Porady


Praca zdalna to jest to! Choć ma też minusy. Case Fakturownia.pl
Fakturownia - porady

Praca zdalna to jest to! Choć ma też minusy. Case Fakturownia.pl

Agata Olejniczak

Agata Olejniczak, 2022-10-11

O “homeoffice” powiedziano już wiele. Temat ciągle jest na tapecie, gdyż wygląda na to, że pandemia zmieniła tryb pracy w wielu firmach i to nieodwracalnie. Jak wygląda ta kwestia w polskim przedsiębiorstwie Fakturownia.pl? Firma powstawała w warszawskim biurze i jej siłę zawsze stanowiły relacje pracowników i ich zaangażowanie do pracy. Czy system pracy zdalnej znacznie to zmienił? Sprawdźmy.

Piotr Wajszczuk, dziś szef supportu i product manager, zaczynał pracę w Fakturowni 8 lat temu. Wówczas firma liczyła sobie około 8 osób. Dziś jest ich prawie 80. Piotr “Wajs” Wajszczuk z rozrzewnieniem wspomina startupową atmosferę w biurze. - Trzy razy więcej zawodowego czasu w Fakturowni spędziłem w biurze niż pracując zdalnie. “Na żywo” obserwowałem, jak firma rośnie. Dla mnie bardzo miły czas, do którego często wracam myślami - opowiada Piotr. 

Homeoffice w Fakturowni - jak to się zaczęło?

Genezy rozpoczęcia pracy zdalnej w Fakturowni nie trzeba nikomu uświadamiać. Wszystko zaczęło się, jak zapewne w większości polskich i zagranicznych firm, na początku pandemii w 2020 roku. Zarząd Fakturowni szybko podjął decyzję o tym, aby pozostać na homeoffice na stałe. Mimo wszystko nie zamknięto biura udostępniając go do dzisiaj chętnym pracownikom. Nadal przy ulicy Smulikowskiego, przy stacji metra Centrum Nauki Kopernik, z widokiem na Wisłę, można spędzić czas na open space’ie, a w przypadku większej liczby pracowników danego dnia, zjeść wspólnie pizzę czy zagrać w piłkarzyki. Z opcji tej nie korzysta wiele osób, choć chętnych przybywa, gdy określa się termin z wyprzedzeniem. Oczywiście jest to opcja głównie dla osób z Warszawy i okolic. Pracownicy z innych regionów Polski, a tych niewątpliwie w pandemii przybyło, są oczywiście zapraszani na imprezy i wyjazdy integracyjne. W październiku zespół wybiera się na weekend poza Warszawę. To kolejna okazja, by spotkać się na żywo i wzmocnić relacje, a nie jak na co dzień na ekranie komputera.

Wdrażanie pracy zdalnej na początku 2020 roku w wielu polskich firmach przebiegało dość nerwowo. Motywacja była jednak bardzo wysoka. Trzeba było przenieść się do domów i pracować bez utraty jakości. Udało się. Szybko powstały procedury pracy zdalnej, które udoskonalane są po dziś dzień. Sytuacja ta okazała się jeszcze większą zachętą do rozwoju Intuma - systemu do pracy projektowej, sprzyjającemu homeoffice. 

Sprawdź także: Jak się pracuje w Fakturownia.pl? Opinie pracowników

praca zdalna w Fakturowni

Rekrutacje i onboarding - także w online

Zespół Fakturowni na co dzień komunikuje się ze sobą poprzez wewnętrzny chat i wideo spotkania. Większość pracowników, w zależności od stanowiska i zakresu obowiązków, pracuje na przydzielonych zadaniach we wspomnianym Intumie. Dzięki temu flow pracy, podobnie jak w pracy stacjonarnej, przebiega bardzo pomyślnie. - W Fakturowni przeprowadzamy zdalnie również rekrutacje, proces zatrudnienia (podpisanie umowy, przekazanie sprzętu etc.) oraz onboarding, czyli wdrożenie pracownika do pracy - opowiada Agata Olejniczak, odpowiadająca w Fakturowni za HR. Wielu pracowników do dzisiaj nie odwiedziło biura. - Mamy nadzieję, że zmieni się to wraz z najbliższym wyjazdem integracyjnym - śmieje się Agata. Rekruterka podkreśla też większy wachlarz potencjalnych pracowników: - Szukamy ludzi z różnych regionów. Zdarzają się aplikacje od Polaków mieszkających za granicą. Dla nas to świetna wiadomość - docieramy z naszymi ofertami pracy do większej liczby specjalistów niż w czasach pracy stacjonarnej.

Sprawdź także: Umowa o pracę a umowa zlecenie - poznaj różnice

Plusy homeoffice, o których się nie mówi

Mogłoby się wydawać, że o plusach pracy zdalnej powiedziano już wszystko. Praca w takim trybie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdach, daje możliwość bardziej skupić się na pracy czy po prostu pozbawia nas opłat za dojazdy czy kupowanie nowych ubrań, które nosimy tylko do biura. Tymczasem zalet jest znacznie więcej. Chętnie opowiedzieli o nich pracownicy Fakturowni. Ewelina Rychlik, marketing menadżerka, ceni sobie szczególnie tę oszczędność czasu w kontekście rodziny. Zaraz po pracy odbiera swoje pociechy z placówek i może poświęcić im więcej czasu, niż w sytuacji gdy dojeżdżałaby na drugi koniec miasta – Wydaje mi się że o wiele łatwiej złapać oddech pomiędzy jednym a drugim dniem. Zmniejsza się presja i poczucie, że żyjemy tylko dla pracy – podkreśla. 

