Prowadzenie firmy


Fiskator - moduł do wydruków fiskalnych
Prowadzenie firmy

Fiskator - moduł do wydruków fiskalnych

Justyna Zaporowska

Justyna Zaporowska, 2023-05-25

Przedsiębiorcy powszechnie korzystają z kas fiskalnych, ewidencjonując sprzedaż. 

Obowiązek jej posiadania wynika z ustawy o VAT, który wskazuje, że w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania dostawy towarów lub świadczenia usług za pomocą kasy rejestrującej (art. 111 ust.1).

Szczegółowe wytyczne dotyczące kas fiskalnych odnaleźć można w rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne.

Kasa fiskalna przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży musi zostać zfiskalizowana zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Fiskalizacja kasy przeprowadzana jest przez serwisanta i polega na przystąpieniu do ewidencjonowania na kasie fiskalnej w trybie fiskalnym oraz zaprzestaniu ewidencjonowania w innych trybach np. szkoleniowym.

Od tej pory kasa fiskalna ma za zadanie rejestrować sprzedaż i ewidencjonować obrót podatnika.

Poza kasami fiskalnymi przedsiębiorcy mogą spotkać się także z urządzeniami takimi jak drukarki fiskalne.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Drukarka fiskalna - co to jest?

Drukarka fiskalna jest to bardziej rozbudowane urządzenie, które drukuje paragony i rejestruje towar we wbudowanej pamięci sprzedaży.

Jest to sprzęt odpowiedni do większych miejsc sprzedaży. 

W przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiada magazyn i dokonuje sprzedaży, poprzez wystawienie paragonu lub faktury, produkt jest ściągany ze stanu magazynowego i przedsiębiorstwo może kontrolować w czasie rzeczywistym rozchód towaru. 

Drukarki fiskalne są jednak urządzeniami droższymi niż kasy fiskalne i występują w różnych typach, takich jak:

  • mniejsze urządzenia - odpowiednie dla mniej uczęszczanych punktów - do około 100 paragonów w ciągu dnia,
  • urządzenia pośrednie - nadające się do punktów takich jak restauracje, gdzie paragonów jest nawet do 400 w ciągu dnia,
  • największe urządzenia - mogą pracować bez przerwy, jak np. w przypadku stacji benzynowych, gdzie wystawia się nawet 1000 paragonów dziennie.

Drukarka fiskalna może drukować także inne dokumenty poza paragonami jak faktury, bilety, kupony, grafiki.

Sprawdź także: Rachunek, paragon, a może faktura? Jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną

Zasadnicza różnica pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną jest taka, że ta druga nie ma możliwości funkcjonowania samodzielnie. 

Musi być połączona z komputerem/tabletem, czyli być elementem jakiegoś zestawu wraz z np. ze skanerem, monitorem i klawiaturą.

Drukarka fiskalna musi również mieć podłączenie do odpowiedniego programu sprzedażowego, gastronomicznego lub sklepu internetowego.

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z drukarki fiskalnej, do sprzedaży w swojej firmie, pomocny może okazać się nasz moduł do drukarek fiskalnych, jakim jest Fiskator.

Sprawdź także: Miesięczny raport fiskalny. Co to jest i jak go wykonać?

Fiskator - co to jest?

Został on stworzony, aby usprawnić sprzedaż. Dzięki niemu możesz bezpośrednio z programu do fakturowania wydrukować paragony lub faktury.

Instalacja Fiskatora i konfiguracja z drukarką fiskalną jest szybka i prosta, a dzięki połączeniu z programem Fakturownia.pl możesz zintegrować sprzedaż i mieć kontrolę nad stanami magazynowymi.

Moduł Fiskator jest zgodny z systemami Windows, macOS, Linux.

Zaletą modułu jest możliwość podłączenia do niego więcej niż jednej drukarki, bardzo przydatną funkcją Fiskatora jest również to, że dokumenty można generować z innych miejsc, niż znajduje się drukarka fiskalna - przydaje się to, gdy działy firmy znajdują się w różnych miejscach.

Fiskator możesz aktywować po zalogowaniu do swojego konta w Fakturowni, postępując zgodnie ze ścieżką: Ustawienia > Aplikacje / Dodatki > Fiskator > Aktywuj. Informacje o konfiguracji modułu znajdziesz tutaj.

Nasze oprogramowanie możesz testować przez 30 dni za darmo i bez zobowiązań po wypełnieniu odpowiedniego formularza na stronie.

fiskator moduł do drukarek fiskalnych

Dowiedz się więcej o Fiskatorze: 

Sprawdź także: