Fakturownia, 2016-02-19
Wyróżniamy dwa główne kryteria podziału przedsiębiorców. Pierwsze z nich to kryterium prawne (ze względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej), drugie to kryterium ekonomiczne, które opisujemy poniżej. W kryterium ekonomicznym bierzemy pod uwagę średnioroczne zatrudnienie oraz wielkość przychodów.
Mikroprzedsiębiorcą jesteś, jeżeli w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Mówi o tym artykuł 104 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Do grupy małych przedsiębiorców należysz, jeżeli co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Podstawą w tym wypadku jest artykuł 105 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Zaliczasz się do średnich przedsiębiorców, jeżeli w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
Mówi o tym artykuł 105 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.
Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty. Przy obliczaniu średniorocznego zatrudnienia nie uwzględnia się pracowników przebywających na:
Jak również zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
W przypadku, jeżeli Twoja działalność trwa krócej niż rok, Twój przewidywany obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, a także Twoje średnioroczne zatrudnienie szacuje się na podstawie danych za ostatni okres, który udokumentujesz. Jeżeli nie zakończyłeś jeszcze okresu rozliczeniowego, szacunkowi podlega okres, w jakim prowadzisz działalność.
Podstawą jest art. 109 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.