Krajowy System e-Faktur


Samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi biura księgowego - co wybrać? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań
Prowadzenie firmy

Samodzielne prowadzenie księgowości czy usługi biura księgowego - co wybrać? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań

Magdalena Malicka

Magdalena Malicka, 2024-02-07

Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko dostawa towarów czy świadczenie usług dla Twoich klientów. To szereg obowiązków, które nierzadko sprawiają przedsiębiorcom wiele trudności, nie tylko zajmując czas, ale też spędzając sen z powiek z powodu zawiłości przepisów podatkowych. Każdy przedsiębiorca przynajmniej raz zastanawiał się, czy prowadzić swoje sprawy samodzielnie, czy oddać tę część swojej działalności w ręce księgowej.

W tym artykule rozważymy za i przeciw obu rozwiązań. Podpowiemy też, w jaki sposób Fakturownia wspiera przedsiębiorców w ich samodzielności, a biura rachunkowe we współpracy z przedsiębiorcami.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Samodzielne prowadzenie księgowości - plusy i minusy

Plusy prowadzenia samodzielnej księgowości

Wielu przedsiębiorców jednak ceni sobie możliwość samodzielnego prowadzenia swoich spraw księgowych, mając poczucie kontroli nad swoimi finansami, a także możliwość reagowania i szybszego podejmowania decyzji w zakresie swoich rozliczeń.

Przy niewielkiej skali działalności, samodzielne prowadzenie księgowości pozwala zaoszczędzić na kosztach obsługi księgowej. Mając możliwość konsultacji sposobu rozliczania danej transakcji w biurze rachunkowym lub u doradcy podatkowego, ponosisz koszt jednorazowo.

Samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy warto rozważyć, bez względu na skalę prowadzonej działalności, jeśli w ramach działalności masz powtarzalne transakcje, które jesteś w stanie samodzielnie rozliczyć, bazując na cykliczności księgowań. Możesz wówczas usprawnić swoją pracę, korzystając z narzędzi pozwalających na automatyzację Twojej pracy - na przykład ustawiając faktury cykliczne.

Sprawdź także: 10 pomysłów co można wrzucić w koszty

Minusy prowadzenia samodzielnej księgowości

Jednym z największych wyzwań, z jakimi wiąże się samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy, jest konieczność znajomości przepisów prawa. I nie chodzi tu wyłącznie o znajomość zasad fakturowania, czy umiejętność określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - innego dla różnych podatków. Chodzi także o umiejętność obliczania składek ZUS czy zaliczek na podatek dochodowy, które w dobie Polskiego Ładu przysporzyły siwych włosów niejednej doświadczonej księgowej.

Samodzielne prowadzenie księgowości to także konieczność pilnowania terminów, zarówno w obszarze fakturowania, jak również prowadzenia ewidencji księgowych, składania deklaracji czy wysyłania plików rozliczeniowych. 

W końcu samodzielne prowadzenie księgowości to odpowiedzialność, zwłaszcza przed organami kontroli skarbowej w sytuacji czynności sprawdzających czy kontroli. I czas - którego prowadząc firmę zawsze mamy za mało. 

Usługi biura księgowego - plusy i minusy

Plusy korzystania z usług biura księgowego

Zaletą skorzystania z usług biura rachunkowego czy wykwalifikowanej księgowej, jest spokojny sen przedsiębiorcy w zakresie pilnowania terminów, rzetelności rozliczeń czy prawidłowości prowadzenia ewidencji i sporządzania różnego rodzaju deklaracji.

Oddelegowanie obowiązków księgowych świetnie sprawdza się tam, gdzie ilość czynności związanych z prowadzeniem finansów Twojej firmy zaczyna zabierać więcej czasu, niż sama jej działalność. Kiedy faktur robi się coraz więcej, a dodatkowo zaczynasz zatrudniać pracowników i konieczne jest obsłużenie dokumentów kadrowych, wówczas wykwalifikowana pomoc z zewnątrz może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Przekazując dokumenty do biura rachunkowego, nie musisz martwić się o zmiany w przepisach prawnych, które znów niespodzianie weszły w życie. Nie martwisz się też w sytuacji, kiedy Urząd Skarbowy zechce przeprowadzić czynności sprawdzające czy kontrolę. Delegując prowadzenie swoich spraw do biura księgowego masz pewność, że przed organem podatkowym lub inną instytucją twoje interesy reprezentować będzie osoba kompetentna i doświadczona.

Sprawdź także: O czym należy pamiętać wybierając swojego księgowego?

Minusy korzystania z usług biura księgowego

Minusem współpracy z biurem rachunkowym jest konieczność pilnowania terminu dostarczenia dokumentów do rozliczenia, aby Twoja księgowa miała wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie danych do systemu księgowego i przygotowania niezbędnych rozliczeń.

W przypadku większej skali działalności lub kiedy Twoja działalność generuje dużą ilość dokumentów księgowych, zebranie i przygotowanie ich na czas może stanowić niemałe wyzwanie w gorączce bieżących spraw.

Z drugiej strony, nie zawsze informacje dostarczane Tobie przez biuro księgowe będą wystarczające, abyś na bieżąco podejmował decyzje dotyczące Twojego biznesu. Jeśli jedyną informacją, jaką przekazuje Twoje biuro księgowe, jest wysokość należnych składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy, wówczas tracisz pełny obraz finansów w swojej firmie, a do podjęcie decyzji o inwestycjach lub dodatkowych wydatkach może wymagać wcześniejszego spotkania z księgową.

Sprawdź także: Czy biuro rachunkowe może otrzymać zdjęcie faktury zamiast oryginału?

Fakturownia jako wsparcie przy samodzielnej księgowości i dla biur księgowych

Fakturownia dla przedsiębiorców

Wystawianie faktur online w obliczu zbliżającego się terminu obowiązkowego KSeF, to dzisiaj must-have dla każdego przedsiębiorcy. Wybór Fakturowni to nie tylko wygoda, ale także oszczędność czasu. Dzięki gotowym szablonom faktur i automatycznemu fakturowaniu cyklicznemu, Twój biznes działa jeszcze sprawniej. A to nie koniec korzyści! Integracje z różnymi systemami ułatwiają automatyczne fakturowanie sprzedaży online i połączenie faktury z płatnością. Fakturownia umożliwia także eksport plików do programów księgowych oraz tworzenie plików płatności, eliminując konieczność ręcznego wypełniania zleceń przelewu. Dodatkowo, możesz kontrolować koszty i zarządzać finansami firmy dzięki dostępnym raportom i modułowi księgowości online. Fakturownia dba także o zgodność z przepisami prawa i umożliwia generowanie plików JPK, a także posiada już wstępną integrację z KSeF. Wybierając Fakturownię, wybierasz efektywność i spokój w zarządzaniu swoim biznesem.

Fakturownia dla biur księgowych

Współpracujesz z księgową? Możecie oboje korzystać z Fakturowni! 

Możesz zapomnieć o terminach i wizytach w biurze rachunkowym. Możesz zapomnieć o drukowaniu czy wysyłaniu faktur. Będziesz je wysyłał tylko do klientów. Księgowy ma do nich stały dostęp, dzięki temu może też sprawdzić ich poprawność, zanim wyślesz dokument kontrahentowi. Fakturownia przewiduje także szereg korzyści dla biur księgowych, które nawiążą z nami stałą współpracę. Zachęcamy do zapoznania się z pełną Ofertą Dla Biur Księgowych