Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Magda, 2021-06-25
Od 1 lipca przedstawiciele określonych branż mają obowiązek zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych kasami online. W artykule wyjaśnimy, kogo dotkną zmiany i jaki jest ich cel. Podpowiemy także, co możesz zrobić, jeśli z ważnych powodów nie jesteś w stanie wymienić urządzenia we wskazanym w ustawie terminie.
Konieczność zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych kasami fiskalnymi online to kolejny krok na drodze do uszczelnienia systemu podatkowego i wyeliminowania nadużyć na gruncie podatku VAT. W przeciwieństwie do standardowych kas fiskalnych, urządzenia online nie tylko rejestrują transakcje, ale także przesyłają dane o zarejestrowanej sprzedaży bezpośrednio do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki takiej procedurze organy podatkowe mogą sprawniej niż kiedykolwiek monitorować sprzedaż.
Zasady wprowadzenia kas fiskalnych online dla kolejnych grup przedsiębiorców regulują zapisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10.06.2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059).
Od stycznia 2020 roku obowiązek używania kas fiskalnych online spoczywa na warsztatach samochodowych i motorowerowych, w tym serwisach opon, oraz na prowadzących sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu służącego do napędu silników spalinowych. Od stycznia bieżącego, 2021 roku muszą ich używać właściciele pensjonatów, hoteli oraz lokali gastronomicznych.
Od 1 lipca 2021 roku do tego grona dołączą także:
Jeśli prowadzisz działalność w branży, która została objęta obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej, jednak z ważnych powodów nie możesz tego zrobić, złóż wniosek o przesunięcie obowiązku rejestracji kasy online. Wniosek należy złożyć najpóźniej do końca czerwca 2021 roku w „swoim” urzędzie skarbowym. Co ważne, zgodnie z zapisami przepisów, przesunięcie obowiązku rejestracji kasy online jest możliwe wyłącznie w sytuacji spowodowanej ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję naczelnika US, konieczność wskaż konkretne powody, stojące za Twoim wnioskiem. Może być to np. trudna sytuacja finansowa spowodowana pandemią. Obowiązkiem fiskusa jest wydanie decyzji w ciągu 30 dni.
Obowiązek wymiany kasy fiskalnej, który wejdzie w życie od 1 lipca 2021 roku, jest kolejnym etapem szerszego procesu, który ma na celu całkowite wyeliminowanie tradycyjnych urządzeń. Prędzej czy później dotknie on więc wszystkie branże. Wszystko wskazuje na to, że od 2023 roku jedynym dostępnym w sprzedaży wariantem będzie właśnie kasa online.
Obowiązki podatnika związane z likwidacją kasy fiskalnej zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z par. 15 podatnik przed zakończeniem pracy kasy fiskalnej powinien:
Przedsiębiorcy, którzy zainstalują kasę fiskalną online, mogą skorzystać z ulgi, która umożliwia odliczenie do 90 proc. ceny netto urządzenia. Kwota odliczenia nie może być jednak wyższa niż 700 zł. Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT, rozliczysz zakup kasy w deklaracji VAT, składanej wraz z plikiem JPK_VAT. W przypadku gdy jesteś biernym podatnikiem VAT, złóż wniosek o ulgę w US. Co ważne, jeśli kupisz kasę w ciągu 6 miesięcy od momentu wejścia w życie obowiązku wymiany, będziesz mógł skorzystać z ulgi nie na jedno, ale na wszystkie urządzenia, jakie zainstalowałeś.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Prowadzenie firmy
Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
W 2018 roku pojawiła się ustawa, zgodnie z którą nie każda działalność gospodarcza musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Sandra Wiśniewska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie lipca 2023
Wakacje w pełni jednak Fakturownia nie odpoczywa. Mamy dla Was nowości w funkcjach, integracjach, a także aplikacji mobilnej. Zapraszamy na przegląd!
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Webinar Fakturowni - Przygotuj się na przyszłość z e-fakturami
Chcieliśmy serdecznie podziękować za Waszą aktywność podczas ostatniego webinaru na temat KSeF.
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Podsumowanie sierpnia 2023
Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd wszystkich nowości w Fakturownia.pl!
Podsumowanie czerwca 2023
Czerwiec przyniósł wiele nowości w funkcjach, integracjach a także w aplikacji mobilnej. Wszystkie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy na przegląd!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Nazwa firmy - na jaką nazwę się zdecydować i jak wygląda zmiana nazwy firmy?
Nazwa firmy jest jednym z najważniejszych elementów jej identyfikacji i wizerunku. To pierwsze, co przychodzi klientom na myśl, gdy myślą o Twoim przedsiębiorstwie.
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie zawodowe?
Jeśli jesteś aktualnie osobą bezrobotną, masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub pragniesz zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, to powinieneś wiedzieć, z jakich form pomocy możesz skorzystać.
Remont lokalu w kosztach firmy - wszystko co powinieneś wiedzieć
Planujesz remont lokalu firmowego, aby dostosować go do aktualnych potrzeb i standardów albo utrzymać odpowiednie warunki pracy? Nie wiesz jak uwzględnić go w kosztach firmy? Ten artykuł pomoże Ci zaplanować i udokumentować poprawnie wydatki na ten cel.
Justyna Zaporowska
Zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych
Jakie są zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych dowiesz się z poniższego artykułu.