Fakturownia, 2020-03-18
Zamknięte galerie handlowe, punkty usługowe, gastronomia jedynie na dowóz, transport i turystyka zawieszone - to tylko szczyt góry lodowej, którą obserwujemy w obecnym czasie w Polsce, ale również na świecie z powodu pandemii koronawirusa.
Przestój na rynku i brak płynności finansowej są zagrożeniem dla wielu mniejszych i większych firm. Obserwując wydarzenia w Chinach czy we Włoszech, a także mając na uwadze prawa mikro i makroekonomii, nie trudno się domyślić w którą stronę sytuacja zmierza.
Jak poradzić sobie z utrzymaniem firmy, gdy przychody zostały drastycznie obcięte lub całkowicie zatrzymane? W pierwszej kolejności najłatwiej odciąć stałe zobowiązania, które stanowią również wysoki procent zwyczajowych wydatków przedsiębiorstwa.
Reakcja rządów na sytuację była natychmiastowa - Włosi uregulowali kwestie związane ze spłatą kredytów hipotecznych Ustawą, która zawiesza konieczność spłaty zobowiązań nawet na 18 miesięcy.
W Polsce przedstawiciele sektora bankowego, reagując na prośbę wystosowaną przez panią Minister Rozwoju Emilewicz, zawieszają spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na okres do 3 miesięcy. Związek Banków Polskich zapewnia, że zawieszenie spłat kredytów będzie dotyczyło kredytów mieszkaniowych i gotówkowych dla przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych.
Pierwszym bankiem, który przedstawił szczegóły zawieszenia spłat kredytów był mBank, przedstawiając o wiele szersze rozwiązanie niż to zalecane przez ZBP. Klienci mBanku mogą wstrzymać się ze spłatą rat kapitałowych przez okres aż 6 miesięcy.
W ślad za mBankiem poszły PKO BP, ING Bank Śląski oraz Raiffeisen, które wprowadziły odroczenie spłat na okres 3 miesięcy.
Kolejne banki komunikują prace nad zalecanymi rozwiązaniami, są wśród nich między innymi: Alior Bank, BNP Paribas, Santander Bank Polska czy Idea Bank
Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych zareagował na bieżącą sytuację przedsiębiorców. Prezes ZUS, Gertruda Uścińska zarządziła, iż przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji będą mogli odroczyć moment zapłaty składek ZUS za miesiące luty, marzec i kwiecień (terminy płatności w marcu, kwietniu i maju).
Aby uzyskać odroczenie należy przedstawić uproszczony wniosek zawierający oświadczenie o wpływie pandemii na brak możliwości opłacenia przez przedsiębiorcę składek w terminie.
Wniosek ten można składać już od 17 marca przez portal ZUS PUE, przesłać do ZUSu drogą elektroniczną lub pozostawić osobiście w placówce ZUS.
Wprowadzone kroki są reakcją na ciężką sytuację, w której znaleźli się przedsiębiorcy. W zależności od jej rozwoju nie wyklucza się podjęcia kolejnych działań, mających na celu odciążenie budżetu firm. O daleko idące kroki prosi w swoich postulatach Rzecznik Przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Ze względu na płynność sytuacji zalecamy osobom zainteresowanym śledzenie stron informacyjnych banków oraz ZUS.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.