Sandra Wiśniewska, 2023-07-27
Nazwa firmy jest jednym z najważniejszych elementów jej identyfikacji i wizerunku. To pierwsze, co przychodzi klientom na myśl, gdy myślą o Twoim przedsiębiorstwie. Wbrew pozorom taki szczegół jak nazwa biznesu może mieć kolosalne znaczenie dla jej marketingu: chwytliwe hasła i ciekawa gry słów zapadają w pamięć. Zdarza się również, że niezbędne jest zmienienie obecnej nazwy firmy, aby dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych lub strategicznych. Jak to zrobić?
Proces zmiany nazwy firmy wcale nie jest skomplikowany. Czasem o wiele bardziej czasochłonne jest jej wymyślenie. W artykule podpowiadamy jak wymyślić dobrą nazwę, czego unikać i jakie formalności dopełnić w przypadku korekty nazwy.
Wymyślenie dobrej nazwy dla firmy może być fascynującym, ale również wymagającym wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy 7 kroków i wskazówek, które mogą pomóc Ci w procesie tworzenia odpowiedniej nazwy dla Twojego przedsiębiorstwa.
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Kluczowe dla identyfikacji firmy są dane osobowe jej założyciela (lub założycieli). Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej dopuszcza, aby w nazwie firmy znajdowały się dodatkowo jeszcze elementy, takie jak:
Sprawdź także: Jak otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy do działalności gospodarczej?
Unikać należy przede wszystkim trudnych słów i długich nazw. Czego jeszcze lepiej nie stosować?
Sprawdź także: Jednoosobowa spółka z.o.o czy jednoosobowa działalność gospodarcza - co wybrać?
Aby zmienić nazwę firmy jednoosobowej, należy wypełnić i złożyć druk CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Najłatwiej będzie zrobić to poprzez zalogowanie się do elektronicznej platformy CEIDG, jednak wniosek można złożyć też drogą tradycyjną w danym urzędzie gminy lub wysłać wniosek tradycyjną pocztą do urzędu gminy.
Zmianę nazwy należy zgłosić w przeciągu 7 dni roboczych od powstania zmiany, a we wniosku w punkcie “Rodzaj wniosku” należy postawić “x” przy punkcie “wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych”, gdyż dopiero to zaznaczenie czyni druk wnioskiem o zmianę nazwy przedsiębiorstwa.
Sprawdź także: 10 pomysłów na biznes z niskim kapitałem
Nową nazwę firmy należy zgłosić poprzez wniosek jedynie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To jedyna instytucja, jaką należy poinformować, gdyż do pozostałych urzędów jak urząd skarbowy, Główny Urząd Statystyczny, ZUS oraz KRUS informacja zostaje automatycznie przekazana przez CEIDG. Warto jednak mieć na uwadze poinformowanie swoich kontrahentów o zmianach, gdyż mogą być zdezorientowani widząc inną nazwę niż ta znana im wcześniej.
Sprawdź także: 10 pomysłów na biznes: branże kreatywne
Nie, nie musisz korygować faktur, na których figuruje poprzednia nazwa przedsiębiorstwa. Głównym “identyfikatorem” danych na fakturach są Twoje dane osobowe, a nie nazwa firmy. Ma ona właściwie znaczenie głównie symbolicznie i marketingowe.
Tak, możliwe jest, aby firma zawierała dwie nazwy, jeśli zajmuje się ona dwoma działami z różnych branż i każdy z tych działów potrzebuje osobnego marketingu oraz trafia do innego targetu. Ważne jest, aby imię i nazwisko właściciela pozostało niezmienne przy każdej z nazw firmy.
Tak, możliwe jest skrócenie nazwy pełnej nazwy firmy. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku zmiany nazwy przedsiębiorstwa, gdyż również składa się ten sam wniosek do tej samej instytucji. Warunkiem jest to, że skrócona nazwa nie może figurować na dokumentacji. Na fakturach i w innych dokumentach zawsze podaje się pełną nazwę przedsiębiorstwa.
Sprawdź także: