Komunikaty


Podsumowanie kwietnia 2023
fakturownia - komunikaty

Podsumowanie kwietnia 2023

Ewelina Helbrecht

Ewelina Helbrecht, 2023-05-10

W kwietniowym podsumowaniu przygotowaliśmy dla Was wiele nowości systemowych w tym m.in. informacje o całkiem nowej funkcji Szybki Przelew, która daje wiele korzyści zarówno dla wystawcy faktury, jak i płatnika. Opublikowane zostały również kolejne filmy instruktażowe na kanale Fakturowni w serwisie YouTube i oczywiście nie zabrakło nowych artykułów na naszym blogu. Zapraszamy na przegląd kwietniowych nowości!

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Szybki Przelew

Aby zwiększyć komfort korzystania ze świadczonych usług w Twojej firmie, warto udostępnić klientom zróżnicowane formy płatności i dać im tym samym możliwość dokonania wyboru. W związku z tym od kwietnia w Fakturowni faktury można opłacać za pomocą funkcji Szybkiego Przelewu, która daje aż trzy opcje do wyboru, o których więcej powiemy w dalszej części tego artykułu. Szybki Przelew będzie udostępniony automatycznie wszystkim klientom jeszcze w maju.

Jak to działa? Bardzo prosto! Opcja Szybki Przelew zostanie udostępniona automatycznie wszystkim klientom jeszcze w maju pod warunkiem, że w ścieżce Ustawienia > Dane firmy będzie poprawnie uzupełniony numer konta bankowego. Opcja nie zadziała jeżeli posiadasz już włączoną inną funkcję, która pozwala na szybką zapłatę Twojej faktury przez Nabywcę poprzez zewnętrznego dostawcę płatności online (np. PayU, Dotpay itp więcej informacji znajdziesz tutaj > Płatności Online). 

Po wykonaniu tych czynności numer konta bankowego na fakturach automatycznie zmieni się w link do płatności, a w prawym górnym rogu dokumentu widoczny będzie aktywny przycisk Kliknij i zapłać online >>.

szybki przelew kliknij i zapłać online

Po przejściu do płatności przez aktywny link Twój klient przekierowany zostanie do nowego okna, gdzie będzie mógł dokonać wyboru jednej spośród trzech płatności:

  • Blik (płatny zgodnie zgodnie TOiP)
  • Szybki Przelew (płatny zgodnie zgodnie TOiP)
  • Przelew tradycyjny (bezpłatny)

szybki przelew opcje płatności

W tym miejscu należy zaznaczyć, że użytkownik Fakturowni, czyli wystawca faktury nie ponosi żadnych kosztów w związku z uruchomieniem funkcji. Koszt przelewu ponosi płatnik, czyli klient/kontrahent, który otrzyma fakturę do zapłaty. Więcej informacji w tym Tabelę Opłat i Prowizji (TOiP) na temat opcji Szybkiego Przelewu znajdziesz w artykule znajdującym się w naszej Bazie Wiedzy: Szybki Przelew w Fakturownia.pl

Sprawdź także: Rodzaje płatności - wszystko, co musisz wiedzieć

Ograniczenie ilościowe (magazynowe) 

W kwietniu została wprowadzona poprawka, która wpływa na ujednolicenie wyświetlania dostępnej ilości produktu w przypadku prowadzenia jednego lub więcej magazynów. Zmiana ta pozwala na poprawne prowadzenie magazynów niezależnie od utworzonej ich liczby na pojedynczym koncie.

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie zmiany po to, aby ograniczenie magazynowe spełniało swoją funkcję. W przypadku, gdy Ograniczenie ilościowe (magazynowe) nie było zaznaczone, a zostałaby włączona opcja blokady wystawiania faktur w przypadku zerowego stanu magazynowego, system pozwalałby wydawać towary poza stanem.

Na czym właściwie polega wprowadzona zmiana? Niezależnie od ilości utworzonych magazynów (dokładnie jeden lub więcej niż jeden) w przypadku braku ograniczenia przy produkcie widoczny jest symbol nieskończoności [∞]. Aby widoczna była ilość dostępnych produktów, należy włączyć Ograniczenie ilościowe (magazynowe) wg ścieżki: Magazyn > Produkty > dokonaj wyboru produktu > Edytuj > (checkbox) Ograniczenie ilościowe (magazynowe) > Zapisz.

ograniczenie ilościowe (magaznowe)

Więcej szczegółów na ten temat, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz tutaj: Wyświetlanie dostępnej ilość produktu - Ograniczenie ilościowe (magazynowe)

Faktury PDF do maila przy masowej wysyłce

Ujednolicone zostały opcje faktur PDF dołączonych do maila w przypadku masowej wysyłki z listy faktur. Bez względu na to, czy są to maile z fakturami, czy upomnienia system w pierwszej kolejności będzie zaczytywał dane z Ustawienia > Ustawienia konta > Wysyłanie e-mailem > (checkbox) Załącz fakturę PDF. Więcej informacji o wysyłce faktur e-mailem znajdziesz tutaj.

