Prowadzenie firmy


Fakturownia - porady Prowadzenie firmy

Przelewy do ZUS i urzędu skarbowego – stres dla młodego przedsiębiorcy

Malgorzata Kozicka

Malgorzata Kozicka, 2015-07-31

Początkujący przedsiębiorcy już od początku prowadzenia działalności muszą liczyć się z koniecznością kontaktu z instytucjami i urzędami – najpierw bezpośrednio, potem najczęściej pośrednio, ale jednak. Znajdzie się pewnie wielu takich, którym przelewy do ZUS czy urzędu skarbowego spędzają sen z powiek, bo boją się, że coś zrobią NIE TAK. Że przelew nie dojdzie albo, że kwota zostanie przyporządkowana do kogoś innego. Z myślą o nich powstał krótki poradnik, do przypomnienia raz na miesiąc lub raz na trzy miesiące, jeśli rozliczenie podatkowe następuje co kwartał.

Przelewy do ZUS – co i jak?

Na początku należy zaznaczyć, że składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi odprowadzać sam. Wiąże się to z koniecznością wykonywania przelewów raz na miesiąc. Terminem jest 10. dzień każdego miesiąca (jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia innych). Są jednak wyjątki. Jeśli ten wypada w dzień wolny od pracy – sobotę lub święto, terminem jest kolejny dzień roboczy.

Najwygodniejszą opcją wykonania przelewu jest skorzystanie z bankowości internetowej. Banki mają specjalne formularze, dzięki którym wypełnimy niezbędne pola. Są to:

  • numery rachunków bankowych, na które mają trafić poszczególne składki oraz pola do wpisania kwot (aktualne stawki ZUS znajdziesz np. tutaj)
  • skrócona nazwa płatnika lub jego imię i nazwisko
  • NIP płatnika
  • drugi identyfikator przedsiębiorcy – PESEL lub REGON
  • typ wpłaty (np. S, czyli składka za jeden miesiąc)
  • deklaracja – miesiąc, za który chcemy zapłacić składkę oraz rok
  • numer deklaracji – jeśli jest zwykła to będzie to 01

Przelew do urzędu skarbowego – jak wygląda?

W przypadku przelewów skarbowych sprawa wygląda podobnie – mają swoje formularze. Wiele banków jeszcze bardziej ułatwiła sprawę, tworząc bazę urzędów skarbowych w Polsce wraz z numerami kont dla konkretnych formularzy. Wystarczy wybrać cel, w przypadku przedsiębiorcy np. VAT-7 lub PIT-5 i miasto – otrzymamy formularz z wpisanym numerem konta oraz symbolem formularza lub płatności.

Do wypełnienia pozostaje jeszcze:

  • imię i nazwisko oraz adres przedsiębiorcy (w bankowości internetowej zwykle wstawiany automatycznie)
  • NIP płatnika
  • okres, za jaki chcemy zapłacić podatek, np. 07M15 (lipiec 2015)
  • kwota, jaką powinniśmy przelać

Do kiedy podatki?

Dla rozliczających się co miesiąc

- Podatek dochodowy – do 20. każdego miesiąca

- VAT – do 25. każdego miesiąca

Dla rozliczających się kwartalnie

- Podatek dochodowy – do 20. dnia miesiąca następującego po kwartale

- VAT – do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale

Mamy nadzieję, że ta krótka ściąga pozwoli na sprawne i bezstresowe przelewy firmowe. Pamiętajcie o terminach!

 

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.