Magda, 2020-10-12
Pandemia COVID-19 zmieniła sposób wykonywania obowiązków zawodowych. Choć praca z domu została wymuszona przez zewnętrzne warunki… w wielu przypadkach okazała się strzałem w dziesiątkę. Jak wynika z raportu Pracuj.pl, tylko 11% badanych nie chciałoby kontynuować pracy zdalnej po zakończeniu pandemii, a co 10. badany chciałby całkowicie przejść na tzw. telepracę. Korzyści z takiego systemu odczuwają także pracodawcy. Dane PwC wskazują, że aż 74% firm ma w planach zwiększenie zakresu pracy zdalnej po zakończeniu pandemii.
Takie realia stały się impulsem do wprowadzenia zmian w kodeksie pracy. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed potwierdził, że rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Już niebawem pracowników i pracodawców czeka więc prawdziwa rewolucja.
Zasady wykonywania obowiązków w trybie zdalnym określają obecnie zapisy art. 3 ustawy Szczególne rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Choć miały one wygasnąć 4 września, dzięki nowelizacji będą obowiązywać do 3 miesięcy po odwołaniu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność pracy zdalnej, to zdecydowanie zbyt krótko. Potrzeba wprowadzenia trwałych zmian w Kodeksie pracy stała się więc koniecznością.
Aktualne zapisy Kodeksu pracy normują jedynie kwestie związane z telepracą, definiowaną jako wykonywanie obowiązków regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Nie uwzględniają natomiast pojęcia pracy zdalnej i w żaden sposób nie regulują takiego systemu wykonywania obowiązków.
Zgodnie z projektem nowej ustawy:
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.