Kody GTU — co to, kto i kiedy powinien je stosować oraz jak zmieniły się od 1 lipca?

author Magda, 2021-07-30
zmiany JPK, JPK_VAT, kody GTU
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców.
 
Kody GTU to rodzaj klasyfikacji ściśle powiązanej z JPK_VAT. Każdy z nich wskazuje przynależność sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług do jednej z trzynastu kategorii towarowo-usługowych. 
Obowiązek stosowania kodów GTU dotyczy sprzedaży dokonanej po 1 października 2020 roku. 
Czytaj całość

Zmiany w JPK i VAT od 1 lipca - sprawdź, co się zmieniło.

author Magda, 2021-07-23
zmiany JPK, JPK_VAT, kody GTU

Od 1 lipca weszły w życie kolejne zmiany dotyczące wysyłki jednolitych plików kontrolnych. Jest to skutek rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji, w zakresie podatku od towarów i usług. Jakie są to dokładnie zmiany? Zaraz się przekonamy.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - czerwiec 2021

author Fakturownia, 2021-07-09
podsumowanie miesiąca czerwiec fakturownia

Pół roku za pasem, lato w pełni otula swym ciepłem, przy czym figlarnie muska promieniami nasze ciała. To zdecydowanie idealny czas na ładowanie baterii, podsumowanie i wyciągnięcie wniosków na kolejne półrocze. Sezon urlopowy puka również do Fakturowni, jednak prace nad aktualizacją systemu nieprzerwanie trwają. Co wdrożyliśmy w czerwcu? Sprawdźcie!

Czytaj całość

Wzór informacji podsumowującej VAT-UE. Podpowiadamy, jak go poprawnie wypełnić.

author Magda, 2021-07-02
VAT UE, faktura, fakturownia, przepisy, prawo, zmiany

Na skutek wprowadzenia 1 lipca 2020 roku nowej procedury call-off stock, podatników obowiązuje inny wzór informacji podsumowującej VAT-UE wersja (5). W artykule przypomnimy najważniejsze kwestie i wyjaśnimy, jak go wypełnić.

Czytaj całość

Kolejne branże z obowiązkiem kas fiskalnych online. Sprawdź, co się zmieni od 1 lipca!

author Magda, 2021-06-25
kasyonline

Od 1 lipca przedstawiciele określonych branż mają obowiązek zastąpienia tradycyjnych kas fiskalnych kasami online. W artykule wyjaśnimy, kogo dotkną zmiany i jaki jest ich cel. Podpowiemy także, co możesz zrobić, jeśli z ważnych powodów nie jesteś w stanie wymienić urządzenia we wskazanym w ustawie terminie.

 
Czytaj całość

Istotne różnice podczas prowadzenia spółki — rok podatkowy, a rok kalendarzowy.

author Magda, 2021-06-18
fakturownia blog spółka rok podatkowy a rok kalendarzowy
Jeśli w najbliższym czasie planujesz założenie spółki, powinieneś wiedzieć, że rok podatkowy nie zawsze jest tym samym, co rok kalendarzowy. Czym różnią się oba pojęcia i dlaczego ich rozróżnienie jest tak ważne? Podpowiadamy.
Czytaj całość

Polski Ład — najważniejsze zmiany (nie tylko) dla przedsiębiorców.

author Magda, 2021-05-28
fakturownia blog polski ład

15 maja rząd zaprezentował założenia nowego programu Polski Ład. Jego efektem będzie wprowadzenie ważnych z punktu widzenia przedsiębiorców zmian, dotyczących podatku, zwłaszcza PIT. Co zmieni się w praktyce?

Czytaj całość

Pakiet VAT e-commerce - zmiany dla przedsiębiorców sprzedających przez Internet. Czy dotkną także Ciebie?

author Magda, 2021-05-21
Pakiet VAT e-commerce

Od 1 lipca przedsiębiorców sprzedających przez Internet dotkną ważne zmiany. Jakie? Sprawdźmy.

Czytaj całość

OSS zamiast MOSS. Czy Ciebie także dotkną zmiany w prawie?

author Magda, 2021-05-14
nowa procedura oss zamiast moss

Jeśli rozliczasz podatek VAT w procedurze MOSS, od 1 lipca będziesz zobowiązany zastąpić ją unijną procedurą OSS. Jaki jest cel wprowadzenia nowego prawa i co w praktyce się zmieni? Sprawdźmy.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2021

author Fakturownia, 2021-05-07
podsumowanie miesiąca fakturownia kwiecień

Majówka, majóweczka, wiele obiecała, jednak niewiele poużywać w promieniach słońca dała. Nie zniechęcamy się i wciąż wyglądamy w strugach deszczu pierwszych pąków drzew i ekspresyjnie zieleniejących się traw. Wiosna tego roku leniwie przeciąga się, jednak my nie zwalniamy tempa i jak co miesiąc chcemy zaprezentować najnowsze funkcje, które zawitały niczym bociany z ciepłych krajów do naszego programu. 

