Magda, 2020-11-20
Tarcza 6.0 to potoczna nazwa Ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Jakie zapisy wspierające przedsiębiorców znajdą się w treści dokumentu i kto będzie mógł skorzystać z rządowego wsparcia?
Tarcza 6.0 przewiduje następujące formy wsparcia przedsiębiorców:
Rolą świadczenia postojowego jest zrekompensowanie przedsiębiorcom braku zysków z powodu przestoju spowodowanego pandemią. W ramach wsparcia przedsiębiorcy mogą jednorazowo otrzymać kwotę 2080 zł. Warunkiem jest prowadzenie działalności na dzień 30 września 2020 r. i wykazanie spadku przychodów o co najmniej 40% w stosunku do przychodów uzyskanych w tym samym miesiącu 2019 roku.
Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek pandemii, mogą zostać zwolnieniu z opłacania składek ZUS (wyłącznie za listopad). Aby skorzystać z tej formy wsparcia, przedsiębiorca musi spełnić jednak kilka warunków:
Zwolnienie będzie dotyczyć:
Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS należy złożyć nie później niż do dnia 31 stycznia 2021 roku.
W przypadku przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru czasu pracy od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 pracodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników.
Opłata targowa to opłata, którą muszą uiścić osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które sprzedają produkty na targach i bazarach. W 2021 roku będą zwolnieni z tej płatności.
Kolejnym elementem rządowego wsparcia będą bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców w kwocie 5000 zł. Aby ją dostać, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że:
Wsparcie oferowane w ramach Tarczy 6.0 będzie dostępne jedynie dla podmiotów działających w branżach najbardziej dotkniętych pandemią. W przypadku każdego świadczenia ustawa wskazuje konkretne kody PKD, upoważniające do otrzymania pomocy. I tak:
Wniosku o świadczenia z Tarczy 6.0 można składać wyłącznie elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.