Dokumenty magazynowe - WZ

W dokumentach magazynowych na ich podglądzie w nieliczbowych stawkach podatku (zw, np) został usunięty znak “%”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób wystawiać dokumenty WZ sprawdź koniecznie jak to zrobić > klik.

wz usunięcie znaku % ze stawek nieliczbowych

Spis Wydania

Uzupełniliśmy dokument Spis Wydania o jasną informację, w którym miejscu należy podać Imię i nazwisko Odbiorcy. W poprzedniej wersji widoczne było wyłącznie pole do uzupełnienia bez konkretnej informacji, jakie dane należy wpisać w w/w miejscu. Dzięki tej poprawce dokument jest bardziej czytelny.

spis wydania

Spis Wydania znajdziesz w podglądzie faktury w opcjach drukowania.

spis wydania drukuj

Oferta cenowa

Oferta cenowa jest dokumentem, który pozwala w przejrzysty sposób przedstawić ofertę klientowi. W kwietniu dodaliśmy dodatkowy checkbox Pokaż ofertę bez informacji o produktach

oferta cenowa checkbox

Co nowego wprowadza ta funkcja? Gdy zaznaczysz w/w checkbox automatycznie włączona zostaje opcja Pokaż z podsumowaniem, dzięki czemu sekcje ze szczegółowymi opisami produktów oraz ich zdjęciami (jeżeli występują) zostają schowane, a na dokumencie pozostaje widoczne jedynie podsumowanie produktów. Skorzystanie z tej opcji powoduje, że dokument zawiera wyłącznie najważniejsze informacje i w przypadku wielu pozycji oferta cenowa staje się bardziej czytelna.

Sprawdź także: Oferta cenowa - co to jest i jak przygotować atrakcyjną dla klienta ofertę cenową?

oferta cenowa porównanie

Wybór podstawy zastosowania stawki NP (nie podlega) na fakturze

Konta, na których w przeszłości wystawiany był wycofany już dokument Sprzedaż zagraniczna, miały automatycznie włączony/wyłączony i zablokowany checkbox Wybór podstawy zastosowania stawki NP (nie podlega) na fakturze. W kwietniu wgrana została poprawka, która uniezależnia ten checkbox od nieistniejącego już dokumentu, co za tym idzie funkcje można dowolnie włączać i wyłączać zależnie od potrzeb na wszystkich kontach. Opcję znajdziesz w ścieżce Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Faktury i dokumenty > (checkbox) Wybór podstawy zastosowania stawki NP (nie podlega) na fakturze. Więcej informacji na temat tej funkcji znajdziesz tutaj.

stawka NP nie podlega

Faktura marża

Wprowadziliśmy zmianę, która powoduje, że podczas wystawiania nowej Faktury Marża do pola uwagi z poprzedniej faktury zostaje przeniesiona wyłącznie informacja o procedurze marży zamiast całej notatki.

faktura marża uwagi

Treści na kanale YouTube

W zeszłym miesiącu na kale Fakturowni w serwisie YouTube pojawiły się kolejne filmy instruktażowe. Tym razem opublikowane zostały trzy filmy, które wyczerpująco wyjaśniają działanie podstawowych funkcji systemu. W kwietniu pojawiły się:

Jednak jeżeli wolisz szybkie instrukcje, polecamy również nasze krótkie filmy YouTube Shorts, Dzięki temu dowiesz się w kilku krokach w jaki sposób możesz włączyć mniej lub bardziej popularne funkcje. Koniecznie subskrybuj nasz kanał i bądź na bieżąco z funkcjami Fakturowni.

Targi eHandlu

Dnia 6 kwietnia w EXPO XXI Warszawa odbyły się 23. Targi eHandlu. Jak zwykle podczas wydarzenia udało się przeprowadzić wiele ciekawych rozmów, a także liczne interesujące propozycje współpracy. Na targach nie mogło także zabraknąć naszej już kultowej popcornicy, która zapachem wabiła gości nawet z najdalszych zakątków obiektu. Oczywiście prócz popcornu nie mogło obyć się bez atrakcyjnych gadżetów obrandowanych znakiem Fakturowni. To co, widzimy się na kolejnych targach? ;)

Fakturownia Targi eHandlu

Blog Fakturowni

W kwietniu opublikowaliśmy dla Was 5 artykułów, które chętnie czytaliście. Zdecydowanie byliście zainteresowani naszą propozycją 10 pomysłów na biznes w branży kreatywnej, ale również nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się artykuł o zmianach składki zdrowotnej w 2023 roku. Poniżej pełna lista kwietniowych artykułów. Warto się jej przyjrzeć bliżej: