Rozliczenie PIT 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć

Magda Magda 2021-03-25
rozliczenie pit 37

W jakich terminach podatnicy prowadzący własną działalność powinni złożyć deklarację? Co zrobić, jeśli nie dostałeś od pracodawcy deklaracji PIT-11? W artykule odpowiemy na te i inne pytania dotyczące rozliczenia zeznań podatkowych PIT 2020.

30 kwietnia 2021 mija termin składania najpopularniejszych zeznań podatkowych — PIT-37. Deklarację w takiej formie powinny złożyć nie tylko osoby zatrudnione na umowę o prace, ale także te, które w 2020 roku otrzymały wynagrodzenie z tytułu m.in.: umowy zlecenia, kontraktów menadżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, obowiązków społecznych i sportowych, pracy nakładczej czy stypendiów naukowych.

W jakich terminach powinni złożyć deklarację podatnicy prowadzący własną działalność?

Osoby rozliczające dochody na formularzu PIT-36 (podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, ci, którzy jako opodatkowanie prywatnego najmu nieruchomości wybrali skalę podatkową oraz osoby zatrudnione za granicą, których pracodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce) powinny złożyć zeznanie do 30 kwietnia 2021 r. Do 30 kwietnia mają czas także podatnicy wypełniający PIT-36L - przedsiębiorcy rozliczających podatek liniowy.

W jakich terminach powinni złożyć deklarację podatnicy rozliczający dochód ryczałtem?

Podatnicy (zarówno przedsiębiorcy, jak i osoba prywatne rozliczające umowy najmu, dzierżawy i umowy pokrewne) rozliczający dochód na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni złożyć druk PIT-28 do 1 marca 2021 r.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

PIT-39 - do kiedy należy go złożyć?

Jeśli sprzedałeś dom, działkę lub mieszkanie, staniesz przed obowiązkiem wypełnienia formularza PIT-39. Musisz go złożyć nie później niż do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Nie dostałem od pracodawcy formularza PIT-11. Co zrobić?

PIT-11 to formularz, który pracodawca musi przekazać swojemu pracownikowi (a zleceniodawca — zleceniobiorcy). W 2021 roku płatnicy składek musieli przekazać PIT-11 do urzędów skarbowych nie później niż do dnia 1 lutego 2021 r., a pracownikom (zleceniobiorcom) do 1 marca 2021 r. Jeśli nie dostałeś dokumentu od pracodawcy, niezwłocznie się z nim skontaktuj. Brak PITu-11 nie zwalnia Cię bowiem z obowiązku rozliczenia podatku. Jeśli pracodawca wysłał dokument elektronicznie, sprawdź skrzynkę SPAM. Być może program pocztowy potraktował dokument jako niechcianą korespondencję. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, możesz także zgłosić brak formularza w urzędzie skarbowym. Jeśli dokument dotarł do fiskusa, wykonanie rozliczenia będzie możliwe na podstawie zawartych w nim danych.

Czy deklarację można rozliczyć w formie elektronicznej?

Jak najbardziej. Jeśli chcesz rozliczyć PIT szybko, wygodnie i… elektronicznie, możesz skorzystać z rządowej platformy “Twój e-PIT. Alternatywą są dostępne w Internecie programy do rozliczania deklaracji.

Ile wyniosła w 2020 roku kwota wolna od podatku?

Niestety, kwota wolna od podatku (czyli suma obniżająca wysokość podatku za dany rok podatkowy) jest w naszym kraju stosunkowo niska, zwłaszcza na tle innych państw Europy. W 2020 roku wyniosła zaledwie 8000 zł.

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w tym roku?

Rozliczając dochody uzyskane w 2020 roku (PIT 2020), odliczysz od podatku:

 • ulgę na dziecko (prorodzinna),
 • składki ZUS,
 • ulgę za pracę za granicą.

Od dochodu odliczysz natomiast:

 • ulgę budowlaną,
 • ulgę B+R,
 • darowizny w tym darowiznę krwi i osocza,
 • ulgę na Internet,
 • ulgę rehabilitacyjną,
 • ulgę termomodernizacyjną,
 • ulgę z tytułu oszczędzania na IKZE,
 • stratę podatkową.

W którym urzędzie skarbowym należy złożyć zeznanie PIT?

Zeznanie podatkowe PIT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub, jeśli nie posiadasz miejsca zamieszkania na terenie Polski, właściwym ze względu na miejsce pobytu. Aby uniknąć pomyłek, zajrzyj do darmowej dostępnej w Internecie wyszukiwarki urzędów skarbowych.

Jak szybko otrzymam zwrot podatku?

Im szybciej złożysz deklarację podatkową, tym szybciej dostaniesz zwrot podatku.

 • Jeśli wysłałeś deklarację w formie elektronicznej, dostaniesz pieniądze nie później niż w ciągu 45 dni od dnia następującego po złożeniu deklaracji.
 • Jeśli wysłałeś deklarację w tradycyjnej papierowej formie, otrzymasz zwrot w ciągu 3 miesięcy.
 • Jeśli dysponujesz kartą dużej rodziny… na zwrot nadpłaconego podatku poczekasz nie dłużej niż… 30 dni.

Czy urząd skarbowy może przejąć nadpłatę podatku?

Tak. W szczególnych sytuacjach nadpłacony podatek może nie wrócić na Twoje konto. Taki stan rzeczy może zaistnieć, jeśli zalegasz z płatnością podatków — podatku VAT, PIT, CIT, PIT-R lub innych zobowiązań — mandatów, opłat za abonament czy innych lokalnych podatków.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność. 
Powrót