Fakturownia - porady

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu biura księgowego?

Magda

Magda, 2018-09-21

Wsparcie biura księgowego jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę z własnym biznesem.

Jeśli właśnie założyłeś działalność lub w najbliższym czasie planujesz to zrobić, koniecznie rozejrzyj się za kompetentnym biurem. Jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.


Dobry księgowy to skarb. Doskonale wiedzą o tym mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych, średnich i dużych firm. Dzięki wsparciu profesjonalisty będziesz mógł robić to, na czym znasz się najlepiej. Zrzucisz z ramion „uciążliwą papierologię”, a konieczność samodzielnego wyliczania podatków nie będzie już źródłem stresu i frustracji.


Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Wbrew pozorom znalezienie dobrego biura księgowego nie jest łatwe. Choć na rynku funkcjonuje obecnie setki takich podmiotów, skorzystanie z usług przypadkowego może pociągnąć za sobą długofalowe, wyjątkowo nieprzyjemne skutki. Chcesz wybrać kompetentnego specjalistę, który nie zawiedzie Twojego zaufania? Koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Ubezpieczenie

Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe mają obowiązek wykupienia polisy OC na sumę gwarancyjną co najmniej 41.701 zł (kwota ta obowiązuje w 2018 roku). Zakres polisy obejmuje szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania działania przez ubezpieczonego w związku z wykonywaną działalnością. Jak pokazują statystyki, w przypadku 25 proc.biur rachunkowych ubezpieczenie jest zawarte w... niewłaściwy sposób. Najczęściej zdarza się, że podmiot posiada wyłącznie obowiązkowe OC, wykonując dodatkowo czynności nieobjęte ochroną — kalkulacje wynagrodzeń czy składek do ZUS i FP. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że firma dysponuje polisą w adekwatnym do wykonywanych usług zakresie. Dzięki temu zachowasz spokojny sen i będziesz wiedział, że Twoje pieniądze są w pełni chronione.

Zakres obowiązków

Nie wszyscy wiedzą, że księgowy może nie tylko rozliczać podatki, prowadzić niezbędne ewidencje i składać deklaracje podatkowe. Wiele firm pomaga swoim klientom już na starcie, dopełniając formalności związanych z samym założeniem działalności. Chcesz, by biuro rachunkowe pomogło Ci w przebrnięciu przez proces rejestracji firmy? Upewnij się, że będzie to możliwe.

Rekomendacje

Poszukując biura księgowego, poproś o pomoc znajomych przedsiębiorców. Osobiste rekomendacje, zwłaszcza płynące z ust osób, którym ufasz, powinny być istotnym czynnikiem warunkującym Twój wybór.
 

 

Znajomość branży

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura księgowego, które świadczy usługi dla firm, działających w tej samej branży co Ty. Znając specyfikę rynku oraz przepisów regulujących określony rodzaj działalności, dobry księgowy sprawdzi Twoje transakcje pod kątem specyfiki branży i poprosi o skompletowanie potrzebnej dokumentacji.

 

Wysokość opłat


Czy dobre biuro księgowe powinno być tanie? Niekoniecznie. Niższe opłaty, zwłaszcza w tej branży mogą oznaczać zmniejszony zakres obowiązków i ograniczone wsparcie. Jeśli zależy Ci na tym, aby otrzymać kompleksową, dostosowaną do swoich potrzeb usługę, nie podejmuj decyzji wyłącznie na podstawie ceny.
Ważne: zanim podpiszesz umowę z biurem księgowym, upewnij się, czy miesięczna stawka zawiera dodatkowe usługi, np.wystawianie umów o dzieło czy umów zlecenia dla podwykonawców oraz rozliczenie rocznej deklaracji podatkowej.

Certyfikaty


Zgodnie z przepisami o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, które weszły w życie 10 sierpnia 2014 r., księgi rachunkowe może prowadzić każdy, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie był karany m.in. za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu czy obrotowi gospodarczemu. Zanim rozpoczniesz współpracę z biurem, zapytaj księgowego o posiadane certyfikaty. Pamiętaj, że nie są one gwarancją kompetencji. Zwiększają jednak prawdopodobieństwo, że ma niezbędną wiedzę i regularnie ją uaktualnia.

 

Sposób kontaktu

Masz niewiele wolnego czasu i zależy Ci na tym, aby kontaktować się z księgową przez internet? Lubisz od czasu do czasu omówić przez telefon bieżące kwestie podatkowe? Przed nawiązaniem współpracy koniecznie dowiedz się, jaki sposób kontaktu preferuje biuro. Ten na pierwszy rzut oka mało istotny szczegół w toku długiej współpracy może istotnie zaważyć na Twoim komforcie i satysfakcji.

Chemia

Ostatnim, choć z pewnością nie najmniej istotnym kryterium wyboru, powinna być „chemia”, rozumiana jako porozumienie między Tobą a księgowym. Jeśli mimo najlepszych rekomendacji nie wzbudza on Twojego zaufania, posłuchaj swoich odczuć i zrezygnuj ze współpracy. Regularny kontakt z osobą, w której towarzystwie nie czujesz się komfortowo, będzie prawdziwą męczarnią. Powierzenie finansów własnej firmy takiemu człowiekowi nie będzie wiec najlepszym pomysłem.

Czas to pieniądz. Doskonale wiedzą o tym zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy dzięki szybkim reakcjom zrealizowali intratne okazje biznesowe czy... zapłacili niższe podatki. Jeśli samodzielnie wystawiasz dokumenty księgowe, skorzystaj z usług Fakturowni. Dzięki naszej platformie będziesz mógł zaprosić księgowego do swojego konta w systemie. Będzie miał on więc dostęp do dokumentów jeszcze zanim dowieziesz do biura oryginały. Dlaczego to takie ważne? Jeśli często jesteś w biegu albo dostarczasz faktury na ostatnią chwilę, takie ułatwienie pozwoli terminowo wyliczyć kwoty podatków i wyeliminuje ryzyko opóźnień. To jednak nie wszystko. Także biura księgowe mogą udostępniać konta w systemie swoim klientom. Taka opcja pozwoli Ci wiec oszczędzić sporo czasu i skorzystać z nowoczesnego narzędzia, które istotnie ułatwi Twoją codzienność.