Magda, 2020-08-28
Ulgę IP Box (znaną także jako Innovation Box, Intellectual Property Box i Patent Box) wprowadzono 23 października 2018 r., na mocy ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Podatnicy korzystają z niej od 1 stycznia 2019 roku.
Głównym celem wprowadzenia ulgi IP BOX była chęć wsparcia działalności badawczo-rozwojowej oraz potrzeba obudzenia rynku innowacji i nowych technologii. Sposobem na osiągnięcie takiego celu — preferencyjna stawka opodatkowania.
Podatnicy, którzy pozyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, mogą je opodatkować preferencyjną 5% stawką podatku dochodowego (PIT i CIT). W zależności od sposobu opodatkowania nowa niższa stawka zastępuje odpowiednio:
Ważne: zgodnie z orzecznictwem działalność badawczo-rozwojowa to nie tylko ta polegająca na wprowadzeniu na rynek nowego, innowacyjnego produktu, ale także ta, która skupia się na ulepszeniach i wprowadzaniu zmian w już istniejących.
Zanim omówimy kolejne warunki skorzystania z ulgi, wyjaśnimy, czym w praktyce są kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Dla wielu osób takie określenie może być bowiem niejasne. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie ono w dużej mierze determinuje możliwość skorzystania z ulgi, jego wyjaśnienie jest kluczowe.
Kwalifikowane prawa własności intelektualnej są zawarte w zamkniętym Katalogu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ulga obejmuje wiec jedynie konkretne, wskazane przez ustawy rodzaje działalności. Zgodnie z art. 30ca Ustawy PIT oraz art. 24d Ustawy CIT istnieje osiem rodzajów IP:
Z ulgi IP BOX mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, działający w różnych branżach. Do skorzystania z preferencji niezbędne jest również:
Z ulgi mogą skorzystać:
Nie wszyscy wiedzą, że z ulgi PO BOX mogą skorzystać programiści. Aby mogli zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku, powinni:
Podstawą opodatkowania w uldze IP BOX jest suma wszystkich dochodów kwalifikowanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnych w danym roku podatkowym. Kwotę takiego dochodu wyliczysz, mnożąc kwotę dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym przez wartość wskaźnika Nexus. Jego wzór znajdziesz w ustawie CIT.
Zgodnie z ogólnymi przepisami prawa, dochód z praw własności intelektualnej podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku dopiero w zeznaniu rocznym. Co ważne, w ramach tarczy antykryzysowej Rząd umożliwił przedsiębiorcom skorzystanie z 5% stawki już przy płaceniu zaliczek na podatek dochodowy. Preferencyjne opodatkowanie można zastosować do kwalifikowanego dochodu uzyskiwanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19.