Metoda FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HICO I AVCO - czym są i czym się od siebie różnią?

author Magda, 2021-11-19
fakturownia, fifo, lifo, fefo, rachunkowosc, avco

FIFO i LIFO to dwie najpopularniejsze metody wyceny i rozchodu zapasów. W artykule wyjaśnimy, na czym polegają. Podpowiemy także, co oznaczają pojęcia fefo, lofo, hifo i avco i gdzie znajdują zastosowanie.

FIFO, LIFO, FEFO, LOFO, HICO i AVCO to metody wyceny i rozchodu zapasów. Każda z nich nadaje procesom konkretny, ustrukturyzowany przebieg i jasne zasady. W ten sposób pozwala osiągnąć konkretne, kluczowe dla firmy cele. Może to być np. zmniejszenie strat, większa elastyczność czy poprawa szybkości realizacji zleceń.

Na czym w praktyce polegają FIFO, LIFO i FEFO?

 
Czytaj całość

Platforma Elektronicznego Fakturowania a Krajowy System e-Faktur - czym się różnią?

author Agata, 2021-11-15
Platforma Elektronicznego Fakturowania, ksef, zmiany, polskilad

Platforma Elektronicznego Fakturowania to nie to samo co Krajowy System e-Faktur. Pojęcia te mogą być mylące, szczególnie teraz, gdy polski rząd planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur do obowiązkowych od 2023 roku faktur ustrukturyzowanych.

Sprawdź różnice pomiędzy tymi dwiema platformami. 

Czytaj całość

Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą

author Agata, 2021-11-05
polski ład, podatki, składki, zmiany, fakturownia, 2022

Polski Ład wzbudza bardzo wiele obaw, szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy obawiają się większych opłat związanych z prowadzeniem działalności. Zapowiadane zmiany dotyczą głównie nowych ulg oraz preferencji podatkowych. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy nie dostaną "po kieszeni".

Sprawdź 10 rzeczy, które warto już teraz wiedzieć o Polskim Ładzie, który od początku 2022 stanie się faktem. 

Czytaj całość

Cyberbezpieczeństwo - na czym polega i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci?

author Fakturownia, 2021-10-29
cyberbezpieczenstwo,fakturownia,cyberatak,cyberprzestrzen,ochrona

 

W czasach, kiedy jesteśmy coraz bardziej zależni od otaczającej nas i nieustannie rozwijającej się technologii, stajemy się łatwym celem dla zorganizowanych grup przestępczych, tzw. Cyberprzestępców. Cyberprzestępcy dopuszczają się cyberataków, aby pozyskać w sposób nielegalny, dane wrażliwe, dokumentację użytkowników i wszelkie informacje niejawne, które mogą wykorzystać dla uzyskania korzyści.


Chcąc zapobiegać potencjalnym atakom hakerów, firmy, w ramach działań nazywanych Cyberbezpieczeństwem, wprowadzają ogrom najróżniejszych zabezpieczeń. Poznaj szczegóły.

Czytaj całość

Czym jest White Label dla SaaS Fakturowni i dlaczego powinieneś wdrożyć go w swojej firmie?

author Agata, 2021-10-22
whitelabeldlasaas,integracje,api,fakturownia

Prowadzisz firmę, w której udostępniasz swoim klientom usługi online? Możesz uzupełnić je o fakturowanie elektroniczne bardzo prostym sposobem. Wystarczy, że skorzystasz z White Label dla SaaS. Czym jest ten system i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Sprawdź szczegóły!

Czytaj całość

Faktury ustrukturyzowane (e-faktury) - 10 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

author Agata, 2021-10-15
Faktury ustrukturyzowane, fakturownia, vat, faktura

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Pierwotnie rozwiązanie to miało zacząć działać w październiku 2021 roku, ale już teraz wiemy, że wystartuje w styczniu 2022 i w pierwszym okresie korzystanie z niego będzie dobrowolne. Docelowo jednak wszystkie podmioty gospodarcze będą zmuszone wystawiać specjalny rodzaj e-faktur.

Sprawdź 10 rzeczy, które już teraz powinieneś wiedzieć o fakturach ustrukturyzowanych i nowym systemie e-faktur.