Czytaj całość

Nowe zasady składania wniosków do KRS — co się zmieni, kogo obejmą zmiany i od kiedy wejdą w życie?

author Magda, 2021-04-30
wnioski do KRS nowe zasady

Od 1 lipca wejdą w życie nowe zasady składania wniosków do KRS. Jaki jest cel wprowadzenia nowego prawa, co w praktyce się zmieni i kogo obejmą zmiany? Sprawdźmy.

Czytaj całość

Już niebawem proces umorzeń subwencji Tarczy Finansowej — sprawdź, jakich formalności dopełnić

author Magda, 2021-04-23
umorzenie subwencji Tarczy Finansowej

Po 29 kwietnia rozpocznie się proces umorzeń subwencji z Tarczy Finansowej 1.0. Skorzystałeś z pomocy Polskiego Funduszu Rozwoju? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić.

 

Czytaj całość

Kontrole podatkowe a COVID-19

author Magda, 2021-04-16
kontrole podatkowe a ograniczenia spowodowane covid-19

Mimo obostrzeń spowodowanych pandemią urzędnicy skarbowi nie rezygnują z kontroli. Jak wyglądają kontrole podatkowe w czasach COVID-19? Które branże są na nie najbardziej narażone? Sprawdźmy.

Czytaj całość

Usprawnij sprzedaż za pomocą modułu do drukarek fiskalnych od Fakturowni

author Katarzyna, 2021-04-09
obowiązek posiadania kas i drukarek fiskalnych

Urządzenia fiskalne stają się coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak za sprawą przepisów, które obligują przedsiębiorców do rejestrowania sprzedaży. Z myślą o takich klientach kilka lat temu powstał Fiskator. Co to dokładnie jest? Na jakiej zasadzie działa i w jakich sytuacjach się sprawdzi? W artykule udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem drukarek fiskalnych.

Czytaj całość

Podsumowanie nowości w systemie - marzec 2021

author Fakturownia, 2021-04-02
Podsumowanie nowości w systemie - marzec 2021

Wielkanocny Baranek wskoczył z kopyta wraz ze świąteczną otoczką nowego miesiąca. Z końcem marca przybyło nam pisanek w koszyku oraz nowych funkcji w programie. Pałaszując babkę z makiem i popijając ją zbożową kawą, zapraszamy do lektury świeżych smaczków od Fakturowni. 

 

Czytaj całość

Dołącz do nas i zostań Beta Testerem - Testujemy najnowszą wersję aplikacji mobilnej Fakturownia

author Fakturownia, 2021-04-01
Beta Tester

Jesteśmy na etapie testów wewnętrznych najnowszej wersji aplikacji mobilnej Fakturowni. Bardzo zależy nam na opinii użytkowników, którzy korzystają z formy mobile.Nim aplikacja oficjalnie wyjdzie do wszystkich Klientów, chcemy poznać sugestie, rady i spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania przygotowanej przez nas aktualizacji. 

Czytaj całość

Rozliczenie PIT 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć

author Magda, 2021-03-25
rozliczenie pit 37

W jakich terminach podatnicy prowadzący własną działalność powinni złożyć deklarację? Co zrobić, jeśli nie dostałeś od pracodawcy deklaracji PIT-11? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące rozliczenia zeznań podatkowych PIT 2020.

Czytaj całość

Przedsiębiorco, sprawdź, ile zapłacisz ZUS-owi w 2021 roku

author Magda, 2021-03-19
podwyżki składek ZUS 2021

Czy od stycznia 2021 roku stawki zusowskich składek poszybowały w górę? Wielu z Was już zauważyło tę zmianę. Ile zapłacą przedsiębiorcy objęci preferencyjnymi warunkami, a ile Ci odprowadzający świadczenie w standardowej wysokości?

Czytaj całość

Nowe taryfy URE i wzrost cen prądu w 2021 roku. Czy Polacy będą chętniej korzystać z czystej energii?

author Magda, 2021-03-12
wyższe ceny prądu

W 2021 roku prąd będzie jeszcze droższy. Nie tylko z powodu nowych taryf na sprzedaż energii, ale także opłaty mocowej. O ile wzrosną rachunki za prąd? Czy wyższe ceny zmotywują Polaków do większego zainteresowania czystą energią?

Czytaj całość

Zasady fakturowania brytyjskich kontrahentów po brexicie

author Magda, 2021-03-05
wystawianie faktur UK po brexicie

Na skutek decyzji, którą w toku referendum podjęli Brytyjczycy, ojczyzna Szekspira opuściła wspólnotę UE. Od 1 stycznia 2021 roku stała się odrębnym obszarem celnym i regulacyjnym. Dotychczasowe zasady fakturowania brytyjskich kontrahentów, uległy więc zmianie. Współpracujesz z klientami z UK? Sprawdź, jak poprawnie ich zafakturować po brexicie.

Czytaj całość