Magda, 2020-09-30
Począwszy od okresu rozliczeniowego przypadającego na październik, przedsiębiorcy nie będą musieli składać już klasycznych deklaracji podatkowych. Te staną się bowiem częścią nowego pliku JPK V_7M (lub PK V_7K). Nowa formuła obejmuje część deklaracyjną i ewidencyjną oraz uwzględnia następujące elementy:
Dodatkowym, niedostępnym w poprzedniej wersji JPK elementem są kody GTU.
Kody GTU to klasyfikacja grupy towarowej bezpośrednio powiązana z nowym JPK. Określają przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Klasyfikacja kodów GTU obejmuje oznaczenia od 01 do 13. Te od 01 do 10 określają towary, od 11 do 13 - usługi. I tak:
Jeśli sprzedawany przez przedsiębiorcę towar lub wykonywana usługa będzie należeć do którejś z grup, niezbędne będzie umieszczenie kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K. Wystawienie faktury objętej klasyfikacją GTU należy wskazać poprzez wstawienie w odpowiedniej rubryce cyfry 1. Jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie wystawił żadnej faktury objętej GTU — powinien pozostawić pole puste.
Obowiązek oznaczania towarów i usług kodami GTU spoczywa na sprzedawcach. Nabywcy nie muszą umieszczać kodów w deklaracjach JPK.
Kodów GTU nie trzeba stosować w odniesieniu do transakcji:
Prawo nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku umieszczanie numeru GTU na fakturze. Nie jest to jednak zabronione.
AKTUALIZACJĘ WPISU Z DNIA 30.07.2021r. ZNAJDZIESZ TU Kody GTU — co to, kto i kiedy powinien je stosować oraz jak zmieniły się od 1 lipca 2021?
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.