Odczarowujemy temat dotacji dla MŚP. Możliwości, wyzwania i kluczowe informacje
Fakturownia - aktualności

Odczarowujemy temat dotacji dla MŚP. Możliwości, wyzwania i kluczowe informacje

Ewelina Helbrecht

Ewelina Helbrecht, 2023-12-19

"Odczarowujemy temat dotacji dla MŚP. Możliwości, wyzwania i kluczowe informacje" to już kolejny bezpłatny i pełen praktycznej wiedzy webinar! Ekspert Michał Bartczak z Grants Capital podzielił się cennymi informacjami na temat procesu aplikacyjnego, identyfikacji projektów finansowych, rzeczywistych kosztów oraz kwalifikacji do tych środków. Dziękujemy za waszą obecność i aktywny udział. Wszystkie pytania i odpowiedzi, które pojawiły się w trakcie wydarzenia, znajdziecie w dalszej części tego artykułu. 

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

W trakcie wydarzenia poruszono kluczowe kwestie, takie jak aktualny status KPO i jego wpływ na MŚP, uniwersalność dostępu do dotacji, możliwości finansowania różnych obszarów działalności oraz prawdziwe koszty związane z dotacjami. Wartościowym punktem była również refleksja nad pytaniem, czy środki z dotacji są rzeczywiście potrzebne dla danego przedsiębiorstwa.

Natomiast każdy, kto nie miał okazji uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, może obejrzeć nagranie webinaru na kanale Fakturowni w serwisie YouTube. Gorąco zachęcamy również do pobrania prezentacji, która zawiera podstawowe informacje o dotacjach oraz agendę webinaru.

Wasze pytania i odpowiedzi z czatu

Proszę dwa słowa o niezbędnym standingu finansowym firmy, jej historii, szczególnie w kontekście start-ups.

Co do zasady dofinansowania nie są finansowaniem wspierającym czy pomostowym tylko wspiera inwestycję, a więc podmiotu muszą być gotowe na realizację projektów inwestycyjnych. 

Poziom kapitału niezbędnego do realizacji programu dotacyjnego będzie zależne od samej dotacji wkładu własnego oraz modelu finansowego projektu. Podając rząd wielkości firma powinna być przygotowana na poniesienie mniej więcej 20~30 % inwestycji samodzielnie.

Czy dotacje może pozyskiwać spółka cywilna?

Dotacje, o których rozmawiamy są skierowane do jdg, spółek osobowych oraz kapitałowych. Czasem forma prawna wpływa na warunki dofinansowania, wtedy doradzamy z imienia jakiego podmiotu wystąpić po dotacje.

(Ciąg dalszy w/w dot. s.c.) OK dziękuję, pytam ponieważ mamy spółkę cywilną od 1,5 roku i zastanawiamy się nad przejściem na sp. z o.o.  Mamy projekt produktu / usługi innowacyjnej rozwiązującej problemy kadrowe i fluktuacyjne. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z jednostką naukową, jeden ze wspólników posiada tytuł doktora zarządzania strategicznego. Projekt odnosząc się do tego o czym mówi Pan Michał, jest po pierwszej walidacji oraz sprawdzeniu warunków określenia go jako innowacyjny.

Zapraszamy do umówienia się na indywidualne spotkanie, rozważymy Państwa sytuację, rozpoczniemy od doboru odpowiedniego programu dotacyjnego, następnie, gdy będziemy dokładnie wiedzieli, o jakim programie myślimy, zagłębimy się w wymagania formalne oraz zasady selekcji i będziemy w stanie podpowiedzieć, czy sp cywilna czy zoo będzie bardziej korzystna pod kątem danego dofinansowania.

Czy na przykład biuro rachunkowe mogłoby w takiej sytuacji wykorzystać dofinansowanie do cyfryzacji (pozbycia się papieru)? Czy jest to innowacja czy nie? Chodzi o wdrożenie istniejącego systemu.

Szukanie odpowiedniego programu dotacyjnego rozpoczęliśmy od przejrzenia programów ogólnokrajowych oraz regionalnych dot. cyfryzacji. Naturalnym kierunkiem byłby program dig.it - transformacja cyfrowa, jednak w tym programie będą faworyzowane podmioty z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej.

Czy lub kiedy de minimis się przedawnia?

sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary

Czy jest możliwe pozyskanie dotacji dla Polskiej firmy w pasie transgranicznym, która inwestycje przeprowadza np. na terenie Niemiec (również transgranicznie) a związana z Polskimi przedsiębiorcami?

Ze względu na państwa specyfikę i złożoność kwestii zapraszam do indywidualnej rozmowy. Co do zasady środki są dla polskiego podmiotu z polskim kapitałem realizującej inwestycję na terenie RP, jednak są wyjątki w zależności od programu dotacji oraz samego przedmiotu dofinansowania.

Czy w typowym handlu B2B jest szansa na jakieś dotacje, np budowa magazynu, wprowadzenie systemu sprzedażowego itp lub ewentualnie jakie ma Pan pomysły z własnego doświadczenia? Województwo mazowieckie, ale zastanawiamy się nad budową w Warmińsko mazurskim, Przychód za zeszły rok ok 7,4 mln PLN

Częstym kierunkiem firm handlowych lub usługowych wśród naszych klientów, w celu umocnienia sytuacji rynkowej czy zbudowanie kolejnych źródeł przychodu jest wykorzystanie doświadczeń z dotychczasowej działalności i wytworzenie produktu namacalnego lub rozwiązania cyfrowego, do wewnętrznego wykorzystania lub komercjalizacji w ramach projektów wzorniczych lub b+r.

Budowa magazynu jest możliwa w ramach dofinansowania w sytuacji realizacji wdrożenia projektu badawczego.

Wprowadzenie systemu do zarządzania organizacją typu CRM może być częścią programu cyfryzacyjnego.

Co do straty przewyższającej połowę kapitału: Czy to jest wymóg bezwzględny? Pytam bo mam sytuację, gdzie na poziomie operacyjnym spółka jest dochodowa, ale w tym roku będzie mieć stratę (ok 200k zł.) przewyższająca kapitał zakładowy (50 k). Strata wynika z tego że część wydatków dotyczących realizowanej inwestycji kwalifikowana jest bezpośrednio w koszty. Strata pokrywana jest ze skumulowanych zysków lat ubiegłych (pozostało ok 700 tys. zł).

Podmiot mający stratę większą niż połowa kapitałów (zakładowy i zapasowy) może być traktowany przez instytucję jako podmiot w trudnej sytuacji finansowej. W wielu programach będzie się to wiązało z niespełnieniem wymogu formalnego, w innych może utrudniać uzyskanie zaliczki. Aby wiążąco odpowiedzieć jak to wygląda u Państwa, musielibyśmy dokonać analizy bilansu spółki. Zazwyczaj jesteśmy w stanie doradzić rozwiązanie pozwalające sięgnąć po dotację.

------------------------------------

Dziękujemy raz jeszcze za Waszą aktywność i zaangażowanie w to wydarzenie. 

Szczególne podziękowania ślemy przede wszystkim w stronę naszego partnera merytorycznego:

grants capital

Poprzednie webinary Fakturowni: