni i przypisać go do odpowiedniego działu/firmy.
Taka funkcjonalność zostanie wdrożona.
Jeśli transakcja została zrealizowana, faktura jest zasadna, nie ma podstaw do jej korekty. Jeśli transakcja została zrealizowana na rzecz innego odbiorcy, taka faktura może być skorygowana do zera. Wówczas należy wystawić prawidłową fakturę na właściwego odbiorcę.
Osoby fizyczne nie podlegają obowiązku KSeF, a więc taka faktura nie musi wystawiać tej faktury w KSeFie. Procedura wystawienia faktury zostanie taka jak jest do tej pory.
Moment wystawienia faktury zapewne określa umowa, którą Państwo zawarli. Faktury w KSeF nie będą obsługiwać załączników. W tak szczególnych przypadkach, zachęcamy do konsultacji z doradcą podatkowym
Przewidujemy w naszej integracji dwie możliwości: Automatyczną wysyłkę (czyli faktura wysyła się od razu po jej zapisaniu/wystawieniu) oraz wysyłkę przy pomocy przycisku "Wyślij faktury do KSeF". Przycisk ten będzie znajdował się na liście faktur i będzie wysyłał do KSeF faktury zaznaczone checkboxem.
Fakturę korygującą wystawiamy z pozycji faktury korygowanej. Wówczas system automatycznie nanosi referencje faktury pierwotnej na fakturze korygującej.
W momencie gdy przestaną obowiązywać paragony z NIPem, to faktura będzie musiała być przekazana przez KSeF. Natomiast proszę pamiętać, że paragony z NIPem będą istniały jeszcze do końca 2024 r.
W Fakturowni w dalszym ciągu będzie można wystawiać faktury w obecnej formie, a jedynie faktury wysyłane do KSeF będą podlegały weryfikacji, która już będzie się odbywać w trakcie wysyłki. Na ten moment taka weryfikacja działa już w aplikacji Eksport KSeF XML - dopiero w momencie eksportu sprawdzana jest zgodność ze schemą.
Tak, to jest problem, dlatego myślimy nad rozwiązaniem, które będzie walidować faktury przed ich wysyłką. Pracujemy nad wysyłką wsadową i będziemy informować na bieżąco nad wdrożeniem rozwiązania.
W ramach KSeF będzie możliwość nadawania uprawnień różnym podmiotom/osobom oraz określania ich uprawnień do działania w obszarze KSeF. Jednym ze sposobów autoryzacji będzie token, który będzie można wprowadzić w narzędziach obsługujących wysyłkę faktur do KSeF. Taki token będzie mógł być przypisany do konkretnej osoby (np. kierownik magazynu) lub grupy osób (wszyscy pracownicy magazynu). Będzie to zależało od wewnętrznej polityki przedsiębiorstwa i sposobu zarządzania uprawnieniami wewnątrz Państwa organizacji.
Nawet jeśli faktury dla os. fizycznych znajdą się na liście faktur i "niechcący" zostaną zaznaczone, to system automatycznie pominie ich wysyłkę do KSeF. One będą blokowane odgórnie.
Schema KSeF przewiduje pola, w których można podać na przykład: numer umowy czy numer zamówienia, jako referencyjne. Przewidziane są również pola dodatkowe, które można zastosować według własnych potrzeb biznesowych. Zapewne na początku korzystania z KSeF ważne będzie, aby ustalić z kontrahentami, które pole faktury będziemy wykorzystywać w celu identyfikacji transakcji.
Nie, KSeF nie będzie obsługiwał załączników. Załączniki będą przesyłane dotychczasowym kanałem komunikacji. Warto rozważyć oznaczanie załączników numerem KSeF nadanym fakturze, dla ich łatwiejszej identyfikacji.
Pracujemy nad wysyłką wsadową (również wcześniejszą walidacją) i będziemy informować na bieżąco nad wdrożeniem rozwiązania.
Na ten moment przewidziany jest jeden token (tj. główny token, na podstawie którego odbywa się autoryzacja z KSeF). Uprawnienia dla użytkowników w systemie Fakturownia będą działać jak do tej pory - czyli dostępu i ograniczenia będą nadal zarządzane z poziomu uprawnień użytkowników istniejących w Fakturowni.
Raport JPK_FA jest plikiem generowanym na żądanie US. Taki plik będzie obejmował zarówno faktury wystawione w KSeF, jak również faktury nie wystawione w KseF np. dla osób fizycznych. W Fakturownia.pl użytkownik ma możliwość wygenerowania raportu JPK_FA za wskazany okres. Mówi się, że powszechne wdrożenie KSeF spowoduje rezygnację z JPK_FA, na ten moment jednak nie ma takich przepisów.
Gdy w Fakturowni zostanie wdrożona automatyczna integracja po API, to numer KSeF będzie zaciągał się automatycznie.
Węzeł Płatność w schemie KSeF jest fakultatywny. Nie ma potrzeby jego wypełniania. Jeśli jednak zdecydujemy się na jego wypełnienie, wówczas konieczne będzie wskazanie terminu (daty) i formy płatności.
KSeF dotyczy wyłącznie faktur. Dokumenty magazynowe nie podlegają KSeF.
Tak.
Wystarczy nadać uprawnienia biuru rachunkowemu jako podmiotowi. Wówczas w imieniu biura będą mogły fakturować osoby, którym uprawnienia nadało to biuro.
ZAW-FA służy do nadania pierwotnych uprawnień. Następnie osoba zgłoszona w zawiadomieniu ZAW-FA może nadawać kolejne uprawnienia bezpośrednio w KSeF.
Wszystko zależy od roli, jaką nadamy biuru rachunkowemu. Jeśli nadamy dostęp zarówno do faktur sprzedaży, wystawionych przez osobę w firmie, oraz do odbierania faktur zakupu, wówczas wszystkie te dokumenty biuro pobierze bezpośrednio z KSeF. My będziemy musieli dostarczyć tylko faktury, wystawione/otrzymane poza KSeF.
API nie daje takich możliwości, ale bezpośrednio w KSeFie można pobrać formaty m.in. csv, xml, pdf faktur. Na ten moment KSeF nie daje możliwości pobierania paczek, ale proszę na bieżąco śledzić zmiany w aplikacji KSeF.
KSeF co do zasady służy do wystawiania faktur sprzedażowych. Przez to automatycznie te faktury po stronie nabywcy pojawią się jako zakupowe. Do KSeF nie będziemy wprowadzać ręcznie faktur zakupowych, otrzymanych poza KSeF, zwłaszcza zagranicznych.
Pierwszym krokiem jest założenie konta w Fakturowni ;) Automatyczna integracja będzie udostępniona w I kwartale 2024, więc w momencie gdy ją udostępnimy będzie trzeba połączyć konto. Na ten moment możliwy jest ręczny Eksport Faktur do KSeF. Zachęcam do przejrzenia naszej Bazy Wiedzy.
Dziękujemy raz jeszcze za Waszą aktywność i zaangażowanie w to wydarzenie. Wspólnie tworzymy cenne źródło informacji na temat KSeF.
Szczególne podziękowania ślemy przede wszystkim w stronę naszego partnera merytorycznego Chojnacka & Łagowski Doradcy Podatkowi.