Magdalena Malicka, analityczka biznesowa, wspomina o jeszcze jednym plusie. - Praca zdalna otworzyła przede mną dostęp do branż i stanowisk, których kiedyś nawet nie brałam pod uwagę, ponieważ były niedostępne ze względu na konieczność zmiany miejsca zamieszkania - mówi. 

Praca zdalna w Fakturowni daje też większe pole do manewru w kwestii elastyczności. - Dzięki byciu na miejscu możemy reagować w czasie rzeczywistym, np. gdy coś się wydarzy w domu czy naszym bliskim - opowiada Ewelina - To też komfort, gdy masz w ciągu dnia wizytę u dentysty i wychodzisz na godzinę i możesz ją odrobić z domu, a nie w pustym biurowcu czy brać specjalnie dzień wolnego. Elastyczna praca zdalna to też szansa i wygoda dla studentów dziennych. Alicja Nikodem, junior project managerka, mieszka i studiuje w Rzeszowie. Bez problemu łączy pracę z zajęciami na uczelni. - Oczywiście czasami jest ciężko połączyć się na wideo w trakcie czasowego “okienka”, ale by wykonać jakieś zadania w skupieniu, spokojnie mogę udać się do biblioteki i tym samym nie marnuję czasu - twierdzi Alicja. 

Warto podkreślić też możliwość pracy z dowolnego miejsca. - Wyprowadziłam się z rodzinnych stron w wieku 19 lat. Zawsze chętnie tam wracałam, ale zdawałam sobie sprawę, że powrót na 100% będzie problematyczny, gdyż w małej miejscowości ciężko będzie mi odnaleźć się zawodowo. I tak mieszkałam w Krakowie, potem w Irlandii, następnie w Warszawie i… dzięki pracy zdalnej spełniłam swoje marzenie i znowu żyję w swojej miejscowości rodzinnej - opowiada Agata. 

Kolejna zaleta? Większe skupienie i większa wydajność w pracy. Oczywiście mowa o osobach, którym ciężko skupić się w openspace’owej przestrzeni. To szczególnie istotne dla coraz więcej zdeklarowanych introwertyków czy osób wysoko wrażliwych. Do takich ludzi zalicza się Magda, dla której homeoffice to brak rozpraszaczy w postaci koleżanek i kolegów, którzy chcą tylko o coś spytać albo wpaść na szybki small talk. - Co ciekawe uwielbiam ludzi i mam bardzo dobry kontakt z zespołem - na bieżąco razem działamy i rozwiązujemy kolejne zagadnienia. Praca zespołowa i dobra komunikacja dodają mi skrzydeł i motywują do działania, relacje z ludźmi to swojego rodzaju źródło zasilania mojego wewnętrznego akumulatora. Jednak dla równowagi potrzebuję pobyć sama ze sobą. Praca zdalna daje mi komfort i równowagę, której nigdzie wcześniej nie miałam. Pracuję szybciej, wydajniej, a mimo to po 8h jestem mniej zmęczona. Poza tym dzięki pracy zdalnej mam więcej energii do kontaktu ze znajomymi w wolnym czasie. Już nie potrzebuję go tak dużo, aby odreagować kontakty zawodowe - opowiada Magda.

Magda i Agata wspominają też o swoich psach. Czworonogi od początku pandemii przebywają z nami niemal 24h na dobę. Rozdzielenie się z nimi i powrót do biura niekoniecznie wchodzą w grę, szczególnie gdy chodzi o starsze i schorowane zwierzęta. - Praca z domu daje mi komfort zaopiekowania się moim starym psem, który z racji wieku nie porusza się już samodzielnie. On większość dnia przesypia, więc nie przeszkadza mi w pracy. A ja wiem, że jeśli tylko będzie potrzebował, to jestem na miejscu, żeby mu pomóc - mówi Magda. Agata jej przytakuje, bo ma podobnie - jej schorowana sunia po przejściach nie wytrzymałaby już sama 8-10 godzin.

Sprawdź także: Wszystko o zmianach w Kodeksie Pracy 2022

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Homeoffice - nie zawsze jest kolorowo

Oczywiście nie warto gloryfikować pracy zdalnej, bo wiadomo, że taki system pracy ma sporo minusów. Mniejsza integracja, czasem wyobcowanie i brak kontaktu “tu i teraz” mogą wydłużać procesy firmowe, choć także w tym przypadku trening czyni mistrza. 

Do tego dochodzi też zupełnie ludzka potrzeba spotykania się, interakcji “na żywo” itd. Dlatego np. Wajs i Ewelina wspominają o opcji pracy hybrydowej, która mogłaby okazać się złotym środkiem. Zresztą, jak już wspomnieliśmy, sporo pracowników Fakturowni ją uskutecznia przychodząc czasem do biura. Nie bez znaczenia są też spotkania i wyjazdy integracyjne - dla większości osób taki eventy odgrywają jeszcze większą rolę niż przed pandemią. - To po prostu celebracja interakcji międzyludzkich. Kto by pomyślał, prawda? - uśmiecha się Agata. 

Chcesz pracować w Fakturownia.pl? Sprawdź trwające rekrutacje TUTAJ albo napisz na praca@fakturownia.pl i opowiedz, na czym się znasz i czym lubisz się zajmować. 

Sprawdź także: 5 prostych sposobów na optymalizację swojej codziennej pracy