 
Czytaj całość

Integracja Fakturowni z Shoper

author Agata, 2021-10-13
fakturownia, shoper, integracje, api

Posiadasz sklep internetowy na platformie Shoper, a fakturowanie prowadzisz w systemie Fakturownia.pl? Możesz skorzystać z integracji tych dwóch narzędzi! Aplikacja znacząco ułatwia prowadzenie rozliczeń w sklepie www. Każde zamówienie (np. opłacone gdy tak zdecydujesz) generuje fakturę w Fakturowni. Automatycznie!

 
Czytaj całość

Co to jest faktura europejska i jakie elementy powinna zawierać?

author Agata, 2021-10-08

Najczęstszym dokumentem, który jest wykorzystywany w przypadku sprzedaży usług na terenie Unii Europejskiej z zagranicznymi kontrahentami jest faktura europejska. To dokument, którego pozycje i zasady wystawiania zasadniczo nie różnią się od tych, które stosujemy wystawiając fakturę polskiemu partnerowi. Jednak jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, o jakie konkretnie chodzi. 

Zasady wystawiania faktury europejskiej nie odbiegają od zasad stosowanych w naszym kraju, jednak osobie, która robi to pierwszy raz może sprawić trudność.

 
Czytaj całość

Fakturownia na targach eHandlu? Z Wami jest to możliwe! Zapraszamy do głosowania

author Fakturownia, 2021-09-17
targi ehandly prelegentki

Wielkimi krokami zbliża się największe wydarzenie dla sprzedających online w Europie Centralnej - targi eHandlu.

Już 20 pażdzerinika 2021r możesz dołączyć do ponad 4000 uczestników na EXPO XXI Warszawa przy ul. Prądzyńskiego 12/14

Oczywiście będziemy na Was czekać z pozytywną dawką energii i szczerą chęcią poznania osobiście naszych obecnych i (trzymamy kciuki) przyszłych Klientów.

Czytaj całość

Faktura VAT RR JPK — czym jest, kto ją wystawia i jak ją zaksięgować?

author Magda, 2021-09-17
fakturaVATRR, fakturownia, RR, rolnik ryczałtowy, VAT

Faktura VAT RR to dokument, który wystawia czynny podatnik VAT, nabywający produkty rolne lub usługi rolnicze od Rolnika Ryczałtowego. W artykule omówimy specyfikę faktury RR. Odpowiemy także na najczęściej zadawane pytania naszych użytkowników.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywana przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego są zwolnione z podatku VAT.

Czytaj całość

Inwentaryzacja - co to jest i jak ją przeprowadzić?

author Agata, 2021-09-10
fakturownia, inwentaryzacja, magazyn, księgi rachunkowe, dokument magazynowy

Inwentaryzacja to obowiązek przedsiębiorców handlowych i produkcyjnych (art. 4 ust. 3 - ustawa o rachunkowości). Jest swego rodzaju kontrolą, która pomaga stwierdzić stan majątku firmy. Dlaczego inwentaryzacja jest tak istotna i jak przeprowadzić ją sprawnie i bezstresowo? Podpowiadamy!

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - sierpień 2021

author Fakturownia, 2021-09-07
podsumowanie miesiąca fakturownia kwiecień

Jesień przeciągając się, zrzuca pierwsze liście z drzew, koniec lata przyszedł zdecydowanie za szybko. Chcemy kurczowo zatrzymać wspomnienia słonecznego sierpnia i przedstawić nowe funkcje, które w tym czasie pojawiły się w Fakturowni. 

Czytaj całość

Shoplo zmienią się w Shoper. Co to oznacza dla użytkowników Fakturowni?

author Agata Olejniczak, 2021-09-01
Shoper i Fakturownia

Platforma e-commercowa Shoper przejęła równie znany system e-sklepów Shoplo. Co to oznacza dla użytkowników narzędzia, które przestaje istnieć? Wszystkie sklepy internetowe oparte na platformie Shoplo mogą przejść na Shoper. Dzięki temu zyskają dostęp do nowoczesnych narzędzi, stałego wsparcia technicznego i... darmowej integracji z Fakturownią!

Czytaj całość

Skonto sposobem na szybką zapłatę faktur. Na czym polega i jak włączyć tę opcję w Fakturowni?

author Agata, 2021-08-27
skonto, fakturownia, czymjestskonto, rabat, fakturownia, płatności

Ciągle zmagasz się z opóźnieniami za zapłatę faktur? Niestety to codzienność przedsiębiorców, których kontrahenci nie zawsze liczą się z terminami zapłaty. Jak zmotywować klientów do opłacenia faktury o czasie, albo... nawet jeszcze szybciej? Jest na to sposób! Pozwól swoim partnerom czerpać korzyści z tytułu wcześniejszej zapłaty. Pomoże Ci w tym skonto. Dowiedz się więcej o tej opcji i włącz ją jak najszybciej w swoim profilu w Fakturowni. Skonto na fakturze zmieni na lepsze rzeczywistość w Twojej firmie - przekonaj się.

Czytaj całość

Polski Ład - zmiany w składkach ZUS na 2022 roku

author Magda, 2021-08-20
polski ład, podatki, składki, zmiany, fakturownia, 2022
26 lipca 2021 roku został zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów długo wyczekiwany projekt ustawy podatkowej, dotyczący zmian w PIT i CIT. Projekt, który to jest filarem propozycji zapowiadanych kilka miesięcy wcześniej jako nowy Polski Ład.
 
 Jakie zmiany dotknął przedsiębiorców w najbliższym czasie? 
Czytaj całość

SLIM VAT 2 - jakie zmiany czekają podatników VAT od 1 października 2021 r?

author Magda, 2021-08-13
vat, slim vat 2, zmiany, pakiet slim vat2
24 czerwca Sejm uchwalił pakiet nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzając pakiet SLIM VAT 2, którego celem jest uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług. Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę, o zmianie ustawy  o podatku od towarów i usług oraz ustawy - prawo bankowe. Projekt ustawy przegłosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. 
 
Tego samego dnia Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT, zawierającej tzw. pakiet e-commerce. W najważniejszej z nich Senat chciał opóźnienia wejścia w życie ustawy - z 1 lipca na 1 września.
Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - lipiec 2021

author Fakturownia, 2021-08-06
podsumowanie miesiąca fakturownia

Podsumowując nasz kolejny miesiąc, chcielibyśmy na wstępie podzielić się z Wami informacją o niezwykle wyjątkowym dla nas wyróżnieniu. Fakturownia w tegorocznym zestawieniu oprogramowań B2B, sporządzonym przez Innovation Nest  została wyróżniona w kategorii Finanse.

Jest to dla Nas niezwykle budujące, cieszymy się, że nasze działania są zauważane i stale idziemy w dobrym kierunku!

Tymczasem, sezon wypoczynkowy jest już na półmetku, jednak to nie powód by prace nad nowymi funkcjami zwolniły tempo i poddały się leniwemu okresowi wakacji. 

Co pojawiło się w systemie na przełomie lipca? 

Czytaj całość

Kody GTU — co to, kto i kiedy powinien je stosować oraz jak zmieniły się od 1 lipca?

author Magda, 2021-07-30
zmiany JPK, JPK_VAT, kody GTU
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców.

Co to są kody GTU?

Kody GTU to rodzaj klasyfikacji ściśle powiązanej z JPK_VAT. Każdy z nich wskazuje przynależność sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług do jednej z trzynastu kategorii towarowo-usługowych. 
Obowiązek stosowania kodów GTU dotyczy sprzedaży dokonanej po 1 października 2020 roku. 
Czytaj całość

Zmiany w JPK i VAT od 1 lipca - sprawdź, co się zmieniło.

author Magda, 2021-07-23
zmiany JPK, JPK_VAT, kody GTU

Od 1 lipca weszły w życie kolejne zmiany dotyczące wysyłki jednolitych plików kontrolnych. Jest to skutek rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji, w zakresie podatku od towarów i usług. Jakie są to dokładnie zmiany? Zaraz się przekonamy.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - czerwiec 2021

author Fakturownia, 2021-07-09
podsumowanie miesiąca czerwiec fakturownia

Pół roku za pasem, lato w pełni otula swym ciepłem, przy czym figlarnie muska promieniami nasze ciała. To zdecydowanie idealny czas na ładowanie baterii, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków na kolejne półrocze. Sezon urlopowy puka również do Fakturowni, jednak prace nad aktualizacją systemu nieprzerwanie trwają. Co wdrożyliśmy w czerwcu? Sprawdźcie!

Czytaj całość